Ի՞նչ հնարավորություններ է ստեղծում ԱԺ-ն ընդդիմության համար. Կարծիքներ ՀՀԿ-ից և ՀԱԿ-ից
«Յուրաքանչյուր ուժն ինքն է որոշում իր քաղաքական գործունեությունն ու քայլերը, սակայն հաշվի առնելով այն փաստը, որ ՀԱԿ-ը ներկայացված է նոր խորհրդարանում ու հնարավորություն ունի ԱԺ ամբիոնից բարձրաձայնելու իր առաջարկների ու նախաձեռնությունների մասին, ապա ցանկալի կլիներ, որ քննարկումները ոչ թե հանրահավաքների, այլ առավել քաղաքակիրթ տարբերակով ընթանան»,- ասաց ԱԺ Հանրապետական խմբակցության պատգամավոր Արայիկ Հովհաննիսյանը` պատասխանելով Panorama.am-ի հարցին, թե նա ինչպե՞ս է գնահատում ՀԱԿ-ի՝ ԱԺ-ում իրականացված գործունեությանը զուգահեռ հանրահավաքների միջոցով քաղաքական գործունեություն իրականացնելը:
Խորհրդարանական մեծամասնության ներկայացուցիչն այն կարծիքին է, որ լավ կլինի, որ տարբեր հարցերի շուրջ քննարկումները տեղի ունենան ԱԺ-ում:
Հարցին, թե՝ արդյոք ԱԺ-ն քաղաքական ուժերին իրենց դիրքորոշումները ներկայացնելու լիարժեք հնարավորություն տալի՞ս է, պատգամավորը պատասխանեց. «ԱԺ-ն քաղաքական ուժերի հնարավորություն է տալիս լիարժեքորեն ու քաղաքակիրթ մթնոլորտում ներկայացնել ցանկացած հարցի շուրջ ունեցած իրենց մոտեցումները: Ավելին՝ խորհրդարանն ավելի շատ հնարավորությունն է ստեղծում, քան դա քաղաքական ուժերը կարող են ունենալ փողոցում՝ հանրահավաքների միջոցով»:
Հիշեցնենք` Հայ Ազգային կոնգրեսը բազմիցս է հայտարարել, որ խորհրդարանական պայքարին զուգահեռ, չի դադարեցնելու նաև հանրահավաքային պայքարը։
Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում մեկնաբանելով Հանրապետական գործչի այս տեսակետը, ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը ասաց. «Մեր հիմնական ուժը ժողովուրդն է, և շատ լավ գիտակցում ենք, որ ժողովրդի ճնշմամբ կարելի է այս իշխանություններին խելքի բերել, նրանց վրա ազդեցություն գործել: Մենք շատ լավ գիտակցում ենք, որ յոթ պատգամավորական տեղը շատ լավ է` դա խոսափող է, դա հնարավորություն է, դա ակտիվ քաղաքական գործունեության հնարավորություն է: Բայց գորշ մեծամասնության դեմ յոթը քիչ է և այդ տարբերակի համար մենք օգտագործելու ենք մեր բոլոր հնարավորությունները»:

Политика 16:19 26/06/2012
«Каждая из политических сил сама определяет свою политическую деятельность и действия, однако учитывая тот факт, что Армянский национальный конгресс (АНК) представлен в новом парламенте и имеет возможность выступать с трибуны Национального Собрания с предложениями и инициативами, было бы желательно, чтобы обсуждения велись не в виде митингов, а более цивильным путем», – об этом заявил депутат фракции Республиканской партии Армении Араик Ованнисян, комментируя в беседе с Panorama.am тот факт, что параллельно с деятельностью в парламенте, АНК осуществляет политическую деятельность и путем проведения митингов.
Представитель парламентского большинства придерживается того мнения, что было бы лучше, чтобы обсуждения вокруг различных вопросов проходили в Национальном Собрании.
Что касается вопроса о том, дает ли Национальное Собрание политическим силам возможность полноценного представления своих позиций, то Араик Ованнисян заявил: «НС дает политическим силам возможность полноценно в цивильной атмосфере представлять свои подходы относительно любых вопросов. Более того, парламент создает еще большую возможность для этого, чем митинги».
Напомним, что АНК неоднократно заявлял, что параллельно с борьбой в рамках парламента не прекратит и борьбу путем проведения митингов.
Комментируя в беседе с Panorama.am это мнение члена РПА, секретарь фракции АНК Арам Манукян отметил: «Наша основная сила – это народ, и мы прекрасно осознаем, что путем давления народа можно оказать воздействие на власти. Мы понимаем, что присутствие семерых оппозиционных депутатов– это хорошая возможность вести активную политическую деятельность. Однако семерых человек недостаточно для борьбы против серой массы – парламентского большинства, поэтому мы используем все наши возможности».