Գյուլուզադե. Պուտինի դիրքորոշումը ԼՂ հարցում միանշանակ հայամետ է
Որոշ վերլուծաբաններ հավատում են, որ հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցած միջադեպերը հստակ նպատակաուղղված են միջազգային միջնորդների ուշադրությունը գրավելուն: Այս մասին գրում է «Եվրասիանեթ» կազմակերպության պաշտոնական կայքը:
«Երկու երկրները 1994-ին զինադադար կնքեցին, որով վերջ տրվեց Ղարաբաղի շուրջ ստեղծված 6-ամյա պատերազմին: Երկու երկրները վերջին երկու տասնամյակների ընթացքում շարունակում են միմյանց ուղղությամբ կրակ բաց թողել, քանի որ հակամարտության կարգավորումը փակուղի է մտել:
Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությունը հասարակության գլխավոր թեման դարձավ ԱՄՆ Պետքարտուղար Հիլարի Քլինթոնի՝ տարածաշրջան կատարած այցելության ժամանակ, երկու երկրներում արդեն լուրեր են տարածվում, որ հնարավոր է պատերազմ վերսկսվի:
Բաքվում մի շարք վերլուծաբանները կարծում են, որ Քլինթոնի այցի ժամանակ հայ-ադրբեջանական սահմանում տեղի ունեցած միջադեպերը պատահականություն չեն, այլ մեսիջ Վաշինգտոնին, որ ԼՂ հակամարտությունը սառեցված հակամարտություն չէ և պետք է, որ Ամերիկան ավելի շատ ուշադրություն դարձնի այս խնդրին»,- նշված է հոդվածում:
«Մի շարք հանգամանքեր կան հավատալու, որ ՌԴ նորընտիր նախագահ Վ. Պուտինի դիրքորոշումը այս հարցում միանշանակ հայամետ է, այդ իսկ պատճառով Բաքուն ցանկանում է, որ ԱՄՆ-ն ավելի շատ ներգրավված լինի այս հարցում»,- նշել է ադրբեջանցի քաղաքագետ Վաֆա Գյուլուզադեն:
«Վերլուծաբան Սումարինլին հավատում է, որ Ռուսաստանը փորձում է ցույց տալ Ադրբեջանին, որ եթե Լեռնային Ղարաբաղում վերսկսվի պատերազմը, Հայաստանը միայնակ չէ:
Իր հերթին «Ատլաս» քաղաքական հետազոտությունների կենտրոնի (Բաքու) տնօրեն Էլհան Շահինօղլուն էլ նշել է, թե «Օբամայի վարչակազմը երբեք էլ մեծ ուշադրություն չի դարձրել Լեռնային Ղարաբաղի հակամարտությանը»:

Guluzade: Putin’s position will be pro-Armenian
Some analysts believe the recent sharp escalation of violence along the Nagorno-Karabakh contact line was specifically intended to get international mediators’ attention, “Eurasianet” report said.
“The two countries signed a ceasefire in 1994, ending six years of conflict over the Karabakh enclave. The two armies have continued to snipe at each other for the past two decades, as negotiations on a lasting political settlement remain stalemated.
The escalation turned the 24-year Karabakh conflict into the main topic of public interest during the US secretary of state’s visits to Yerevan and Baku, with residents on both sides at times swept up by rumors about an impending resumption of all-out warfare.
Analysts in Baku maintain that the flare-up in fighting during Clinton’s tour was not a mere coincidence, but a "message" to Washington that the Nagorno-Karabakh conflict is not frozen and that greater American attention to the problem is needed,” the story said.
“There are reasons to believe that Putin’s position will be pro-Armenian. Therefore, Baku needs more US involvement in the process,” Vafa Guluzade, a former senior foreign policy aide to the late Azerbaijani President Heydar Aliyev said.
“Sumarinli believes that the flights indicate that Russia is trying to show Azerbaijan that Armenia will not be alone if war in Karabakh resumes. “It puts Baku into a difficult situation,” he said.
Baku political analyst Elhan Shahinoglu is doubtful that the recent ceasefire violations will lead to bolder US involvement in the peace process. "Obama's administration has never paid much attention to the Karabakh problem,” said Shahinoglu, who heads Baku’s Atlas Research Center. “I do not think it will change if Obama is re-elected this year.”