Իրավունք 17:45 28/06/2012
Ազգային ժողովի ՀԱԿ խմբակցության պատգամավոր, մայիսի 6-ին մեծամասնական ընտրակարգով թիվ 7 ընտրատարածքում առաջադրված նախկին թեկնածու Նիկոլ Փաշինյանի դիմումի քննությունը Սահմանադրական դատարանը կվերսկսի հուլիսի 3-ին, առավոտյան ժամը 10-ին: Հիշեցնենք` Փաշինյանը ՍԴ-ից պահանջում էր անվավեր համարել մայիսի 6-ին կայացած Ազգային ժողովի ընտրություններին մեծամասնական ընտրակարգով թիվ 7 Ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի որոշումը: Այդ ընտրատարածքում պատգամավոր էր ընտրվել Սամվել Ալեքսանյանը (Լֆիկ Սամո):
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ Սահմանադրական դատարանը կասեցրել էր գործի քննությունը: Գործի քննությունը կասեցնելու մասին որոշման մեջ ՍԴ-ն այն հիմնավորել է, նրանով, որ այդ գործի շրջանակներում պետական իրավասու մարմիններից նյութեր և տեղեկատվություն պետք է ստանալ ու ուսումնասիրել:
Մասնավորապես, Գլխավոր դատախազությանը պահանջ է ներկայացվում Փաշինյանի դիմումի մեջ հիշատակված մի քանի փաստերի հետ կապված տրամադրել տեղեկություններ` ինչ միջոցներ են ձեռնարկվել և ինչ արդյունքներ կան գրանցված: Պահանջվում է Վարչական դատարանից ՀՀ Սահմանադրական դատարան ներկայացնել մայիսի 6-ին ԱԺ ընտրությունների հետ կապված հայցադիմումների հիման վրա հարուցված ընտրական գործերով կայացված դատական ակտերը:
Իսկ Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովից ՍԴ-ն պահանջել էր գրավոր բացատրություն ներկայացնել դիմող Փաշինյանի մի քանի նկատառումների վերաբերյալ:

Право 18:16 28/06/2012
Конституционный суд Армении возобновит рассмотрение заявления члена парламентской фракции Армянского национального конгресса Никола Пашиняна 3 июля.
Напомним, член оппозиционного АНК, баллотировавшийся в депутаты в избирательном округе №7, главный редактор газеты «Айкакан жаманак» Никол Пашинян требовал от КС РА признать недействительным решение окружной избирательной комиссии №7. Отметим, что от данного округа депутатом был избран Самвел Алексанян (Лфик Само).
Ранее сайт Panorama.am сообщал, что Конституционный суд Армении 15 июня вынес решение о приостановлении производства по делу, возбужденному на основании заявления Никола Пашиняна. В качестве обоснования решения КС РА приводил необходимость получения и исследования в рамках данного дела материалов и информации от полномочных госорганов.
В частности, от Генеральной прокуратуры РА требовалось предоставить информацию по ряду упомянутых в заявлении Н. Пашиняна фактов, уточнить, какие средства были предприняты и каковы зафиксированные результаты. От Административного суда РА требовалось представить в КС РА судебные акты по делам, возбужденным на основании поданных исков в связи с состоявшимися 6 мая парламентскими выборами. А от ЦИК РА Конституционный суд потребовал представить пояснения по ряду замечаний Н. Пашиняна.