Գեղեցիկ խոսքեր, կոսմետիկ փոփոխություններ. Իշխանյանը դատաիրավական բարեփոխումներից մեծ հույսեր չունի
Հայաստանի Հելսիկյան ասոցիացիայի նախագահ Ավետիք Իշխանյանը մեծ հույսեր չի կապում դատաիրավական բարեփոխումների նոր ընդունված ծրագրի հետ և ասում է` բոլոր ժամանակներում էլ Հայաստանի իշխանությունները ցանկացել են վերացնել կոռուպցիան դատաիրավական համակարգից, ստեղծել արդար դատական համակարգ:
«Որևէ իշխանություն չի ասել, որ իրենք որևէ բան չեն փոխում, սակայն համակարգում վիճակը շարունակում է մնալ նույնը», -Panorama.am-ի թղթակցի հետ զրույցում 2012-2014 թթ դատաիրավական բարեփոխումների ռազմավարական ծրագրի ներկայացման ժամանակ մեկնաբանելով արդարադատության նախարարի հայտարարությունը, ասաց Ավետիք Իշխանյանը:
Նրա համոզմամբ, դատաիրավական համակարգում տարատեսակ բարեփոխումների արդյունքում, միևնույն է, գլխավոր հարցը լուծում չի ստանում` պետք է ունենալ դատական իշխանություն այլ ոչ թե` համակարգ:
«Հենց դատական իշխանությունն է անկախ, դատական համակարգը անկախ չի լինում: Դատական իշխանությունը պետք է անկախ լինի գործադիրից և այս տեսակետից այս բարեփոխումների փաթեթում չեմ տեսել դրույթ, որ նախատեսվում է նախագահի դե-յուրե ազդեցությունը վերացնել այս բարեփոխումների ժամանակ», -նկատեց Իշխանյանը:
Բանն այն է, որ Դատական օրենսգրքով նախագահը արդարադատության խորհրդի կողմից ներկայացված դատավորների ցուցակից իր նախընտրությամբ նշանակում է դատավորներ: Այսինքն, ըստ Իշխանյանի, արդարադատության խորհրդի և նախագահի միջև ամեն ինչ համաձայնեցված է: «Հետևաբար այդ ազդեցությունը վերացնելուն միտված որևէ փորձ ես չեմ տեսել այստեղ, մնացածը ուղղակի գեղեցիկ խոսքեր են ու կոսմետիկ փոփոխություններ: Այս ծրագրի հետ ես մեծ հույսեր չեմ կապում», -նկատեց Ավետիք Իշխանյանը:
Արդարադատության փոխնախարար Ռուբեն Մելիքյանն էլ կարծում է, որ անկախության բավարար մակարդակ Հայաստանի դատական համակարգը չունի: «Եթե բավարար մակարդակ լիներ, այս ծրագրի անհրաժեշտությունը չէր լինի», -արձագանքելով Ավետիք Իշխանյանի դիտարկմանը` նկատեց նա: Բայց նաև նշում է` այնպես էլ չէ, որ ոլորտում հաջողություններ չեն եղել:
Ավելի վաղ Panorama.am-ը տեղեկացրել էր, որ արդարադատության նախարար Հրայր Թովմասյանը հույս էր հայտնել, որ 2012-2014 թթ դատաիրավական բարեփոխումների ծրագրի իրականացման արդյունքում կլինի արդար, կոռուպցիայից և քաշքշուքներից զերծ դատական համակարգ:
«Անելու ենք ամեն հնարավորը, որ համակարգը զերծ պահենք կոռուպցիայից և բյուրոկրատական քաշքշուկներից: Այս ծրագրի գլխավոր պատասխանատուն Հայաստանի իշխանությունն է և դրա իրականացումը մեզ համար պատվի հարց է: Ծրագրի իրականացման արդյունքում ես տեսնում եմ Հայաստանի վաղվա օրը, որտեղ լինելու է արդար դատական համակարգ», - ասել էր Հրայր Թովմասյանը:

Глава Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян не связывает особых надежд с новой программой судебно-правовых реформ
Председатель Хельсинкского комитета Армении Аветик Ишханян не связывает особых надежд с новой программой судебно-правовых реформ, отмечая, что во все времена власти Армении хотели ликвидировать коррупцию из данной системы, создать справедливую судебную систему.
«Ни одна власть не заявляла, что они ничего не меняют, однако положение в системе остается тем же», – об этом в интервью Panorama.am заявил Аветик Ишханян, касаясь стратегической программы судебно-правовых реформ на 2012-2014 гг., которую представил министр юстиции Грайр Товмасян.
По его убеждению, в результате разных реформ в судебно-правовой системе, главный вопрос, тем не менее, остается нерешенным: нужно иметь судебную власть, а не систему.
«Именно судебная власть бывает независимой, а судебная система такой не бывает. Судебная власть должна быть независима от исполнительной власти. В этом отношении в данном пакете реформ я не видел положения, предполагающего де-юре воздействие президента в рамках этих реформ», – отметил А.Ишханян.
Дело в том, что согласно Судебному кодексу, президент из числа кандидатов, представленных Советом юстиции, назначает судей. То есть, по словам Ишханяна, между президентом и Советом юстиции все согласованно.
«Следовательно, я не видел какой-либо попытки ликвидировать это воздействие. Все остальное – лишь слова и косметические изменения. Я особых надежд с этой программой не связываю», - отметил он.
Напомним, что представляя сегодня стратегическую программу судебно-правовых реформ на 2012-2014 гг., министр юстиции Грайр Товмасян заявил: «Мы будем делать все для того, чтобы удержать систему от коррупции и бюрократической возни. Главной ответственной стороной за эту программу являются власти Армении, и ее осуществление для нас является вопросом чести. В осуществлении этой программы я вижу завтрашний день Армении – страны, в которой будет царить справедливая судебная система».
Добавим, что стратегическая программа судебно-правовых реформ на 2012-2014 гг. была утверждена президентом и находится на стадии реализации.