Հասարակություն 13:20 16/06/2012
«Սահար». Ադրբեջանն անօրինական Արաքս գետից նախատեսվածից ավելի շատ ջուր է վերցնում. Իրանցի գյուղատնտեսները բողոքում են
Ադրբեջանն անօրինական Արաքս գետից նախատեսվածից ավելի շատ ջուր է վերցնում. Իրանցի գյուղատնտեսները բողոքում են:
Այդ մասին նշված է իրանական «Սահար» հեռուստաալիքի կայքում:
Համաձայն տեղեկատվության՝ Իրանի հյուսիսային Արդեբիլ նահանգի Փարսաբադ գյուղի բնակիչները «Սահար»-ի լրագրողի հետ զրույցում իրենց դժգոհությունն են հայտնել, որ Ադրբեջանն անօրինական Արաքս գետից նախատեսվածից ավելի շատ ջուր է վերցնում:
«Իրանի և Ադրբեջանի միջև ստորագրված պայմանագիրը նախատեսում է կողմերի՝ ջրից օգտվելու իրավունքները, սակայն, Ադրբեջանի կառավարությունն անօրինական ջրանցքներ է կառուցել, և նախատեսվածից ավելի ջուր է վերցնում, ինչի հետևանքով նվազում է իրանցի ֆերմերներին հասանելիք ջրի ծավալները՝ վնասներ պատճառելով գյուղատնտեսությանը»,-նշված է իրանական աղբյուրում:

«Sahar»: Азербайджан незаконно расходует гораздо больше воды из реки Аракс, чем предусмотрено: иранские агрономы жалуются
Азербайджан незаконно расходует гораздо больше воды из реки Аракс, чем предусмотрено: иранские агрономы жалуются. Об этом сообщает сайт иранского телеканала «Sahar».
Согласно информации, жители села Парсабад северной иранской провинции Ардебиль в беседе с журналистом «Sahar» выразили свое недовольство тем, что Азербайджан незаконно расходует гораздо больше воды из реки Аракс, чем предусмотрено.
«Подписанный между Ираном и Азербайджаном договор предполагает права сторон на использование воды, однако правительство Азербайджана распорядилось построить незаконные каналы, вследствие чего сокращаются объемы полагающейся иранским фермерам воды, нанося тем самым ущерб сельскому хозяйству», – отмечено на сайте.