Քաղաքական 12:57 06/07/2012
«Ընտրություններից հետո մենք ունեցանք բավականին հետաքրքիր, բազմաբևեռ Ազգային ժողով, ինչը դրական է, քանի որ կարծիքներն ու մոտեցումները շատ կլինեն, իսկ դրանց արդյունքում առավել արդյունավետ որոշումներ կընդունվեն»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչպես կբնութագրեք ներքաղաքական վերջին զարգացումները, ասաց ԱԺ ՀՀԿ խմբակցության պատգամավոր Սուքիաս Ավետիսյանը:
Հարցին, թե՝ ինչպե՞ս կգնահատեք ՀԱԿ-ի՝ կրկին հանրահավաքներին ապավինելու քաղաքականությունը, պատգամավորը նշեց. «ՀԱԿ-ի վերջին սակավաթիվ հանրահավաքը ցույց տվեց, որ իրենց շարքերում ևս անհասկանալի են համարում ԱԺ մուտք գործելուց հետո ՀԱԿ-ի կողմից հանրահավաքների շարունակումը: Վերջիվերջո, ԱԺ-ն այն բարձր ամբիոնն է, որտեղ իսկապես ՀԱԿ-ը կարող է իրական պայքար տանել, ներկայացնել իր մոտեցումներն ու այս կամ այն հարցում իր դիրքորոշումը, հարցեր ուղղել կառավարության անդամներին: Ի՞նչ է այդ ամբիոնն էլ նրանց չի բավարարում»:
Նրա խոսքերով, առաջիկայում սպասվող ընտրություններին ընդառաջ ներկայումս կուսակցություններում քննարկումներ են գնում, յուրաքանյուր կուսակցությունը պիտի որոշում կայացնի, թե առաջադրելու են սեփական թեկնածուներին, սատարեն այլ թեկնածուներին, թե առհասարակ չմասնակցեն այդ գործընթացին:

“It is good that we have a multipolar National Assembly, because efficient decisions will be made with different views and approaches,” member of RPA parliamentary faction Sukias Avetisyan told Panorama.am.
When asked to comment on the rally policy of Armenian National Congress (HAK) opposition bloc, the MP said, “HAK’s last rally, a small one, showed that HAK members either do not understand why they should continue to hold rallies after entering parliament. After all, the National Assembly is the high tribune where HAK can really fight, present its approaches and positions, ask cabinet members questions. Isn’t the parliamentary tribune enough to satisfy them?”
According to the MP, Armenia’s political parties are holding discussions ahead of the forthcoming presidential elections: every party must decide whether or not to nominate candidates, to back other candidates, and whether or not to participate in electoral processes.