Մ. Սարյանի տուն-թանգարանի վերակառուցումը դեռ չի սկսվել. «Անորոշ վիճակ է»
Թեև նախատեսված էր, որ ամռան սկզբին պետք է սկսվեն մեծանուն նկարիչ Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանի վերակառուցման աշխատանքներ, սակայն այն դեռևս բնականուն հունով աշխատում է: Այս մասին Panorama.am-ի հարցին ի պատասխան, թե արդեն սկսվե՞լ են տուն-թանգարանի վերակառուցման աշխատանքները, ասաց տուն-թանգարանի տնօրեն Ռուզան Սարյանը:
Նրա խոսքով, թեև վերակառուցման նախագիծն արդեն մշակույթի նախարարության կողմից հաստատվել է, այժմ քաղաքապետարանում է ու «սպասում» է քաղաքաշինական խորհրդի հաստատմամը, նաև պետք է բյուջեով հաստատվեն շինարարության ծախսերը: «Անորոշ վիճակ է, չեմ կարող ասել, թե կոնկրետ երբ կսկսվեն շինարարական աշխատանքները»,- նշեց Ռ. Սարյանը:
Միաժամանակ նա ասաց, որ խոսակցությունները, թե թանգանարում պետք է սկսվեն շինաշխատանքներ, ազդել է իրենց այցելուների հոսքի վրա.
«Քչացել են մեր այցելուները: Բայց թանգարանի դռները բաց են ու նորմալ աշխատում է, իսկ փակվելուց հետո չգիտենք էլ, թե երբ կվերաբացվի»:
Նշենք, որ վերակառուցման ծրագրով նախատեսված է նաև լրացուցիչ տարածքներ, չորրորդ հարկ, նոր պահոցներ:
Մարտիրոս Սարյանի տուն-թանգարանը բացվել է 1967թ.-ի նոյեմբերի 26-ին` նկարչի կենդանության օրոք: Տուն-թանգարանի հավաքածուի համար հիմք են հանդիսացել Սարյանի նվիրաբերած իր 50 ստեղծագործությունները: Այսօր տուն-թանգարանի հավաքածուն` 247 թանգարանային առարկա, ամբողջացնում է արվեստագետի ստեղծագործական գործունեության հիմնական փուլերը:

Культура 18:50 18/07/2012
Не начавшаяся реконструкция дома-музея М. Сарьяна в Ереване уже отбила посетителей. Жалобы директора Р. Сарьян
Хотя было предусмотрено, что работы по реконструкции ереванского дома-музея Мартироса Сарьяна должны были начаться в начале этого лета, однако до сих пор культурное учреждение работает в привычном графике. Об этом корреспонденту Panorama.am сообщила директор дома-музея М. Сарьяна Рузан Сарьян.
По ее словам, несмотря на то, что план реконструкции был утвержден министерством культуры Армении, он все еще находится в мэрии Еревана и «ждет» утверждения Градостроительного Совета. Бюджетом должны быть также утверждены затраты на строительство.
«Ситуация сейчас неопределенная, не могу сказать, когда конкретно начнутся строительные работы», – сказала Р. Сарьян.
В то же время она отметила, что разговоры о начавшихся в музее строительных работах сказались на потоке посетителей.
«Количество наших посетителей уменьшилось. Но двери музея еще открыты, и он нормально действует, а после закрытия мы даже не знаем, когда музей снова будет открыт для посетителей», – подчеркнула Р. Сарьян.
Отметим, что по плану реконструкции предусмотрены также расширение территории музея, строительство четвертого этажа и новых архивов.
Дом-музей Мартироса Сарьяна был открыт 26 ноября 1967г. еще при жизни художника. Основой для коллекции дома-музея послужили подаренные самим Сарьяном 50 его творений. Сегодня коллекция дома-музея, насчитывающая 247 музейных экспонатов, представляет посетителям основные этапы деятельности художника.