Հասարակություն 12:55 20/07/2012
Սիրիահայ գրող Տիգրան Գաբոյանն արդեն երեք ամիս է Հայաստանում է, բայց կապ պահելով Սիրիայում բնակվող իր ծանոթների, բարեկամների հետ, լրագրողների հետ հանդիպման ժամանակ ասաց, որ սիրիահայերը ծայրագույն խուճապի մատնված չեն: Նա նշեց, որ սիրիահայ համայնքն ամենակազմակերպվածն է սփյուռքում ու հույս հայտնեց, որ Սիրիայում տեղի ունեցող դեպքերից համայնքը շատ չի տուժի:
Սիրիահայն ասաց, որ մինչև այս պահը Սիրիայում մահացել է 6 հայ (Սիրիայի քաղաքացի), որոնցից երեքը զինծառայող են եղել, երեքը սովորական քաղաքացիներ, զոհվել են պայթյունների ժամանակ:
Տ. Գաբոյանն ասաց, որ սիրիահայերը, գալով Հայաստան, հիմնականում բնակվում են վարձով: Նրա խոսքով, ՀՀ կառավարությունը ինչ-որ քայլեր անում է սիրիահայերին օգնելու համար, բայց քիչ է ու, իհարկե, սիրիահայերը հանդիպում են խնդիրների` կապված և մնալու տեղի հետ, և աշխատանքի հետ:
Նա նաև հայտնեց, որ սիրիահայերը սփյուռքի նախարարության միջոցով նամակով դիմել են «Արմավիրա» ընկերությանը` պահանջելով իջեցնել տոմսի գները, վերացնել վիզային ռեժիմն ու ավելացնել չվերթները: Մեկ շաբաթ է, ինչ նամակն ուղարկված է, սակայն դեռ որևէ պատասխան կամ որևէ փոփոխություն չկա:
Տ. Գաբոյանը նաև ասաց, որ եթե Սիրիայում իշխանության գան իսլամիստները, վտանգ չեն ներկայացնի հայ համայնքի համար: Նրա ընտանիքը այժմ բնակվում է Սիրիայում:

Общество 13:30 20/07/2012
Сирийский писатель армянского происхождения Тигран Габоян уже три месяца находится в Армении, но поддерживает связь со своими знакомыми и родными в Сирии. Об этом он заявил на встрече с журналистами, добавив, что армяне Сирии не впали в слишком сильную панику.
По словам писателя, армянская община Сирии – самая организованная в Диаспоре. При этом Т.Габоян выразил надежду на то, что в результате беспорядков в Сирии община не пострадает.
До сих пор, как подчеркнул Тигран Габоян, в Сирии погибли 6 армян (граждан Сирии), трое из которых были военнослужащими, а трое были рядовыми гражданами и стали жертвами взрывов.
Тигран Габоян добавил, что по прибытии в Армению сирийские армяне сталкиваются с проблемами, связанными с проживанием, работой, хотя правительство предпринимает меры по оказанию им помощи.
Вместе с тем, он сообщил, что неделю назад сирийские армяне через Министерство Диаспоры обратились с письмом к компании «Армавиа», в котором требуют снизить цены на авиабилеты, отменить визовый режим и увеличить количество рейсов, однако никакого ответа до сих пор не поступало.
По мнению писателя, если в Сирии к власти придут исламисты, они не будут представлять угрозу для армянской общины.