Ա. Մանուկյան. Մենք փորձելու ենք Հանրապետականից մարդիկ բերել մեր թև
«Բացահայտ ասում եմ` մենք փորձելու ենք Հանրապետականից մարդիկ բերել մեր թև, որպեսզի քվեարկեն այնպես, ինչպես մենք ենք քվեարկում: Մի մոռացեք, 2008-ի փետրվարին գեներալներ, պատգամավորներ եկան Ազատության հրապարակ: Մենք փորձում ենք որքան հնարավոր է կոալիցիայից մարդ պոկել, կոալցիայում ճեղքեր առաջացնել, կոալիցիայի հաշվին ուժեղացնել ընդդիմությունը: Սա մաքուր քաղաքական խնդիր է»,- լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության քարտուղար Արամ Մանուկյանը:
Նա նաև նշեց, որ նույն խնդրով է զբաղված նաև իշխանությունը` փորձելով կառավարության ծրագրին դեմ քվեարկած 49 պատգամավորից գոնե 10-ին իրենց կողմը քաշել: «Խնդիրը հստակ է. մենք փորձում ենք մեր թիմն ուժեղացնել նրանց հաշվին, իրենք էլ` մեր հաշվին: Ազգային ժողով անցած բոլոր ուժերն այդ գործընթացի մեջ են»,- ընդգծեց նա` շարունակելով, որ ակտիվ ներքաղաքական պրոցես է ընթանում:
Ա. Մանուկյանի խոսքով, քաղաքականության մեջ չկան ամուսնացածներ, ապահարզան տվածներ, այլ ամեն ինչ թելադրում է շահը, պահը քաղաքական իրավիճակը: Ըստ նրա, իրենք ԲՀԿ-ի, ՀՅԴ-ի, մնացածների հետ որևէ արյունակցական, բարեկամական, ընկերական կապեր չունեն, այլ կա շահերի համընկնում: ՀԱԿ պատգամավորի դիտարկմամբ, իրենք ու ՀՅԴ-ն գաղափարապես տարբեր ուժեր են, իրենց ու «Ազատ դեմոկրատներ» «կառույցի» շահերը չեն համընկնում, բայց ուրախ է, որ բոլորը դեմ են քվեարկել կառավարության ծրագրին: «49-ը հույս է: 55-56-ին կմոտենանք, եթե բացականերն էլ ներկա լինեն: 55-ը շատ հեռու չէ 66-ից, իսկ 66 այն թիվն է, որը կարող է հարց լուծել Ազգային ժողովում»,- ասաց Ա. Մանուկյանը:

Политика 15:45 02/07/2012
«Я открыто заявляю, что мы попытаемся перетянуть на свою сторону депутатов фракции Республиканской партии Армении(РПА), чтобы они проголосовали так, как голосуем мы. Не забывайте, что в феврале 2008 года на площадь Свободы пришли генералы и депутаты. Мы пытаемся перетянуть на свою сторону как можно больше людей из коалиции, создать раскол в коалиции, усилить оппозицию за счет коалиции. Это сугубо политическая задача», – об этом на встрече с журналистами заявил секретарь фракции Армянского национального конгресса(АНК) Арам Манукян.
Он также отметил, что этой же проблемой заняты и власти, пытаясь перетянуть на свою сторону хотя бы 10 из 49 проголосовавших против программы правительства депутатов. «Задача четко ясна: мы пытаемся усилить свою команду за их счет, а они – за наш счет. Все политические силы, которые прошли в парламент, переживают именно этот процесс», – подчеркнул депутат, добавив, что ведется активный внутриполитический процесс.
Парламентарий считает, что в политике все диктуют интересы, момент и политическая ситуация. По словам Арама Манукяна, нет никаких родственных, кровных связей, связывающих АНК и партию «Процветающая Армения» или АРФД: в данном случае имеет место совпадение интересов. Депутат подчеркнул, что АНК и АРФД – разные в идеологическом отношении политические силы, интересы АНК и партии «Свободные демократы» не совпадают, но он рад, что все проголосовали против программы правительства. «То, что 49 депутатов проголосовали против программы, внушает надежду. Мы приблизимся и к тому, что против проголосуют 55-56 депутатов, а отсутствующие будут присутствовать. Эта цифра не далека от 66, при наличии которой в парламенте можно решить вопросы», – добавил депутат.