Տարածաշրջան 13:15 09/06/2012
Իրանցի մեծանուն բանաստեղծ Նիզամի Գյանջևիի ինքնության կեղծումը վկայում է Ադրբեջանի մշակութային աղքատության մասին:
Այդ մասին Իրանի պաշտոնական «ԻՌՆԱ» լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում՝ նշել է ԻԻՀ Մշակութային ժառանգության կազմակերպության նախագահ Մոհամմադ Ջավադ Ադաբին:
Իրանի Մշակութային ժառանգության կազմակերպության նախագահն Ադրբեջանի կողմից իրանցի մեծանուն բանաստեղծ Նիզամի Գյանջևիի արձանը Հռոմին նվիրելու փաստն անպատշաճ քայլ է որակել՝ Իրանի մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման, ներքին գործերի նախարարություններին և իսլամական հեղափոխության բարձրագույն խորհուրդին հորդորելով հետամուտ լինել նմանատիպ խնդիրներին:
Հավելենք, որ օրերս ԻԻՀ մշակույթի և իսլամական կողմնորոշման փոխնախարար Բահման Դարին, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից իրանցի մեծանուն բանաստեղծ Նիզամի Գյանջևիի արձանը Հռոմին նվիրելու փաստին, նշել էր. «Առկա փաստները վկայում են, որ Նիզամի Գյանջևին իրանցի բանաստեղծ է, դա ապացուցելու կարիք չկա, ուղղակի որևէ երկրի կողմից ուրիշի մշակութային արժեքներն իրեն վերագրելը վայելուչ չէ: Ադրբեջանը, չունենալով մշակութային արժեքներ, ստիպված բռնագրավում է այլ երկրների մշակութային արժեքները: Ադրբեջանի նման քայլը բացի մշակութային գողությունից, ուրիշ այլ կերպ հնարավոր չէ որակել»:
Հիշեցնենք, որ վերջերս ադրբեջանցի գիտնական Սիրուս Հաշեմովը, անդրադառնալով Ադրբեջանի կողմից պատմությունը կեղծելու թեմային, նշել էր. «Մենք պատմական փաստերը ներկայացնելիս պետք է քաջություն ունենանք. Արան և Շիրվան տարածքները, որտեղ 1918 թվին ստեղծվեց Ադրբեջան անունով պետությունը, Իրանի մաս էին կազմում, ուստի այդ ժամանակ, երբ Նիզամի Գյանջևին գրում է իր «Խամսե»-ն , և Գյանջա և Նիզամի շրջանները իրանական են եղել»:
Շարունակելով թեման, Հաշեմովը հավելել էր. «Ադրբեջանը ընդամենը 20 տարվա պատմություն ունի, ուստի 800 տարի առաջ գործունեություն ծավալած բանաստեղծը չի կարող ադրբեջանական համարվել»:

Культура 13:40 09/06/2012
Джавад Адаби: Фальсификации, связанные с иранским поэтом Низами Гянджеви, говорят о скудости культуры Азербайджана
Фальсификации, связанные с классиком персидской литературы, одним из крупнейших иранских поэтов Низами Гянджеви, говорят о скудости культуры Азербайджана. Как передает официальное иранское информагентство «ИРНА», об этом заявил председатель Организации культурного наследия ИРИ Мохаммад Джавад Адаби.
Факт того, что Азербайджан подарил памятник иранского поэта Риму, М. Дж. Адаби назвал неприличным и призвал министерство культуры и исламской ориентации Ирана, министерство внутренних дел ИРИ и Верховный совет исламской революции следить за подобными проблемами.
Напомним, ранее в интервью официальному информагентству «ИРНА» замминистра культуры и исламской ориентации Ирана Бахман Дари заявил, что Азербайджанская Республика присваивает культурные ценности Ирана. Комментируя факт преподнесения Азербайджаном памятника Низами Гянджеви Риму, иранский чиновник отметил: «Имеющиеся факты свидетельствуют о том, что Низами Гянджеви – иранский поэт, и необходимости в доказательстве этого нет. Но приписывать себе культурные ценности другой страны не считается достойным поступком. Не имея культурных ценностей, Азербайджан вынужденно присваивает ценности других стран. Такой шаг со стороны Азербайджана ни чем иным, как культурной кражей, нельзя назвать». В то же самое время, Бахман Дари добавил, что такое посягательство на культурное наследие Ирана не останется без ответа.
Отметим также, что недавно азербайджанский ученый, профессор Сириус Ашемов, обратившись к этой теме, сказал: «Представляя исторические факты, мы должны иметь храбрость: территория Аран и Ширван, на которых в 1918 году было создано государство под названием Азербайджан, составляли часть Ирана, следовательно, тогда, когда Низами Гянджеви писал “Хамсе”, районы Гянджя и Низами были иранскими. Азербайджан имеет всего лишь 20-летнюю историю, следовательно, поэт, творивший 800 лет назад, не может считаться азербайджанским».