ԱԶԲ փոխնախագահ. Հայաստանի կառավարության հետ աշխատանքներ են իրականացվում «Հյուսիս-հարավ»-ի կառուցման ուղղությամբ
ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանն այսօր ընդունել է Ասիական Զարգացման Բանկի (ԱԶԲ) փոխնախագահ Սյաոյու Ժաոյին և նրա գլխավորած պատվիրակությանը:
Երկրի ղեկավարի մամուլի գրասենյակի հաղորդմամբ, նախագահը բարձր է գնահատել ԱԶԲ գործունեությունն ինչպես Հայաստանում, այնպես էլ ողջ ասիական տարածաշրջանում: Սերժ Սարգսյանը հույս է հայտնել, որ ԱԶԲ փոխնախագահ Սյաոյու Ժաոյի այցը կխթանի Հայաստանի հետ բանկի արգասաբեր համագործակցության հետագա զարգացումը՝ ուղղված մեր երկրի տնտեսական կայուն աճի ապահովմանն ու ենթակառուցվածքների զարգացմանը:
Սյաոյու Ժաոն վստահեցրել է Նախագահ Սերժ Սարգսյանին, որ բանկը նույնպիսի ջանադրությամբ կշարունակի աշխատանքները Հայաստանում և հավատարիմ կլինի իր հանձնառությանը: Նա նշել է, որ այժմ Հայաստանի կառավարության հետ համատեղ աշխատանքներ են իրականացվում միջազգային հանրության կողմից ֆինանսավորվող Հյուսիս-հարավ ճանապարհային միջանցքի կառուցման ուղղությամբ: Զրուցակիցների բնորոշմամբ, Հայաստանի տնտեսության համար առանցքային նշանակություն ունեցող այդ ծրագրի իրագործումն զգալիորեն կխթանի նաև այլ ոլորտների զարգացումը:
Հանդիպմանը երկուստեք կարևորվել է բանկի օժանդակությամբ մեր երկրում ներդրումային ծրագրերի իրականացումը հեռանկարային այնպիսի ոլորտներում, ինչպիսիք են տեղեկատվական տեխնոլոգիաները, զբոսաշրջությունը, գյուղատնտեսությունը, հանքարդյունաբերությունը, քիմիական արդյունաբերությունը և ՀՀ կառավարության կողմից երկրի տնտեսական առաջնահերթություններ համարվող այլ ոլորտներում, որոնք տեղ կգտնեն ՀՀ կառավարության և ԱԶԲ-ի կողմից հաստատվելիք համագործակցության ռազմավարական ծրագրում:

Economy 18:15 18/07/2012
President Serzh Sargsyan received today the Vice-President of the Asian Development Bank (ADB) Mr. Xiaoyu Zhao and his delegation.
The President of Armenia hailed activities of the ADB in Armenia as well as in the entire Asian region. Serzh Sargsyan expressed hope that Mr. Zhao’s visit to Armenia will enhance the fruitful cooperation of the Bank with Armenia, aimed at the sustainable development of our country and expansion of infrastructure.
Xiaoyu Zhao assured the President of Armenia that the ADB will continue its work in Armenia with the same diligence and will remain true to its commitment. He noted that joint work is currently underway for the construction of the North-South highway which will be financed by the international community. According to the interlocutors, the implementation of this program, which is critical for the Armenian economy, will greatly enhance also development of other areas.
The parties stressed the importance of the implementation with the Bank’s assistance of the investment programs in such prospective areas as information technologies, tourism, agriculture, mining, chemical industry and other areas identified by the Armenian Government as the priority areas which will also be included on the strategic program of cooperation to be adopted by the Government of Armenia and the Asian Development Bank, presidential press service reported.