Լ.Միրզոյան. «Եկել է պահը, որ քննություններն ընդհանրապես պետք է հանվեն»
Նախորդ տարիների համեմատ այս տարվա պետական ավարտական և միասնական քննությունների թեստերն ավելի որակով են, հարցաշարերում չկան այն սխալներն ու թերությունները, որ կային նախորդ տարիներին: Այսօր լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ, անդրադառնալով միասնական քննությունների թեմային, ասաց Հայաստանի պետական տնտեսագիտական համալսարանի ռեկտորի խորհրդական, Լեզվի պետական տեսչության նախկին պետ Լավրենտի Միրզոյանը:
Նրա խոսքերով՝ նախորդ տարվա «Հայոց լեզու և գրականություն» առարկայի պետական ավարտական ու միասնական քննությունների թեստերում ընդգրկված 80 հարցաշարից մոտ 69-ը իրենց ենթադրյալ պատասխաններով վիճաբանությունների տեղիք են տվել: «Ցավալի է, որ միասնական քննությունների հարցաշարերը կազմվում են առանց լեզվի պետական տեսչության հետ համաձայնեցնելու»,- նկատեց նա:
Հարցին, թե ինչքանով է նպատակահարմար դիմորդների գիտելիքների ստուգման թեստային տարբերակը` Լ. Միրզոյանն ասաց. «Եկել է պահը, որ քննություններն ընդհանրապես պետք է հանվեն: Այսինքն՝ գալու է ժամանակ, եթե դիմորդը վճարունակ է և ուզում է սովորել որևէ բուհում, այլևս նա ոչ մի խոչընդոտ չի ունենալու և կարող է սովորել այնտեղ, որտեղ ուզում է»:

Образование 17:19 03/07/2012
В этом году, по сравнению с предыдущими годами, тесты для государственных выпускных и единых экзаменов составлены более качественно, в вопросах не встречаются те ошибки и упущения, которые были прежде. Об этом на сегодняшней встрече с журналистами заявил советник ректора Армянского государственного экономического университета, экс-начальник Госинспекции по языку Армении Лаврентий Мирзоян.
По его словам, около 69 из 80 включенных в прошлогодние тесты для государственных выпускных и единых экзаменов по армянскому языку и литературе заданий со своими предположительными ответами стали поводом для возникновения споров. «Печально, что задания к единым экзаменам составляются без согласования с Госинспекцией по языку», – подчеркнул он.
В ответ на вопрос о том, насколько целесообразен тестовый вариант проверки знаний абитуриентов, Л.Мирзоян отметил: «Настало время, чтобы экзамены вообще были отменены, то есть наступит время, когда абитуриент, имеющий финансовые возможности и желающий учиться в вузе, не встретит преград и сможет учиться там, где хочет».