Իրավունք 19:40 21/06/2012
Նախագահ Սարգսյանն ասել է, որ ինքն անձամբ է մասնակցելու դատաիրավական բարեփոխումների իրականացման բոլոր փուլերին
Դատաիրավական բարեփոխումների մասին 2012-2016 թվականների քառամյա ծրագիրը, որն այսօր քննարկվել է Հայաստանի նախագահի ղեկավարությամբ տեղի ունեցած դատաիրավական բարեփոխումներին վերաբերող խորհրդակցության ժամանակ, շատ հեռահար նպատակներ է հետապնդում: Այդ մասին այսօր խորհրդակցությունից հետո տեղի ունեցած ճեպազրույցում հայտարարեց արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը:
Դատաիրավական բարեփոխումների այս փուլում, ի տարբերություն առաջին փուլի, ավելի ընդգրկուն խնդիրներ են լուծվելու: «Եթե մենք դատաիրավական բարեփոխումները նախկինում հասկացել ենք բացառապես դատարաններ, դատարանակազմություն կամ դատավարական օրենսգրքեր, ապա այս անգամ դրանց ավելացել է ամբողջ նյութական իրավունքի բազան` քրեական, քաղաքացիական, վարչական իրավխախտումների մասին օրենսգիրք և սրան հավելվում է փաստաբանություն, դատախազություն քրեակատարողական ծառայություն, նոտարիատ, ԶԱԳՍ և անգամ իրավաբանական կրթություն: Մատնանշվում են այն իրական խնդիրները, որոնք այս ժամանակամիջոցում պետք է կատարվեն», -հստակեցրեց նախարար Թովմասյանը:
Խորհրդակցությանը մասնակցել են ՀՀ սահմանադրական դատարանի նախագահ Գագիկ Հարությունյանը, ՀՀ գլխավոր դատախազ Աղվան Հովսեփյանը, ՀՀ ԿԱ ազգային անվտանգության ծառայության տնօրեն Գորիկ Հակոբյանը, ՀՀ ոստիկանության պետ Վլադիմիր Գասպարյանը, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի նախագահ Արման Մկրտումյանը, ՀՀ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը, ՀՀ զինվորական դատախազ Գևորգ Կոստանյանը, ՀՀ վճռաբեկ դատարանի քրեական պալատի նախագահ Դավիթ Ավետիսյանը և ՀՀ փաստաբանների պալատի նախագահ Ռուբեն Սահակյանը:
Ըստ նախագահի լրատվական ծառայությունից ստացված պաշտոնական հաղորդագրության, խորհրդակցության ժամանակ Հանրապետության նախագահն ընդգծել է, որ ինչպես նախկինում է առիթ ունեցել ասելու, դատաիրավական համակարգի բարեփոխումների գործընթացը մշտապես լինելու է իր անմիջական ուշադրության ներքո, և ինքն անձամբ է մասնակցելու դրա իրականացման բոլոր փուլերին: Սերժ Սարգսյանի խոսքով, խորհրդակցության բոլոր մասնակիցները և նրանց ղեկավարած համակարգերի աշխատակիցները պետք է հասկանան, որ բարեփոխումը միայն դատական կամ իրավական համակարգի խնդիր չէ, այլ՝ պետական բոլոր կառույցների աշխատանքները ժամանակակից պահանջներին համապատասխանեցնելու խնդիր:
Օրակարգի հարցերի շրջանակում խորհրդակցության մասնակիցներն իրենց տեսակետները, դիտարկումներն ու առաջարկություններն են ներկայացրել ՀՀ դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի նախագծի վերաբերյալ: Դրանց հիման վրա նախագծում համապատասխան լրացումներ կատարելուց հետո, ՀՀ նախագահի կարգադրությամբ դատաիրավական բարեփոխումների 2012-2016թթ. միջոցառումների ծրագիրը կհաստատվի:
Սերժ Սարգսյանը ծրագրի հիմնական նպատակների թվում շեշտադրել է դատական իշխանության լիարժեք անկախության ապահովման խնդիրը: Խորհրդակցության ընթացքում նշվել է նաև, որ քննարկվող ծրագրի նախագծի միջոցառումները հիմնականում ունեն հակակոռուպցիոն ուղղվածություն, և դրանց իրականացման արդյունքում լուրջ նախադրյալներ կստեղծվեն կոռուպցիոն երևույթների դեմ պայքարելու համար:
Ըստ պաշտոնական հաղորդագրության, քննարկման մասնակիցների համոզմունք են հայտնել, որ ներկայացված նախագծի առանձնահատկություններից մեկն էլ այն է, որ դրանում նախատեսված են ցուցանիշներ, որոնք չափելի են դարձնում կատարված աշխատանքը և նախատեսված միջոցառումների արդյունավետությունը: Կարևորվել են նաև քրեական, քաղաքացիական և վարչական գործերի արդյունավետ և թափանցիկ քննության ընթացակարգերի սահմանումը, դատաիրավական համակարգը որակյալ կադրերով համալրումը:
