«Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության վրա հույս դնելը լուրջ չէ. Զ. Փոստանջյանը` պահանջվող ստորագրությունների մասին
Ազգային ժողովի «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը կարծում է, որ ԱԺ պատգամավոր Ռուբեն Հայրապետյանի հրաժարականը պահանջող քաղաքացիական շարժումը չպետք է դադարեցնի իր պահանջը, մինչև մանդատից հրաժարումը իրավական ընթացակարգ չանցնի:
«Ռուբեն Հայրապետյանը մանդատը վայր չի դրել, այլ ընդամենը այդ մասին հայտարարել է: Իրավական ընթացակարգով դա կարող էր տեղի ունենալ, երբ այդ մասին հայտարարվեր Ազգային ժողովի նիստում: Հաշվի առնելով, որ մինչև սեպտեմբերի կեսերը նիստ չի լինելու, ապա մինչ այդ Ռուբեն Հայրապետյանը համարվում է պատգամավոր», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում գործարար պատգամավորի շուրջ ստեղծված իրավիճակի մասին իր կարծիքը հայտնեց ԱԺ «Ժառանգություն» խմբակցության պատգամավոր Զարուհի Փոստանջյանը:
Եթե այնուամենայնիվ, ընդդիմադիր պատգամավորի խոսքով, խորհրդարանական մեծամասնությունը քաղաքական կամք դրսևորի և հրավիրի ԱԺ արտահերթ նստաշրջան, ապա այդ ժամանակ միայն, ինքը կարող է ասել, որ «հասարակությունը կարողացավ հասնել իր պահանջին»:
«Այո, սա հասարակության պահանջն էր, որը մինչև վերջ սակայն, չի իրականացվել: Եթե, իրոք, Հանրապետական կուսակցությունը քաղաքական կամք դրսևորի, ապա քաղաքական այսպիսի զարգացում տեղի կունենա` կկազմակերպվի արտահերթ նստշրջան և հարցը կներառվի օրակարգ», -նշեց Փոստանջյանը:
Ազգային ժողովի Կանոնակարգ օրենքով, Ազգային ժողովի արտահերթ նստաշրջան հրավիրելու համար անհրաժեշտ է պատգամավորների ընդհանուր թվի առնվազն մեկ երրորդի` 44 պատգամավորի համաձայնությունը: Թեպետ խորհրդարանի 4 խմբակցությունների` Հայ Ազգային կոնգրեսի, «Բարգավաճ Հայաստանի», «Ժառանգության» և Դաշնակցության անդամների թիվն անցնում է 44-ը, սակայն Փոստանջյանի խոսքով, չորս խմբակցությունների ստորագրությունները բավարար չեն լինի արտահերթ նիստի անցկացման համար:
««Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության ոչ բոլոր անդամներն են համաձայն միանալ նախաձեռնությանը: Մենք նախապես այդ դաշտն ուսումնասիրել ենք: Այնտեղից միայն մի քանիսը ցանկություն ունենմիանալ, հետևաբար հույս դնել «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության վրա, ես կարծում եմ, լուրջ չէ», -նկատեց Փոստանջյանը:
Այդ է եղել պատճառը, որ ընտրվել է խորհրդարանում Ռուբեն Հայրապետյանի և նրա ընտանիքին պատկանող «Հարսնաքար» ռեստորանային համալիրում կատարվածի մասին հարցը քննարկելու այլ ձևաչափ. Չորս խմբակցություններ ԱԺ ղեկավարությունից պահանջում են կազմակերպել քննարկում ԱԺ նախագահի հետ համատեղ: «Այդպես մենք կարող ենք պաշտոնյաներից մեր բարձրացրած հարցերի ու խնդիրների վերաբերյալ ստանալ պարզաբանումներ: Այս ձևաչափն ենք այս պահին նախընտրել, որովհետև այն ամենաարդյունավետն է այս իրավիճակում»,-նկատեց Փոստանջյանը:
Արտահերթ նստաշրջան հրավիրելու համար ԱԺ ՀԱԿ խմբակցության ղեկավար Լևոն Զուրաբյանը հայտարարել էր, որ ՀԱԿ բոլոր 7 պատգամավորները այս պահին պատրաստ են իրենց ստորագրությունը դնել ԱԺ ձևաթղթի վրա: Սակայն, նա միևնույն ժամանակ իրատեսական չէր համարել այն, որ 4 խմբակցությունները ձևաթուղթը ստանալուց հետո 24 ժամվա ընթացքում կարող են պահանջված քանակի ստորագրություններ հավաքել:
Բացի պատգամավորներից, այս պահանջով այսօր խորհրդարանի դիմաց բողոքի ակցիա էր կազմակերպել նաև ֆեյսբուքյան «Պահանջում ենք պատժել Հարսնաքարի բոլոր մեղարվորներին» նախաձեռնությունը, որի ակտիվիստներից Դավիթ Սանասարյանը հայտարարել էր, թե իրենց չի բավարարում խորհրդարանում հարցի քննարկումը:

