Սեյրան Օհանյանը Տավուշում խորհրդակցություն է անցկացրել
Հունիսի 7-ից 8-ը ՀՀ Տավուշի մարզ է այցելել ՀՀ պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանը: Այցի շրջանակներում պաշտպանական գերատեսչության ղեկավարը եղել է հայ-ադրբեջանական սահմանագծում տեղակայված մարտական հենակետերում, տեղում ծանոթացել է օպերատիվ իրավիճակին, մարտական հերթապահություն իրականացնող զինծառայողների պատրաստությանը և բարոյահոգեբանական վիճակին, ստուգել է պաշտպանական և ինժեներական կառույցների հուսալիությունը:
ՊՆ հասարակայնության հետ կապերի վարչության հաղորդմամբ, ՀՀ պաշտպանության նախարարը աշխատանքային խորհրդակցություն է անցկացրել բանակային զորամիավորման և ենթակա զորամասերի հրամանատարության հետ:
Տավուշի մարզ կատարած այցի ընթացքում Սեյրան Օհանյանը հանդիպումներ է ունեցել նաև սահմանամերձ գյուղերի բնակչության հետ: Ընդգծվել է, որ առաջնագծում տեղի ունեցած վերջին դեպքերը հերթական անգամ փաստեցին, որ Ադրբեջանի զինված ուժերի ցանկացած սադրանք անպատասխան չի մնում: Սեյրան Օհանյանը հավելել է, որ հակառակորդի ոտնձգությունները կանխելու նպատակով ՀՀ զինված ուժերի կողմից իրականացվելու են համապատասխան գործողություններ:
Սեյրան Օհանյանի խոսքերով՝ ուժերի հավասարակշռության, մեր զինծառայողների պատրաստվածության և մարտական բարձր ոգու շնորհիվ է, որ դիվերսիոն գործողություններ ձեռնարկած հակառակորդը, տալով կորուստներ, դիմել է փախուստի. «Մեր սահմանամերձ գյուղերի, խաղաղ բնակիչների ուղղությամբ կրակ բացելու դեպքում դարձյալ խիստ ենք լինելու»,- ընդգծել է պաշտպանության նախարարը:
Տավուշի մարզ կատարած այցի շրջանակներում ՀՀ պաշտպանության նախարարը մասնակցել է սահմանամերձ Ոսկևան գյուղի միջնակարգ դպրոցի բակում զոհված ազատամարտիկների հիշատակը հավերժացնող հուշաքարի բացման արարողությանը, որի ընթացքում Ոսկևանի մի խումբ ազատամարտիկներ պարգևատրվել են «Հայաստանի Հանրապետության զինված ուժեր. 20 տարի» հոբելյանական հուշամեդալներով:
ՀՀ պաշտպանության նախարարն այցելել է նաև կայազորային հոսպիտալում գտնվող ադրբեջանական դիվերսիոն գործողությունների հետևանքով վիրավորված զինծառայողներին: Շնորհակալության հայտնելով բարեխիղճ ծառայության, ցուցաբերած զգոնության և արիության, Հայրենիքի հանդեպ պարտքը արժանապատվորեն կատարելու համար` Սեյրան Օհանյանը նրանց մաղթել է շուտափույթ ապաքինում:

Разное 16:02 09/06/2012
Действия Азербайджана не останутся без ответа. Министр обороны Армении на встрече с жителями приграничных сел
Министр обороны Армении Сейран Оганян, который с 7 по 8 июня находился в Тавушской области РА, побывал на боевых позициях на армяно-азербайджанской границе. Как передает пресс-служба МО РА, глава ведомства ознакомился с оперативной ситуацией, с уровнем подготовки и морально-психологическим состоянием осуществляющих боевое дежурство военнослужащих, проверил надежность оборонительных и инженерных сооружений.
Согласно информации, С. Оганян провел рабочее совещание с командованием армейского корпуса и командующими подчиненных воинских частей.
Министр обороны встретился также с населением приграничных сел Тавушской области. Было подчеркнуто: последние инциденты на передовой в очередной раз доказали, что любая провокация вооруженных сил Азербайджана не остается без ответа. Сейран Оганян добавил, что с целью предотвращения посягательств противника Вооруженные силы Армении предпримут соответствующие действия.
По словам С. Оганяна, благодаря балансу сил, уровню подготовки армянских военнослужащих и их высокому боевому духу, предпринявший диверсионные действия противник обратился в бегство, понеся потери.
«В случае ведения огня против наших приграничных сел, мирных граждан, мы также будем строги», – подчеркнул министр обороны Армении.
В рамках визита в Тавушскую область С. Оганян принял также участие в церемонии открытия во дворе средней школы села Воскеван мемориала погибшим в карабахской войне воинам. В ходе церемонии ветераны карабахской войны из села Воскеван были награждены юбилейной медалью «Вооруженные силы Республики Армения: 20 лет».
Министр также посетил раненных в результате диверсионных действий Азербайджана армянских военнослужащих, находящихся в гарнизонном госпитале. Поблагодарив за добросовестную службу, проявленную бдительность и храбрость, а также за выполнение долга перед родиной, Сейран Оганян пожелал им скорейшего выздоровления.