Ջիհան. Վալերի Բոյերը ցեղասպանության հերքումը քրեականացնող նոր օրինագիծ է նախապատրաստում
Ֆրանսիայի խորհրդարանական ընտրությունների երկրորդ փուլում վերընտրված պատգամավոր, «Ժողովրդական շարժման միություն» կուսակցության անդամ Վալերի Բոյերը թուրքական «Ջիհան» (Cihan) լրատվական գործակալությանը տված հարցազրույցում ասել է, որ այժմ իր կողմից աշխատանքներ են տարվում Հայոց ցեղասպանության ժխտումը քրեականացնող նոր օրինագիծ նախապատրաստելու համար:
«Ընտրվելուցս առաջ ես խոսք եմ տվել, որ Ցեղասպանության վերաբերյալ մի նոր օրինագիծ խորհրդարանի օրակարգ կմտցնեմ»,- ասել է Բոյերը:
Վալերի Բոյերը պատմել է, որ մինչ այժմ թուրքերի կողմից իր հասցեին վիրավորանքներն ու սպառնալիքներ են հնչում և ավելացրել, որ Ցեղապսանության հերքումը քրեականացնող օրինագծի վերաբերյալ թուրքական կառավարության և մամուլի դիքրորոշումը ինքը որակում է որպես անպատասխանտվություն:
«Այն ճանապարհը, որով նրանք են գնում, ժողովրդավարական չէ»,- ասել է ֆրանսիացի պատգամավորը:
Նշենք, որ Բոյերի հեղինակած օրինագիծը 2012թ.-ի հունվարին ընդունվել էր Սենատի կողմից: Բայց կարճ ժամանակ անց երկրի Սահմանադրական խորհուրդը չեղյալ էր հայտարարել Սենատի ընդունած որոշումը` պատճառաբանելով, որ դա հակասում է սահմանադրության 33-րդ հոդվածին:

«Cihan»: Валери Бойер работает над новым законопроектом по криминализации отрицания Геноцида армян
Член партии «Союз за народное движение» Валери Бойер, которая была переизбрана депутатом в ходе второго раунда парламентских выборов во Франции, в интервью турецкому информагентству «Cihan» отметила, что в настоящее время она ведет работу по подготовке нового законопроекта по криминализации отрицания Геноцида армян.
«До своего избрания я дала обещание внести в повестку парламента новый законопроект по криминализации отрицания Геноцида армян», – заявила депутат.
Бойер рассказала, что до сих пор турки озвучивают в ее адрес оскорбления и угрозы, добавив, что характеризует позицию турецкого правительства и прессы относительно законопроекта по криминализации отрицания Геноцида армян как безответственность.
«Путь, который избрали они, не демократический», – подчеркнула она.
Напомним, что законопроект по криминализации отрицания Геноцида армян, автором которого является Бойер, в январе 2012 года был принят Сенатом Франции. Однако спустя короткий промежуток времени Конституционный совет страны отклонил законопроект, посчитав его противоречащим 33-й статье Конституции Франции.