Ա. Զաքարյան. Հայկական կողմի դիրքորոշումներն ամբողջովին համահունչ են ԵԱՀԿ ՄԽ-ի և միջազգային հանրության դիրքորոշումներին
«ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների Լոս Գաբոսյան համատեղ հայտարարությունը վկայում է այն մասին, որ միջազգային հանրությունն ի դեմս ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի, շարունակում և շարունակելու է ջանքեր գործադրել ԼՂ խնդրի խաղաղ կարգավորման համար»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպե՞ս կմեկնաբանեք համանախագահ երկրների ղեկավարների համատեղ հայտարարությունը, ասաց ԱԺ արտաքին հարաբերությունների մշտական հանձնաժողովի նախագահ Արտակ Զաքարյանը:
Հիշեցնենք, որ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդները` ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, մեքսիկական Լոս-Կաբոսում G20-ի գագաթաժողովի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են ընդունել. «Ռազմական ուժի կիրառությունը չի բերելու հակամարտության լուծմանը, այլ միայն երկարացնելու է այն տառապանքն ու թշվառությունը, որին երկար ժամանակ ենթարկվում են տարածաշրջանում ապրող ժողովուրդները: Միայն բանակցությունների միջոցով խաղաղ կարգավորումը թույլ կտա ելք գտնել ստեղված իրադրությունից և ապահովել տարածաշրջանի անվտանգ ապագան ու բարգավաճումը»:
Նրա խոսքերով, հայտարարությունն իր մեջ պարունակում է բոլոր այն անհրաժեշտությունները, որոնք պարբերաբար հնչեցվում են պաշտոնական Երևանից:
«Դա դիպուկահարների հետքաշման, խաղաղ կարգավորման որոշումների ընդունման, ձեռքբերված պայմանավորվածություններին հավատարիմ մնալու, կառուցողական մոտեցումներ ցուցաբերելու, Հելսինկյան եզրափակիչ ակտի իրավահավասար կիրառման, տարածաշրջանային անվտանգության և կայուն խաղաղության ապահովման և փոխըմբռնման հիման վրա բանակցությունները շարունակելու անհրաժեշտություններն են:
ԵԱՀԿ ՄԽ կողմից սույն հայտարարությամբ կողմերին ուղղված բոլոր հորդորները տարիներ ի վեր եղել են և մնում են հայկական կողմի կառուցողական, հանդուրժողական և վստահելի քաղաքականության հիմքում` ձգտելով միայն և միայն խաղաղ և արդարացի հանգուցալուծման: Այս հայտարարությունը ևս մեկ անգամ վկայում է, որ հայկական կողմի դիրքորոշումներն ամբողջովին համահունչ են ԵԱՀԿ ՄԽ-ի և միջազգային հանրության դիրքորոշումներին»,- ասաց հանձնաժողովի նախագահը:
Ըստ նրա՝ խնդիրն այն է, որ յուրաքանչյուր անգամ, երբ տարածաշրջանում Ադրբեջանի սադրիչ գործողությունների արդյունքում մեծանում է լարվածությունը և ի հայտ են գալիս նոր պատերազմի վտանգներ, այդ դեպքում է միայն միջազգային հանրությունը կողմերին զսպվածության և կառուցողականության կոչեր անում:
«Ցավոք, յուրաքանչյուր անգամ մենք ունենում ենք զոհեր և վիրավորներ ու այդ գնով ենք պահպանում հարաբերական խաղաղությունն ու սահմանային անվտանգությունը: Ես կարծում եմ, որ վաղուց ժամանակն է, որ միջազգային հանրությունը ընդհանուր մոտեցումներից որոշ հարցերում կատարի նաև մասնավոր դիտարկումներ, հատկապես, Ադրբեջանի ռազմատենչ, հայատյաց գործողությունների կանխարգելման, հրադադարի ռեժիմի պարտադրման մեխանիզմների կիրառման համար:
Դա ավելի կոնկրետ քայլ կլինի փոխվստահության անհրաժեշտ մթնոլորտի ձևավորման համար: Իսկ Լոս Գաբոսյան հայտարարությունը գալիս է ամրապնսելու, լ’Աքվիլայի, Մուսկոկայի, Դովիլի համատեղ հայտարարությունների ոգին ու գաղափարը: Այն է` խաղաղ ճանապարհով դեպի ժողովուրդների ինքնորոշման իրավունքի իրացում, տարածքային ամբողջականության հարգման պարտավորություններով` մանավանդ, որ Լեռնային Ղարաբաղի տարածքը երբեք մաս չի կազմել Ադրբեջանի ներկայիս հանրապետության տարածքային ամբողջականության»,- ասաց Ա. Զաքարյանը:

Комментарии 12:20 19/06/2012
А. Закарян: Заявление сопредседателей свидетельствует о том, что позиции Армении созвучны позициям международного сообщества
«Совместное заявление лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ в Лос-Кабосе свидетельствует о том, что международное сообщество в лице МГ ОБСЕ продолжает и продолжит прилагать усилия по мирному урегулированию карабахского конфликта», – заявил в беседе с Panorama.am председатель постоянной комиссии НС Армении по внешним сношениям Артак Закарян.
Напомним, что лидеры стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – президент Соединенных Штатов Америки Барак Обама, президент Российской Федерации Владимир Путин и президент Французской Республики Франсуа Олланд – на саммите «Группы двадцати» в Лос-Кабосе приняли совместное заявление по карабахскому конфликту, в котором, в частности, говорится:
«Использование военной силы не приведет к разрешению конфликта, а только продлит страдания и беды, которым на протяжении длительного времени подвергаются народы, проживающие в этом регионе. Только мирное урегулирование путем переговоров позволит найти выход из сложившегося положения и обеспечить безопасное будущее и процветание региона».
По словам Артака Закаряна, в заявлении указывается на те необходимые для урегулирования конфликта элементы, которые озвучивал официальный Ереван. «Это отвод снайперов с передовой линии, принятие решений по мирному урегулированию, преданность достигнутым договоренностям, проявление конструктивных подходов, равноправное применение Хельсинского заключительного акта, готовность продолжить переговоры, основанные на обеспечении региональной безопасности и стабильного мира и взаимопонимания.
Все призывы Минской группы ОБСЕ к сторонам конфликта на протяжении долгих лет были и остаются в основе конструктивной, толерантной и надежной политики армянской стороны, нацеленной на стремление лишь на достижение мирной и справедливой развязки конфликта. Данное заявление в очередной раз свидетельствует о том, что позиции армянской стороны полностью созвучны позициям Минской группы и международного сообщества», – отметил парламентарий.
По его словам, проблема в том, что с каждым разом, когда в результате провокационных действий Азербайджана растет напряженность в регионе, возникают новые угрозы начала войны и лишь в этом случае международное сообщество призывает стороны к сдержанности и конструктивности.
«К сожалению, с каждым разом мы несем потери и такой ценой сохраняем относительный мир и безопасность на границе. Думаю, давно настало время того, чтобы международное сообщество в некоторых вопросах делало частные наблюдения, особенно вокруг предотвращения милитаристских действий Азербайджана, направленных на разжигание ненависти к армянам, а также применения механизмов соблюдения режима прекращения огня.
Это будет более конкретным действием для формирования необходимой атмосферы взаимодоверия. Заявление, озвученное в Лос-Кабосе, нацелено на укрепление духа и идеи заявлений, сделанных в Аквилле, Мускоке и Довиле: реализация права народов на самоопределение мирным путем, обязательства уважать территориальную целостность, тем более, что территория Нагорного Карабаха никогда не являлась частью территориальной целостности современного Азербайджана», – добавил Артак Закарян.