Թահա Աքյոլ. «Էրդողանը` նախագահ, Գյուլը` վարչապետ»
Թուրքական «Hurriyet» օրաթերթի սյունակագիր Թահա Աքյոլն անդրադարձել է 2014-ին Թուրքիայում կայանալիք նախագահական ընտրությունների թեմային: Նրա դիտարկմամբ` 2014-ին Թուրքիայի ներիշխանական կյանքում կզարգանա հետևյալ սցենարը. ներկայիս վարչապետ, իշխող «Արդարություն և զարգացում» (AKP-ԱԶԿ) կուսակցության ղեկավար Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կառաջադրվի նախագահի թեկնածու և կընտրվի, իսկ ներկայիս նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը կնշանակվի ու կպաշտոնավարի որպես վարչապետ:
Հիշեցնենք, որ 2011-ի սահմանադրական բարեփոխումների արդյունքում երկրի նախագահի պաշտոնավարման ժամկետը նախկին 7-ի փոխարեն սահմանվեց 5 տարի` երկու անգամ ընտրվելու իրավունքով: Մինչև այդ գործող համակարգի համաձայն` Թուրքիայի նախագահն ընտրվում էր խորհրդարանի կողմից: Արդեն 2014 թվականից Թուրքիան կլինի նախագահական հանրապետություն, և երկրի ղեկավարը կընտրվի հանրաքվեի միջոցով:

Турецкий журналист: Эрдоган станет президентом, а Гюль – премьером
Журналист турецкий газеты «Hurriyet» Таха Акйол коснулся темы предстоящих в 2014 году президентских выборов в Турции. По его словам, в 2014 году во внутриполитической жизни Турции будет развиваться следующий сценарий: нынешний премьер-министр, лидер правящей Партии справедливости и развития Реджеп Тайип Эрдоган выдвинет свою кандидатуру и будет избран президентом, а нынешний президент Абдулла Гюль – премьер-министром.
Напомним, что по итогам конституционных реформ 2011 года, срок пребывания президента в должности вместо 7 лет заменен 5 годами с правом дважды быть переизбранным. До этого, согласно действующей системе, президент Турции избирался парламентом страны. С 2014 года Турция станет президентской республикой, а глава государства будет избираться путем голосования.