Ակտիվիստները ահազանգեցին ոստիկանություն.Աբովյանում նորից շինարարություն է (տեսանյութ)
Քիչ առաջ Աբովյան 19 հասցեում իրականացվող շինարարության հրապարակ է եկել երիտասարդ «պրարաբն» ու լրագրողներին հայտնել, թե այստեղ սրճարան է կառուցվում, որի համար իրենք ունեն անհրաժեշտ նախագիծն ու Երևանի քաղաքապետարանի շինթույլտվություն: Սակայն այս պահին շինթույլտվությունն իր մոտ չէ և նա չի կարող այն ցույց տալ լրագրողներին ու քաղաքացիական նախաձեռնության անդամներին: Այս մասին հաղորդում է Panorama.am-ի թղթակիցը:
«Պրարաբը» խոստացել է միայն զանգահարել սեփականատիրոջն ու հրավիրել շինհրապարակ` հարցերին սպառիչ պատասխան տալու համար:
Այս պահին տարածքում դադարեցված են փորման աշխատանքները. բեռնատարը հեռացել է, կարծես թե պատրաստվում է հեռանալ նաև էքսկավատորը: Շինարարներն ասել են, որ մայթը փորվել է երեկ ու այսօր էլ աշխատանքները շարունակվել են, հողը խոնավ է:
«Թռչկան» նախաձեռնության անդամ Լևոն Գալստյանը քիչ առաջ ահազանգել է ոստիկանության Կենտրոնի բաժանմունք` իրավապահներին տեղեկացնելով, որ շինարարություն է իրականացվում, իսկ կառուցապատողը շինթույլտվությունը ցույց չի տալիս:

Право 16:00 16/07/2012
На центральной ереванской улице по адресу Абовяна 19, где сегодня с утра журналисты заметили осуществляемые строительные работы, страсти накаляются. Чуть ранее явился молодой прораб и заявил представителям СМИ, что здесь строится кафе и для этого имеются все необходимые документы, проект разрешен мэрией Еревана.
Однако прораб отказался продемонстрировать журналистам и гражданским активистам разрешение, которое, по его словам, на данный момент не у него. Как передает с места корреспондент Panorama.am, он обещал позвонить собственнику и позвать его на стройплощадку для того, чтобы тот ответил на все вопросы.
Между тем, член инициативы «Трчкан» Левон Галстян чуть ранее позвонил в отделение полиции административного района Кентрон и известил о происходящем правоохранительные органы, отметив, что ведутся строительные работы, однако застройщик не предъявляет разрешения.
Напомним, улица Абовяна совсем не так давно была в центре скандала в связи с размещенными здесь торговыми павильонами. Однако мэр Еревана приказал демонтировать ларьки («бутики») и обещал, что на этой исторической улице армянской столицы никакого строительства отныне вестись не будет.