Օրակարգի հարցերի թվում զեկուցվել են ՀՀ փաստաբանների պալատի փաստաբանների բաց նամակում արծարծված խնդիրները: Խորհրդակցության մասնակիցները քննարկել են նաև ՀՀ քրեադատավարական օրենսգրքի նախագծի արդի վիճակի, Արդարադատության ակադեմիայի մասին օրենքի նախագծի, զինվորական հանցագործությունների վերաբերյալ քրեական քաղաքականության վերաբերյալ հարցեր:
Խորհրդակցության ավարտին Հանրապետության նախագահը մի շարք հարցերի վերաբերյալ հանձնարարականներ է տվել պատասխանատուներին:

Право 20:32 21/06/2012
Президент Армении провел совещание по судебно-правовым реформам, а министр юстиции Г. Товмасян дал им оценку
На состоявшемся сегодня в президентской резиденции совещании под председательством главы армянского государства Сержа Саргсяна обсуждалась четырехлетняя (2012-2016гг.) программа судебно-правовых реформ, которая преследует очень дальновидные цели. Такое заявление в ходе последовавшего за совещанием брифинга сделал министр юстиции РА Грайр Товмасян, отметив, что на данной стадии судебно-правовых реформ решаются более обширные задачи, нежели в предыдущей.
Как передает пресс-служба президента РА, в совещании участвовали председатель Конституционного суда РА Гагик Арутюнян, генеральный прокурор Армении Агван Овсепян, руководитель Службы национальной безопасности при правительстве Армении Горик Акопян, начальник Полиции Владимир Гаспарян, председатель Кассационного суда Арман Мкртумян, министр юстиции Грайр Товмасян, военный прокурор Геворк Костанян, председатель Уголовной палаты Кассационного суда Давид Аветисян и председатель Палаты адвокатов Армении Рубен Саакян.
Президент подчеркнул, что процесс реформирования судебно-правовой системы постоянно будет находиться в центре его непосредственного внимания и он лично будет участвовать во всех этапах реализации этих реформ. По словам С. Саргсяна, все участники совещания и сотрудники руководимых ими структур должны понять, что реформы – это не только вопрос судебной или правовой системы, но и вопрос приведения работы всех государственных структур в соответствие с современными требованиями.
В рамках вопросов повестки участники совещания представили главе государства свои мнения, замечания и предложения относительно проекта программы судебно-правовых реформ. После внесения на их основании соответствующих изменений в проект, программа судебно-правовых реформ на 2012-2012гг. будет утверждена указом президента РА.
В числе основных целей программы глава государства подчеркнул вопрос обеспечения полноценной независимости судебной власти. В ходе совещания было также отмечено, что мероприятия обсуждаемого проекта программы в основном имеют антикоррупционную направленность, и в результате их реализации будут созданы серьезные предпосылки для борьбы с коррупционными явлениями.
Была отмечена также важность установления процедур эффективного и прозрачного расследования судебно-гражданских и административных дел, пополнения судебно-правовой системы профессиональными кадрами.
В ходе совещания были рассмотрены и проблемы, озвученные в открытом письме председателя Палаты адвокатов Армении, а также обсуждены проект закона об Академии юстиции, вопросы уголовной политики в отношении военных преступлений.