Մշակույթ 09:00 24/07/2012
Այսօր Յուրմալայում մեկնարկում է «Նոր ալիք-2012» երիտասարդ կատարողների միջազգային 11-րդ մրցույթը, որին մասնակցում է 14 երկրից 16 երիտասարդ կատարողներ, այդ թվում  նաև Հայաստանի ներկայացուցիչ Սուրեն Առուստամյանը:
Մրցույթին մասնակցում են Չինաստանի, Բելառուսի, Ուկրաինայի, Ֆինլանդիայի, Իտալիայի, Իսրայելի, Լատվիայի, Ռուսաստանի, Լիտվայի, Մեքսիկայի, Ղազախստանի, Նիգերիայի, Ղրղզստանի ներկայացուցիչները:
«Ես բոլոր մասնակիցներին ցանկանում եմ հաջողություն, այն դեռևս ոչ մեկին չի խանգարել»,- ըստ մրցույթի պաշտոնական կայքի, ասել է Սուրեն Առուստամյանը: Մրցույթներին մասնակցելը, Սուրենի կարծիքով, ավելացնում է ցանկացած երգչի ու երաժշտի փորձառությունը. «Բացի այդ, շատ գրավիչ ու հետաքրքիր է»,- ասել է նա` պատասխանելով այն հարցին, թե ինչո՞ւ է որոշել մասնակցել մրցույթին:
Բոլոր մասնակիցները կատարելու են երեք երգ. մրցութային առաջին օրը` հուլիսի 25-ին, ներկայացնելու են համաշխարհային որևէ հիթ, երկրորդ օրը` հուլիսի 26-ին` իրենց երկրների հիթերը, հուլիսի 28-ին` երգի պրեմիերա: Հուլիսի 29-ին կայանալու է գալա համերգը, որի ժամանակ կհանձնվեն նաև մրցանակները:

Культура 10:54 24/07/2012
Открывается международный конкурс молодых исполнителей «Новая волна». Армению представит Сурен Арустамян
Сегодня в латвийском городе-курорте Юрмале открывается 11-й международный конкурс молодых исполнителей популярной музыки "Новая волна-2012".В этом году в смотре примут участие 16 исполнителей из 14 стран, в том числе из Армении, которую представит Сурен Арустамян.
В конкурсе участвуют представители Китая, Беларуси, Украины, Финляндии, Италии, Израиля, Латвии, России, Литвы, Мексики, Казахстана, Нигерии и Киргизии.
«Всем участникам желаю удачи. Она пока никому не помешала», – отметил Сурен Арустамян. Участие в конкурсах, по мнению Арустамяна, увеличивает опыт любого музыканта и певца.«Вместе с тем, это очень увлекательно и интересно», – пояснил свое участие в конкурсе музыкант.
Фестиваль, традиционно проводящийся на сцене юрмальского концертного зала "Дзинтари", продлится до 29 июля. В первый из трех дней участники исполнят мировой шлягер, во второй – хит своей страны, а в третий - представят зрителям и членам жюри песню, написанную специально для музыкального смотра. По итогам конкурса будут вручены главные призы – три "Хрустальных волны" и денежные награды, а также приз зрительских симпатий "Бриллиантовая волна".