Անկուսակցական նախարար` կուսակցական պարտավորություններով. Ռոստոմյանը հաշվետու է Ծառուկյանի՞ն
«Հայկական ժամանակը» հրապարակել է Սպորտի և երիտասարդության նախարար Հրաչյա Ռոստոմյանի լուսանկարը 2010 թ. թիվ 10 ընտրատարածքում մեծամասնական ընտրակարգով ԱԺ ընտրությունների ժամանակ: «Այն ժամանակ Հրաչյա Ռոստոմյանը «Ազգային միաբանություն» կուսակցության անդամ, ՀՀԿ-ի կողմից սատարվող պատգամավորի թեկնածու Արա Սիմոնյանի վստահված անձն էր Երևանի թիվ 71 դպրոցում տեղակայված 10/18 տեղամասում: Երբ «ՀԺ» թղթակիցը նրանից հետաքրքրվել է, թե նա ինչ առնչություն է ունեցել 2010-ին թիվ 10 ընտրատարածքում անցկացված ընտրություններին, նախարարը պատասխանել է. «Ես այդ ժամանակ ԲՀԿ-ական եմ եղել, և այդ ժամանակ այդ ընտրատարածքում ոչ մեկի չենք սատարել և ոչ մի հետաքրքրություն չենք ունեցել: Չգիտեմ` ինչ նկատի ունեք»:
Հրաչյա Ռոստոմյանը` շաբաթ օրը սպորտի 7 երիտասարդության նախարար նշանակվելուց հետո, հայտարարություն է տարածել, ըստ որի` ինքը դուրս է գալիս ԲՀԿ-ից: Իր նշանակումը նա մեկնաբանել է այսպես. «Ես դադարեցրել եմ իմ անդամությունը ԲՀԿ-ին, այդ իսկ պատճառով նշանակվել եմ նախարար»: Սակայն, մյուս կողմից, ըստ Ռոստոմյանի, ԲՀԿ նախագահ Գագիկ Ծառուկյանի հետ ինքը շարունակում է պահպանել իր լավ հարաբերությունները: «Ավելին, ևս մեկ անգամ հաստատել է, որ եթե Ծառուկյանը դժգոհ լինի իր աշխատանքից, ապա ինքը հրաժարական կտա և կվերադառնա ԲՀԿ շարքերը: Այսինքն, ըստ Ռոստոմյանի, նա անկուսակցական նախարար է` կուսակցական պարտավորություններով: Նա իր աշխատանքի համար, փաստորեն, հաշվետու է Գագիկ Ծառուկյանին, որը այսօր դե յուրե իշխանության մաս չի կազմում: Հրաչյա Ռոստոմյանը նշանակվել է նախարար, բայց դեռ չի ընկալել, որ Ծառուկյանը չէ իր աշխատանքից գոհ կամ դժգոհ լինողը: Իհարկե, բացառված չէ նաև, որ Ռոստոմյանն իրականում ՀՀԿ-ԲՀԿ կոալիցիայի սկզբունքով է նշանակվել, և դրանով է պայմանավորված նրա հայտարարությունը, պարզապես հանրությանն այդ մասին չեն ասում, որ մարդիկ չուրախանան»,- գրում է թերթը:

Пресса дня 11:09 19/06/2012
Газета «Айкакан жаманак» опубликовала фотографию министра спорта и по делам молодежи Грачья Ростомяна во время парламентских выборов на избирательном участке №10 по мажоритарной системе в 2010 году. В то время Грачья Ростомян был членом партии «Национальное единение», доверенным лицом поддерживаемого РПА кандидата Ара Симоняна на расположенном в школе № 71 избирательном участке 10/18.
Когда корреспондент «Айкакан жаманак» поинтересовался у него, какое он имел отношение к выборам на избирательном участке 10/18 в 2010 году, министр ответил: «В то время я был членом партии «Процветающая Армения» и на этом участке мы не поддерживали никого. Не знаю, что вы имеете в виду.
Грачья Ростомян в субботу после назначения министром спорта и по делам молодежи распространил заявление, согласно которому он выходит из рядов партии «Процветающая Армения». Свое назначение он прокомментировал так: «Я прекратил свое членство в «Процветающей Армении» и назначен министром». Однако с другой стороны, по словам Г.Ростомяна, он продолжает сохранять хорошие отношения с лидером партии «Процветающая Армения» Гагиком Царукяном.
«Более того, он вновь подтвердил, что если Г.Царукян будет недоволен его работой, он подаст в отставку и вернется в ряды партии. То есть, по словам Грачья Ростомяна, он является беспартийным министром с партийными обязательствами. Фактически за свою работу он подотчетен Гагику Царукяну, который де-юре не составляет часть власти. Грачья Ростомян назначен министром, однако пока не понял, что его работой должен быть доволен или недоволен не Царукян. В действительности Г.Ростомян назначен по принципу коалиции РПА-«Процветающая Армения» и именно этим обусловлено его заявление, просто общественности об этом не говорят, чтобы люди не радовались», - пишет газета.