Քաղաքական 11:30 06/07/2012
Այս տարվա հունիսի 19-ին Ժնևում ՄԱԿ Մարդու իրավունքների խորհրդի 20-րդ նստաշրջանի շրջանակներում՝ մեր դիվանագիտական աղբյուրների փոխանցմամբ, Ավստրալիայի, Հունգարիայի, Նիգերիայի, Թաիլանդի և Ուրուգվայի ներկայացուցչությունները կազմակերպեցին բարձրաստիճան միջոցառում` պաշտպանելու պատասխանատվության սկզբունքի կիրառման հարցում Մարդու իրավունքների խորհրդի կարևոր դերի ուսումնասիրման նպատակով: Քննարկման կենտրոնում էին պաշտպանելու պատասխանատվության երկու հիմնարար “սյուները”` սեփական ժողովրդի պաշտպանելու պետության պատասխանատվությունը և միջազգային հանրության կողմից պետություններին իրենց բնակչությանը ցեղասպանությունից, պատերազմի հանցանքներից, էթնիկ զտումներից և մարդկության դեմ հանցանքներից պաշտպանելու հարցում օժանդակություն տրամադրելու հանձնառությունը:
Քննարկումների ընթացքում Հայաստանի պատվիրակությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում կարևորեց պաշտպանության պատասխանատվության սկզբունքը մարդկության անվտանգության համակարգում: Նշվեց, որ հայ ժողովուրդը վերապրեց 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը, որի արդյունքում զոհվեց 1.5 մլն հայ և այդ պատճառով Հայաստանը ողջունում է մարդկության դեմ ոճրագործության կանխարգելմանն ուղղված ցանկացած ջանք: Որպես այս առումով դրական փորձի օրինակ նշվեց Հայոց սփյուռքի և Հայաստանի միջև համագործակցության արդյունքում տասնյակ երկրներում Հայոց ցեղասպանության ճանաչման փաստը:
Անդրադառնալով քննարկվող հիմնարար “սյուներին”, ՀՀ պատվիրակությունը նշեց, որ 1.5 մլն հայերի կոտորածը պետության` սեփական բնակչությանը պաշտպանելու պատսախանատվության սկզբունքի ձախողումն է, իսկ 2.5 մլն հայերի փրկությունը, Հայասատնի, Հայոց Սփյուռքի և հայ ժողովրգի գոյությունը` միջազգային հանրության կողմից պաշտպանելու հանձնառության հաջողությունն է:
Ս.թ. հունիսի 20-ին Լեհաստանի և Հունգարիայի ներկայացուցչությունները Ցեղասպանության և զանգվածային ոճրագործությունների միջազգային կանխարգելման Բուդապեշտյան կենտրոնի հետ համատեղ կազմակերպեցին Ռաֆայել Լեմկինի հիշատակին նվիրված աշխատանքային քննարկում, որի թեման էր “Լեմկինի անվան մրցանակի սահմանումը ցեղասպանության և զանգվածային կոտորածների կանխարգելման համար”:
Քննարկումների ընթացքում Հանաստանի պատվիրակությունը հանդես եկավ հայտարարությամբ, որում անդրադարձավ ցեղասպանությունների կանխարգելման գործում Լեմկինի անգնահատելի դերին: Ցիտվեց Ռ. Լեմկինի հայտնի արտահայտությունը. “Մենք շուտ ենք մոռանում: Երեկ զոհերը “միայն” հայեր էին; այսօր `”միայն” հրեաներ – բայց նաև լեհեր և այլ եվրոպացիներ: Արդյոք ո՞վ կլինի վաղը:” Հայաստանի պատվիրակությունը նշեց նաև ցեղասպանության կանխարգելման հարցում ներդրում ունեցողներին ՀՀ նախագահի մրցանակի և Ցեղասպանության թանգարանի կողմից սահմանված հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրման համար նախատեսված կրթաթոշակի մասին:

Аналитика 11:45 06/07/2012
Прения делегаций Армении и Турции в Женеве. Совет по правам человека ООН негативно оценил реакцию турецкой стороны
В рамках 20-й сессии Совета по правам человека ООН в Женеве представители Австралии, Венгрии, Нигерии, Таиланда, Уругвая провели мероприятие, посвященное обсуждению важности роли Совета по правам человека в вопросе применения принципа «ответственности по защите».
Как сообщают наши дипломатические источники, в ходе обсуждений делегация Армении выступила с заявлением, в котором была указана важность принципа «ответственности по защите» в системе безопасности человечества. Было отмечено, что армянский народ пережил первый в 20 веке геноцид, в результате чего было убито 1,5 млн. армян, и что Армения приветствует любые усилия, направленные на пресечение преступлений против человечества. В качестве положительного опыта был отмечен факт признания Геноцида армян в десятках стран в результате сотрудничества между Арменией и армянской диаспорой.
Армянская делегация отметила, что убийство 1,5 млн. армян является провалом принципа «ответственности по защите» государством в отношении собственного населения, а спасение 2,5 млн. армян, существование Армении, армянской диаспоры и армянского народа – успехом готовности международного сообщества по защите.
Кроме того, 20 июня 2012 года представители Польши и Венгрии совместно с Будапештским центром по международному предотвращению геноцида и массовых преступлений организовали рабочее обсуждение, посвященное памяти Рафаэля Лемкина.
В ходе обсуждений делегация Армении выступила с заявлением, в котором указала на неоценимую роль Лемкина в деле предотвращения геноцидов. Было процитировано известное высказывание Лемкина: «Мы быстро забываем. Вчера жертвами были “лишь” армяне, сегодня “лишь” евреи, но также поляки и другие европейцы. Кто станет следующим?»
Армянская делегация проинформировала также о награде Президента Армении и стипендии Музея-института геноцида армян за вклад в дело предотвращения геноцидов и изучение осуществленных геноцидов.
Делегация Турции в ответ представила свои подходы, которые отрицательно были восприняты присутствующими. Делегаты оценили эти подходы в качестве ответа не делегации Армении, а Лемкину.