Քաղաքական 12:26 10/07/2012
«Այս բոլոր այցերի ընթացքում, կարմի թելի նման, անցնում է մի գաղափար, որը չափազանց կարևոր եմ համարում. դա ուժի չկիրառման ու դրա սպառնալիքի բացառումն է գործընթացում»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ինչո՞վ է պայմանավորված, վերջին ժամանակներս, տարբեր միջազգային կառույցների ու կազմակերպությունների պատվիրակությունների հաճախակիացած այցերը տարածաշրջան, ասաց ԱԺ պատգամավոր, ՀՀԿ ԳՄ անդամ Գագիկ Մինասյանը:
Նրա խոսքերով, միջազգային հանրությունն իր մեղքի բաժինն ունի, քանի որ նախկինում լուրջ ուշադրություն չի դարձրել այնպիսի կարևորագույն սկզբունքի, ինչպիսին որ ուժի կամ դրա սպառնալիքի չկիրառումն է:
«Դա է պատճառը, որ մինչ այժմ դրա կանխարգելմանն ուղղված լուրջ մեխանզիմներ չեն ներդրվել, ինչի հետևանքով Ադրբեջանն ընկել է լուրջ պատրանքների մեջ և անպատիժ սադրանքների դիմել: Դրանով նա իբր թե փորձում է կոնֆլիկտը «թեժ» պահել»,- ասաց Գ. Մինասյանը:
Ըստ պատգամավորի՝ Ադրբեջանի ԱԳ նախարար Էլմար Մամեդյարովը իր հայտարարություններում ևս չի թաքցնում այն փաստը, որ սահանագծում գրանցվող սադրանքների մեղավորը հենց ադրբեջանական կողմն է:
Նա նշեց, որ «օկուպացիա» հասկացողության մասին խոսելիս Ադրբեջանը պետք է հիշի, որ նա է հենց օկուպացրել Արցախի Մարտունու և Մարտակերտի շրջանի արևելյան հատվածներն ու Շահումյանը (Արցախի տարածքների 20%-ը):
«Եկել է մի փուլ, երբ միջազգային հանրությունը պետք է ցույց տա, թե ունեն իրենք քաղաքական կամք՝ Ադրբեջանին պարտադրելու՝ հետ կանգնել ուժի կամ դրա սպառնաքի սկզբունքի գործածումից»,- հավելեց պարոն Մինասյանը:

Политика 13:03 10/07/2012
«В ходе всех этих визитов красной нитью проходит идея, которую я считаю крайне важной: это неприменение силы или угрозы силой в процессе»,– об этом, отвечая на вопрос Panorama.am о том, чем обусловлены участившиеся в последнее время визиты делегаций, представляющих международные структуры и организации, в регион, заявил депутат НС, член исполнительного органа Республиканской партии Армении Гагик Минасян.
По его словам, международное сообщество также имеет свою долю вины в этом, так как в прошлом оно не обращало серьезного внимания на такой важнейший принцип, как неприменение силы или угрозы силой.
«Именно в этом причина того, что до сих пор не были внедрены серьезные механизмы, направленные на предотвращение этого, вследствие чего Азербайджан впал в серьезные иллюзии и предпринял безнаказанные провокации. Этим он якобы пытается держать конфликт„накаленным”», – подчеркнул Минасян.
По словам депутата, в своих заявлениях глава МИД Азербайджана Эльмар Мамедъяров также не скрывает тот факт, что виновником провокаций на пограничной линии является именно азербайджанская сторона.
Говоря о понятии «оккупация», Азербайджан, по мнению Гагика Минасяна, должен помнить, что именно он оккупировал Шаумянский район и участки на востоке Мартакертского и Мартунинского районов НКР (около 20% территории).
«Настал этап, когда международное сообщество должно показать, что у них есть политическая воля обязать Азербайджан отказаться от использования принципа применения силы или угрозы силой», – резюмировал Гагик Минасян.