Իրանական կայք. Ադրբեջանի երկու մաքսանենգ քաղաքացիներն Իրանի օրենքների համաձայն մահապատժի կենթարկվեն
Ադրբեջանի՝ բանաստեղծ ներկայացող երկու մաքսանենգ քաղաքացիներն Իրանի օրենքների համաձայն մահապատժի կենթարկվեն:
Այդ մասին նշված է իրանական «ռաջանյուզ.քոմ» կայքում թողարկված հոդվածում:
Տեղեկատվության մեջ նշվում է, որ ադրբեջանցի երկու բանաստեղծների ձերբակալության առնչությամբ Ադրբեջանի ԱԳՆ-ի կատարած հարցմանն ի պատասխան, Իրանի արտաքին գործերի նախարարությունը հայտարարել է, որ վերջերս ձերբակալվել են Ադրբեջանի երկու քաղաքացիներ, ովքեր, համագործակցելով այդ երկրի ազգային անվտանգության ծառայության աշխատակիցների հետ, ապօրինի ճանապարհով թմրանյութեր են տեղափոխել:
Իրանական աղբյուրը նաև տեղեկացնում է, որ վերոնշյալ անձինք խոստովանել են, որ իրենք համագործակցել են Ադրբեջանի և Իսրայելի հատուկ ծառայությունների հետ և առանձնապես խոշոր չափերի թմրանյութեր տեղափոխելու մեղադրանքով, Իրանի Իսլամական Հանրապետության օրենքների համաձայն, մահապատժի կենթարկվեն:
«Ադրբեջանի հատուկ ծառայությունների համագործակցությունը մաքսանենգների հետ այն պարագայում է տեղի ունենում, երբ ընդդիմադիր լրագրողների նկատմամբ թմրանյութեր պահելու մեղադրանքով կեղծ գործեր են սարքում և յուրաքանչյուր պահի իրանցիների են մեղադրում թմրանյութեր տեղափոխելու մեջ»,-նշված է իրանական աղբյուրում:
Նախորդող տեղեկատվություն՝ Իրանական կայք. Ադրբեջանի ազգային անվտանգության ծառայությունը ներքաշված է թմրանյութերի բիզնեսի մեջ
Իրանական կայք. Ադրբեջանի ազգային անվտանգության նախարարությունը ստոր վերաբերմունքի է արժանացնում իրանցի զբոսաշրջիկներին

Право 14:10 28/06/2012
Двое занимающихся контрабандой граждан Азербайджана, называющих себя поэтами, согласно законам Ирана, будут приговорены к смертной казни. Об этом отмечено в статье, опубликованной на иранском сайте «раджаньюз.ир».
Согласно информации, в ответ на запрос МИД Азербайджана по факту ареста двух азербайджанских поэтов внешнеполитическое ведомство Ирана заявило, что недавно были арестованы двое граждан Азербайджана, которые, сотрудничая с представителями Службы национальной безопасности страны, нелегально перевозили наркотики.
Иранский источник сообщает, что вышеуказанные лица уже признались, что сотрудничали со спецслужбами Азербайджана и Израиля и, согласно законам ИРИ, будут приговорены к смертной казни по обвинению в перевозке наркотиков в особо крупных размерах.
«Сотрудничество спецслужб Азербайджана с контрабандистами ведется в том случае, когда в отношении оппозиционных журналистов фабрикуют фальшивые обвинения в хранении наркотиков и в любой момент обвиняют в перевозке наркотиков иранцев», – говорится в статье.
Иранский сайт: МНБ Азербайджана вовлечено в наркобизнес
Иранский сайт: Министерство нацбезопасности Азербайджана проявляет унизительное отношение к иранским туристам