Политика 18:34 04/07/2012
Связывать надежды с фракцией ППА не серьезно. Мнение З.Постанджян о сборе подписей для проведения внеочередного заседания НС
Член фракции «Наследие» Заруи Постанджян считает, что гражданское движение, требующее отставки депутата Рубена Айрапетяна, не должно прекращать предъявлять свое требование до тех пор, пока делу не будет дан ход.
«Рубен Айрапетян пока не сложил свой мандат, он всего лишь заявил об этом. Это могло бы сопровождаться правовой процедурой, если бы об этом было объявлено на заседании НС. Учитывая то, что до середины сентября заседаний не будет, Рубен Айрапетян продолжает быть депутатом», – отметила в беседе с Panorama.am депутат фракции «Наследие» Заруи Постанджян.
По ее словам, если, тем не менее, парламентское большинство проявит политическую волю и созовет внеочередное заседание, тогда лишь он может заявить, что общество сумело добиться выполнения своего требования.
«Да, это было общественным требованием, которое, однако, не было окончательно выполнено. Если РПА действительно проявит политическую волю, то будет созвано внеочередное заседание и вопрос будет включен в повестку», – добавила депутат.
Согласно регламенту НС, внеочередная сессия заседаний может быть созвана с согласия одной трети от общего числа депутатов, то есть 44 депутатов. Хотя число представителей четырех фракций – фракции Армянского национального конгресса, АРФД, «Процветающая Армения» и «Наследие» – больше, чем 44, тем не менее, по словам Постанджян, подписей членов 4 фракций не достаточно для проведения внеочередного заседания.
«Не все члены фракции ППА согласны присоединиться к инициативе. Мы заранее изучили все эти вопросы. Лишь некоторые из них изъявили желание присоединиться, а следовательно, не думаю, что является серьезным связывать надежды с ППА», –отметила она, добавив, что именно в этом была причина того, что был избран другой формат обсуждения вопроса об инциденте в ресторане «Арснакар», принадлежащем Рубену Айрапетяну и его семье: четыре фракции требуют от руководства НС организовать обсуждение совместно с председателем парламента. «Так мы можем получить пояснения вокруг проблем, которые были подняты, у официальных лиц. Мы предпочли этот формат сейчас, так как он самый эффективный в данной ситуации», – добавила З.Постанджян.
Относительно проведения внеочередного заседания руководитель фракции АНК Левон Зурабян заявил, что все 7 депутатов их фракции готовы подписать соответствующий документ. Однако, вместе с тем, он посчитал не реалистичным то, что все 4 фракции после получения документа в течение суток смогут собрать требуемое количество подписей.
Напомним, сегодня у здания Национального Собрания Армении члены инициативной группы «Требуем наказать всех виновников ЧП в „Арснакаре”» провели акцию протеста.
Более трех десятков демонстрантов, в том числе и представители интеллигенции, политические, общественные деятели, держа в руках плакаты с надписями «Нет олигархическим устоям», «Парламентарии не должны отдыхать, когда нас убивают», требуют от руководства НС провести слушания по случаю инцидента в ресторане «Арснакар». Они также требуют, чтобы отказавшийся от мандата Рубен Айрапетян был вовлечен в уголовное дело по факту инцидента в качестве подозреваемого.