Քաղաքական 11:45 24/07/2012
Թուրքիայի գլխավոր ընդդիմադիր ուժի` «Ժողովրդահանրապետական կուսակցության» (ԺՀԿ - CHP) առաջնորդ Քեմալ Քըլըչդարօղլուն հարցազրույց է տվել թուրքական «Թարաֆ» (Taraf) թերթին: Լրագրողի այն հարցին, թե ներկայիս վարչապետ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանը կդառնա երկրի նախագահ, Քըլըչդարօղլուն պատասխանել է.
«Ես չեմ հավատում, որ Թայիփ Էրդողանը կդառնա երկրի նախագահ: Եթե ավելի անկեղծ, ապա ասեմ, որ հասարակության բոլոր շերտերին իր հովանու ներքո առնող, ոչ մեկին չօտարող, սրտի մեջ քեն չունեցող մարդը միայն կարող է դառնալ հանրապետության նախագահ: Էրդողանն ինքն իրեն պատրանքային ուրախության մեջ է գցել, ասելով թե նախագահ է դառնալու: Անգամ դրանով է նա ցույց տալիս իր անհարգալից վերաբերմունքը ժողովրդավարության նկատմամբ»:
Ընդդիմադիր առաջնորդը նաև նշել է, որ ինքը չի առաջադրելու իր թեկնածությունը առաջիկա նախագահական ընտրություններին:
Նշենք, որ Թուրքիայում նախագահական ընտրություններն անցկացվում էին 7-ամյա պարբերականությամբ: 2007-ին ընտրված ներկայիս նախագահ Աբդուլլահ Գյուլը պաշտոնավարելու է մինչև 2014թ., որից հետո, սակայն, ըստ սահմանադրական բարեփոխումների, այդ երկրում նախագահն ընտրվելու է 5 տարի ժամկետով և երկու անգամ ընտրվելու իրավունքով:

Лидер турецкой оппозиции: Эрдоган не станет президентом страны
Лидер оппозиционной Народно-республиканской партии Турции Кемаль Кылычдароглу дал интервью турецкой газете «Taraf». В ответ на вопрос журналиста о том, станет ли действующий премьер Турции Реджеп Тайип Эрдоган президентом страны, Кылычдароглу отметил:
«Я не верю в то, что Эрдоган станет президентом страны. Если же быть более честным, то надо отметить, что президентом страны может стать лишь тот, кто держит под своим покровительством все слои общества, никого не отчуждает и не держит зла ни на кого. Эрдоган же, впав в иллюзии и радуясь, повторяет, что станет президентом. Он и этим показывает свое неуважительное отношение к демократии».
Оппозиционный деятель подчеркнул, что на предстоящих выборах президента Турции он не будет баллотироваться.
Отметим, что президентские выборы в Турции проводятся раз в семь лет. Нынешний президент Абдулла Гюль, избранный главой государства в 2007 году, официально будет пребывать в должности до 2014 года, после чего, однако, согласно конституционным реформам, в стране президент будет избираться на 5-летний срок с правом дважды быть переизбранным.