Արաբագետ. Ամեն ինչ պետք է անել, որ հայկական օջախը գոյատևի նաև հետբաշարյան շրջանում
Սիրիահայ համայնքը կազմակերպված է, դրա ապացույցն այն է, որ հայ համայնքի դեմ ուղղված կոնկրետ գործողություն չկա: Հայ համայնքը կարողացել է պահպանել չեզոքությունը, սիրիամետ դիրքորոշումը, որի հիմքը Սիրիայում կայունություն ապահովելն է: Ասուլիսում նման տեսակետ հայտնեց արաբագետ Արմեն Պետրոսյանը:
Ըստ նրա, սիրիահայերի ներհոսքը Հայաստան մասնավոր դեպքեր են, իսկ ամբողջությամբ վերաբնակեցման մասին խոսակցություն չի էլ կարող լինել: «Պետք է բոլոր գործողությունները նպատակաուղղված լինեն մեր համայնքի պահպանմանը, քանի որ մեր ներկայացուցչությունն է Մերձավոր Արևելքում: Այսօր, ինչպես տեսնում ենք, շատերն են ուզում իրենց դիրքերն ունենալ, ամրապնդել Սիրիայում: Ինչո՞ւ մենք մեր դիրքերը կորցնենք»,- ասաց արաբագետը:
Նրա խոսքով, մեր իշխանությունն էլ այս ամենը հասկանում ու գիտակցում են, նաև սիրիահայերին օգնելու ուղղությամբ գործողություններն արվում են, բայց դրանց մասին չի խոսվում:
Ասուլիսին ներկա արաբագետ Սարգիս Գրիգորյանն էլ նշեց, որ պետք է ապահովել սիրիահայ համայնքի կենսունակությունը, եկեղեցու, մշակութային օջախների անվտանգությունը: «Ամեն ինչ պետք է անել, որ հայկական օջախը գոյատևի նաև հետբաշարյան շրջանում»,- ընդգծեց նա, ապա շարունակեց, որ պետք է խրախուսել նաև այն մարդկանց, ովքեր ցանկություն են հայտնում գալ Հայաստան:

Analysis 17:37 21/07/2012
Arabic Studies expert: Everything possible should be done to keep Armenian hearths in post-Bashar al-Assad period
“The Armenian community of Syria is highly organized. It has managed to keep its neutrality, pro-Syrian position, based on maintenance of stability in Syria,” Arabic Studies expert Armen Petrosyan told a news conference in Yerevan.
According to him, we should direct all our efforts to preservation of our community in Syria, because it is our representation in the Middle East. “Why should we lose our positions?”
In return, Arabic Studies expert Sargis Grigoryan said that we should maintain the viability of the Armenian community of Syria, the security of the church and cultural centers.
“Everything possible should be done to keep Armenian hearths in post-Bashar al-Assad period,” Grigoryan stressed.