Մշակույթ 17:53 18/07/2012
«Աշխարհում թմրամիջոցների և զենքերի վաճառքից հետո մշակութային արժեքները երրորդ տեղն են գրավում: Տարեկան մոտավորապես 6 միլիարդ դոլար արժողությամբ արվեստի գործեր են ապօրինաբար դուրս տարվում տարբեր երկրներից», - այսօր ասուլիսի ժամանակ անդրադառնալով Հայաստանից մշակութային արժեքների կողոպուտին` ասաց հետաքննող ժուռնալիստ Սերգեյ Գալոյանը` նշելով, որ մշակութային արժեքների կողոպուտը բացառիկ երևույթ չէ Հայաստանի համար:
Սերգեյ Գալոյանի խոսքով, բոլոր նկարները հիմնականում հայտնվում են տարբեր երկրների աճուրդներում և եզակի դեպքեր են լինում , երբ դրանք հաջողվում է հետ բերել մասնավորից:
«Աճուրդում դուք կարող եք ցանկացած իր դնել ցանկացած գնով: Եթե մինչև աճուրդի սկսվելը պարզվի, որ այդ իրը գողացված է, այն կհանվի, բայց աճուրդի ներկայացնողի անունը չի հիշատակվելու», - ասաց նա` նշելով, որ դրանով է դժվարանում քրեական ցանցի բացահայտումը:
Բանախոսը հատուկ ուշադրություն դարձրեց 1995 թվականին Հայաստանի ազգային պատկերասրահից 4 գործի անհետացմանը` Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի «Հրաձգարանը», Վահրամ Գայֆեջյանի «Կարելիսը», Հակոբ Կոջոյանի «Գեղարդի քարայրները» և Հակոբ Հակոբյանի «Սխտորները»:
Նա նաև հայտնեց, որ վերջերս մի նամակ է ստացվել մոսկվաբնակ Վարուժան Գևորգյանից , ով գրում է, թե իր մոտ են Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի 18 նկարները, բայց որևէ քայլ պետական մարմինների կողմից չի ձեռնարկվում:
«Այս մարդուն Հայաստան բերել պետք չէ, կարևորը նկարներն են, որոնք նրա մոտ են: Վերադրաձրե´ք նկարները», - ասաց նա:
Ըստ բանախոսի` Հայաստանում արվեստի կողոպուտի առաջին աղմկահարույց դեպք գրանցվել է 1972 թվականին, երբ հրդեհվում է Մինաս Ավետիսյանի արհեստանոցը:
«Այն ժամանակ Մինասը պատրաստվում էր Նովոսիբիրսկ` ցուցահանդեսի, հարյուր նկարից ջոկել էր հիսունը և շարել էր պատի տակ, որ պետք է տարվեր: Հրդեհից հետո, հասկանալի է, ոչ մի նկար չգտնվեց և չհայտնաբերվեց», - ասաց նա` նշելով, որ ծանոթացել է քրեական գործի հետ:
Բանախոսը հայտնեց, որ իր համար մեծ անակնկալ էր, որ գործում ընդհանրապես չեն նշվում նկարների անուններն այն դեպքում, որ ցուցահանդեսից առաջ պարտադիր ցուցակ էր ուղղարկվում Մոսկվա:
«Այստեղ ցուցակը չէր կարող չլինել, սիրելիներս, թալան է կատարվել Մինասի արհեստանոցում, որից հետո այն հրդեհվել է», - ասաց նա:
Սերգեյ Գալոյանը հիշեցրեց նաև 1989 թվականին տեղի ունեցած դեպքը, երբ Ազգային պատկերասրահի նորանշանակ տնօրեն Շահեն Խաչատրյանը ստուգումներ անցկացրեց, և 17 նկարի կորուստ հայտնաբերեց, որոնց հեղինակների թվում են Այվազովսկին, Լևիտանը, Հակոբ Հովնաթանը:
«1990-ականներին կորել է Այվազովսկու երկու գործ. Հայաստանի ազգային գրադարանի երրորդ հարկում կախած «Արարչագործություն» մեծադիր կտավը: 1995 թվականին պատկերասրահից տարան Այվազովսկու «Լուսնկա գիշեր հեծյալը» ձվաձև նկարը, որը շատ անգամ շփոթում են «Ծովափ լուսնկա գիշերին» նկարի հետ: Եվ սա նաև մի հազվագյուտ դեպք էր, երբ նկարը հետ բերվեց», - ասաց փորձագետը`հիշեցնելով, որ նկարը վերադրաձվեց գործող Ներքին գործերի նախարար Վանո Սիրադեղյանի անմիջական վերահսկմամբ, ով անձամբ նկարը փոխանցեց պատկերասրահի տնօրենին: Նա նշեց, որ նման հաջողություն արձանագրվեց նաև 1998 թվականին` օրենքով գողերի միջամտությամբ:
