Դ. Բաբայան. Ադրբեջանի պահվածքը հնարավորություն չի տալիս առաջ քայլ գրանցել
«Համանախագահների հետ հանդիպման ընթացքում հիմնականում քննարկվել է տարածաշրջանային խաղաղության և կայունության հետ կապված հարցեր»,- Panorama.am-ի հարցին, թե ի՞նչ հիմնական հարցեր են քննարկվել համանախագահների Ստեփանակերտ կատարած այցի շրջանակներում, ասաց ԼՂՀ նախագահի աշխատակազմի Հասարակայնության հետ կապերի գլխավոր վարչության պետ Դավիթ Բաբայանը:
Ըստ նրա՝ քննարկվել է հրադադարի ռեժիմի խախտումների անթույլատրելիության, դիպուկահարներին առաջնային գծից դուրս բերելու, շփման գծում տեղի ունեցող միջադեպերի կապակցությամբ հետաքննություն անցկացնելու հետ կապված հարցեր:
Հարցին, թե՝ այդ խնդիրները մշտապես տարբեր ֆորմատներով հանդիպումներում բարձրացվում են, ի՞նչ երաշխիքներ կան, որ Ադրբեջանը կրկին հետ չի կանգնի, վերջինս ասաց. «Երաշխիքներ չկան, ավելին՝ Ադրբեջանը չի համաձայնվում այդ պայմաններին, իսկ դա հնարավորություն չի տալիս բանակցություններում առաջ քայլ գրանցել»:

Analysis 14:54 13/07/2012
“The meeting with the Co-Chairs of the OSCE Minsk Group mainly focused on issues related to regional peace and stability,” Artsakh President's spokesperson David Babayan told Panorama.am, when asked to give details of the OSCE MG Co-Chairs’ visit to Stepanakert.
The Co-Chairs condemned ceasefire violations, stressed the necessity of withdrawing snipers from the front line and investigating contact line incidents, Babayan added.
Panorama’s correspondent said that these issues are always raised at meetings in various formats and asked the spokesperson what guarantees we have that Azerbaijan will not take a step back again.
“There are no guarantees. Moreover, Azerbaijan does not agree to these conditions, thus hindering progress in talks,” Babayan said.