Wi-Fi տեխնոլոգիայի կիրառումը կնպաստի կրթություն որակի բարձրացմանը
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը տեղեկացնում է, որ Գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջազգային գիտակրթական կենտրոնում համակարգչային լսարան և Wi-Fi հանգույցներ ստեղծելու մասին:
ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի կողմից որպես նվիրատվություն հանձնված` «Home-Zone Turbo» փաթեթի շրջանակում գործող 3G երթուղիչի շնորհիվ, կենտրոնում բացված համակարգչային սենյակում այժմ տասը համակարգիչ ապահովված են ընկերության տրամադրած ինտերնետով: «Home-Zone Turbo» փաթեթով գործող ևս մեկ Wi-Fi հանգույց է հիմնադրվել Միջազգային գիտակրթական կենտրոնի կոնֆերանս-դահլիճում: Կենտրոնի խնդրանքով ՏՏ լաբորատորիային տրամադրվել է նաև մեկ ինտերակտիվ գրատախտակ` իր լուսարձակով: Գիտությունների ազգային ակադեմիայի միջազգային գիտակրթական կենտրոնում ընդհանուր առմամբ արվել է 3,5 մլն դրամի ներդրում:
Ընկերության հաղորդմամբ, բարձրագույն կրթական հաստատություններում Wi-Fi անկյուններ ու հանգույցներ, ինչպես նաև համակարգչային լսարաններ ստեղծելու գաղափարը նպատակ ունի օգնելու բուհերին իրենց ուսանողների և դասախոսական անձնակազմի համար ստեղծել իրապես «անսահմանափակ» հաղորդակցության հնարավորություն: Wi-Fi տեխնոլոգիան համարվում է կրթական հաստատությունում շարժական արագ ինտերնետ հասանելիություն ապահովելու ամենաարդյունավետ միջոցը: Այսպես, օրինակ, գերարագ Wi-Fi կապը թույլ կտա դիտել հանրահայտ դասախոսների արտասահմանում կարդացված դասախոսությունները, ինչպես նաև շփվել արտասահմանցի ուսանողների և գործընկերների հետ` ցանկացած վայրում և ցանկացած պահի:
«Մեր ցանկությունն է Հայաստանի բուհերը տեսնել աշխարհի համալսարանների հետ հավասար քայլելիս: Արտասահմանում Wi-Fi-ը համարվում է ինտերնետ կապի առաջնային միջոց: Wi-Fi կապի առկայությունը պարտադիր պայման է կրթական ռեսուրսները տեխնոլոգիաների հետ համատեղելու առումով: Այդ է պատճառը, որ ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ը շարունակաբար աջակցում է բուհերին կրթական ոլորտում Wi-Fi տեխնոլոգիայի լայն կիրառման հարցում»,- ասել է ՎիվաՍել-ՄՏՍ-ի գլխավոր տնօրեն Ռալֆ Յիրիկյանը:
Անկյունների ստեղծման շնորհիվ բուհերի ֆակուլտետների միջև և արտաքին աշխարհի հետ հնարավոր է դառնում ապահովել անխափան և արագ կապ: Wi-Fi անկյունները թույլ կտան տարատեսակ անլար միացմամբ սարքեր օգտագործողներին օգտվել ցանցի ընձեռած լայն հնարավորություններից

Economy 17:47 03/07/2012
VivaCell-MTS, a subsidiary of “Mobile TeleSystems” OJSC, is pleased to announce the establishment of a modern Wi-Fi educational hotspot and a prevailing computer lab in the International Scientific-Educational Center (ISEC) of the Republic of Armenia National Academy of Sciences.
With 10 computers and a 3G Home-Zone router, VivaCell-MTS is refurbishing the institutions computer lab. In addition to this, another Home-Zone is established in the Center’s Conference Hall. Last, but not least, and at the request of the Center, 1 interactive board is provided for the IT Lab. The total amount allocated to the Center is AMD 3.5 mln.
The project on the creation of Wi-Fi hotspots and corners, as well as computer labs in higher educational institutions is aimed at helping those institutions genuinely create “boundless” communications for their students and faculty. Wi-Fi is considered to be the most efficient way to create fast and mobile internet environment in an educational institution. Thus, for example, a high-speed Wi-Fi connection will help watch video lectures given by well-known professors abroad and communicate with peers and colleagues from anywhere and at any time.
''We want to see Armenian higher educational institutions able to catch up with the rest of the world, where, nowadays, Wi-Fi is being used as the primary means of internet connectivity. Availability of Wi-Fi connection is a necessary precondition for the combination of education resources with technology. Therefore, VivaCell-MTS is committed to help educational institutions with wide application of Wi-Fi technology to education sector,'' commented VivaCell-MTS General Manager Ralph Yirikian.
Thanks to the introduction of the Wi-Fi hotspots in higher educational institutions, the communication between various departments and the outer world will become more smooth and timely. Wi-Fi hotspots will contribute to much easier access to internet as they allow meeting the demand for network access by users with different wireless-enabled devices, company’s press service reported.