«Ես դիմում եմ Հայաստանի, Ռուսաստանի, Միացյալ Նահանգների բոլոր օրենքով հայ գողերին, կրիմինալ աշխարհի հեղինակություններին, բիզնեսմեններին, այն մարդկանո, ովքեր կարող են ազդել Վարուժան Գևորգյանի վրա, որպեսզի նա վերադարձնի Ալեքսանդր Բաժբեուկ-Մելիքյանի նկարները և և ասի, թե մյուս նկարները որտեղ են գտնվում: Ինձ պետք է, որ այդ նկարները փրկվեն», -եզրափակեց Սերգեյ Գալոյանը:

Право 19:10 18/07/2012
Криминолог Сергей Галоян обратился к ворам в законе с призывом помочь вернуть картины армянского художника
Незаконный оборот  культурных ценностей занимает третье место в мире, уступая лишь обороту  наркотиков и вооружения. Ежегодно из разных стран нелегально вывозятся произведения искусства стоимостью около 6 млрд долларов», – об этом на встрече с журналистами заявил журналист, криминолог Сергей Галоян, отметив, что это явление не чуждо и Армении.
По словам журналиста, все картины в основном оказываются на разных аукционах мира. «На аукционах можно выставить любой предмет по любой цене. Если до начала аукциона выясняется, что он не украден, он будет выставлен, но имя того, кто его выставляет, не будет упомянуто», – заявил Сергей Галоян.
Он обратил особое внимание на исчезновение четырех произведений искусства из Национальной картинной галереи Армении в 1995 году: картины Александра Бажбеук-Меликяна, Ваграма Гайфеджяфна, Акопа Коджояна и Акопа Акопяна.
Журналист также сообщил, что недавно получил письмо от проживающего в Москве Варужана Геворкяна, который писал, что у него хранятся 18 картин Александра Бажбеук-Меликяна, но государственные структуры не предпринимают никаких действий. «Его не стоит звать в Армению, самое главное – это картины, которые хранятся у него. Верните картины!» – отметил Галоян.
По словам журналиста, первый громкая кража картин в Армении произошла в 1972 году, когда сгорела мастерская Минаса Аветисяна.
Сергей Галоян также напомнил случай, произошедший в 1989 году, когда новый директор Национальной картинной галереи Шаген Хачатрян обнаружил исчезновение 17 картин, в числе авторов которых – Айвазовский, Левитан и Акоп Овнатан.
«Единственная украденная из Национальной картинной галереи Армении и найденная картина - «Лунная ночь. Всадник» – была возвращена усилиями главы действующего в те времена главы МВД Армении Вано Сирадегяна, который лично передал картину директору Национальной картинной галереи. В 1998 году такой же случай произошел и при содействии воров в законе.
«Я обращаюсь ко всем армянским ворам в законе, криминальным авторитетам, бизнесменам, проживающим в Армении, России и США содействовать тому, чтобы Варужан Геворкян вернул картины Бажбеука-Меликяна и назвал местонахождение остальных картин», – резюмировал Сергей Галоян.