Աշխարհում 09:07 23/07/2012
ԱՄՆ կոնգրեսականներ Հովարդ Բերմանը, Ֆրենք Փալոնեն և Էդ Ռոյսը շնորհավորել են Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին երկրում կայացած ընտրությունների համար, իսկ Բակո Սահակյանին՝ ընտրությւոններում տարած հաղթանակի համար: Մասնավորապես, Հովարդ Բերմանն իր տարածած հայտարարության մեջ, շնորհավորելով Բակո Սահակյանին, նրան ցանկացել է հաջողություն ղարաբաղյան հիմնախնդրի վերջնականապես լուծման հարցում՝ հարգելով Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշման իրավունքը:
Հուլիսի 19-ին Լեռնային Ղարաբաղում տեղի ունեցած ընտրությունները ժողովրդավարական գործընթացներն ամրապնդելուն ուղղված հերթական քայլն էր: Ասված է Կոնգրեսականներ Ֆրենք Փալոնեի և Էդ Ռոյսի շնորհավորական ուղերձում, տեղեկանում ենք Ֆրենք Փալոնեի պաշտոնական կայքէջից:
«Ես ցանկանում եմ շնորհավորել Լեռնային Ղարաբաղի հանրապետությանը` ժողովրդավարական ընտրություններ անցկացնելու համար: Հուլիսի 19-ի ընտրությունները Արցախի ժողովրդի համար անկախության և ժողովրդավարական ազատության համար շատ կարևոր էին», -նշել է Փալոնեն:
«Խաղաղ և ազնիվ» ընտրություններ անցկացնելու համար Լեռնային Ղարաբաղի ժողովրդին ու ընտրված նախագահին է շնորհավորել նաև մյուս կոնգրեսական Էդ Ռոյսը: «Վերջին տարիները ցույց են տվել՝  նկատվում է, որ ընտրական համակարգն աշխատում է: Քվեարկությունը ցուց է տալիս, որ ժողովրդավարությունը գործում է, և ես ողջունում եմ այն, որ Լեռնային Ղարաբաղում ժողովրդավարությունը գործի է դրվում», -հավելել է Ռոյսը:

Разное 12:06 23/07/2012
Конгрессмены США Говард Берман, Фрэнк Паллоне и Эд Ройс поздравили народ Нагорно-Карабахской Республики (НКР) в связи с президентскими выборами, состоявшимися 19 июля, а Бако Саакяна – в связи с одержанной на выборах победой.
В частности, Говард Берман в распространенном заявлении, поздравляя Бако Саакяна, пожелал ему успехов в окончательном урегулировании карабахского конфликта, основанном на уважении права Нагорного Карабаха на самоопределение.
В поздравительном послании Фрэнка Паллоне и Эда Ройса отмечается, что состоявшиеся 19 июля президентские выборы в НКР стали очередным шагом в укреплении демократических процессов. Об этом сообщается на официальном сайте Фрэнка Паллоне.
«Я хочу поздравить Нагорно-Карабахскую Республику в связи с проведением демократических президентских выборов. Президентские выборы, состоявшиеся 19 июля, являются еще одним важным днем в истории независимости, демократии и свободы для народа Арцаха», – заявил Паллоне.
В связи с проведением «мирных и честных» выборов народ НКР и избранного президента поздравил и другой конгрессмен – Эд Ройс. «Последние годы показали, что избирательная система работает. Голосование свидетельствует о том, что демократия функционирует. И я приветствую, что в Нагорном Карабахе демократия приводится в действие», – добавил он.