Գագիկ Հարությունյան. Լոս-Կաբոսյան հայտարարությունը նման էր նախորդներին
ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդների՝ մեքսիկական Լոս-Կաբոսում G 20-ի գագաթաժողովի ժամանակ արված հայտարարությունը գրեթե ոչնչով չի տարբերվում նմանատիպ «նախորդ հայտարարություններից»: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ նման տեսակետ հայտնեց Նորավանք հիմնադրամի տնօրեն Գագիկ Հարությունյանը:
«Եթե նայեք նախորդ 2, 3 նման հայտարությունները, ապա կտեսնենք, որ կազմողները շատ մեծ փոփոխություններ չեն կատարել այդ հայտարարություններում և գրեթե բոլոր հայտարարությունները այդ նույն ձևակերպումներն ունեն: Բայց պետք է հասկանանք, որ ցանկացած բանակցություն ավելի լավ է քան բանակցության չլինելը»,- նշեց Գագիկ Հարությունյանը՝ հավելելով, որ միջնորդ երկրները նմանատիպ քայլերով նախևառաջ փորձում են կանխել պատերազմի հնարավոր վերսկսման հավանականությունը:
Մյուս կողմից, ըստ Գագիկ Հարությունյանի, նմանատիպ հայտարարությունները նպատակ ունեն մատնանշել հակամարտող կողմերին այն հանգամանքը, որ հիմնահարցը մշտապես գտնվում է միջազգային խոշոր խաղացողների ուշադրության կենտրոնում:
Հիշեցնենք, որ հունիսի 18-ին ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի համանախագահ երկրների առաջնորդները` ԱՄՆ նախագահ Բարաք Օբաման, ՌԴ նախագահ Վլադիմիր Պուտինը և Ֆրանսիայի նախագահ Ֆրանսուա Օլանդը, մեքսիկական Լոս-Կաբոսում G20-ի գագաթաժողովի ժամանակ Լեռնային Ղարաբաղի հիմնահարցի վերաբերյալ համատեղ հայտարարություն են ընդունել, որում մասնավորապես կոչ են արել հակամարտող կողմերին այլևս չձգձգել հիմնահարցի լուծումը:

Комментарии 14:58 20/06/2012
Гагик Арутюнян: Озвученное в Лос-Кабосе заявление сопредседателей почти ничем не отличается от заявлений, сделанных ранее
Озвученное в рамках саммита «G-20» в Лос-Кабосе заявление лидеров стран-сопредседателей Минской группы ОБСЕ почти ничем не отличается от подобных заявлений, сделанных ранее. Об этом на сегодняшней встрече с журналистами заявил директор фонда «Нораванк» Гагик Арутюнян.
«Если рассматривать предыдущие два-три таких же заявления, то можно увидеть, что те, кто составляли его, не внесли ощутимых изменений  и почти все заявления имеют ту же формулировку. Но нужно понять, что любые переговоры намного лучше, чем их отсутствие», – отметил Г.Арутюнян, добавив, что страны-посредники такими действиями прежде всего пытаются предотвратить вероятность возможного возобновления военных действий.
С другой же стороны, как подчеркнул Г.Арутюнян, такие заявления имеют целью указать сторонам конфликта на то обстоятельство, что вопрос постоянно находится в центре внимания крупных международных игроков.
Напомним, что лидеры стран-сопредседателей МГ ОБСЕ – президент Соединенных Штатов Америки Барак Обама, президент Российской Федерации Владимир Путин и президент Французской Республики Франсуа Олланд – на саммите «G-20» в Лос-Кабосе 18 июня приняли совместное заявление по карабахскому конфликту, в котором, в частности, призывали стороны не затягивать решение конфликта.