Ադիբեկյան. Վիտալի Բալասանյանի դեմ «սև PR»- ի տեխնոլոգիաներ չեն կիրառվել
«Արցախում իրականացրած սոցիոլոգիական կանխատեսումներն ընդամենը 5 տոկոսի սխալ են թույլ տվել» ,- այսօրվա ասուլիսում հայտարարեց «Սոցիոմետր» անկախ սոցիոլոգիական կենտրոնի տնօրեն, սոցիոլոգ Ահարոն Ադիբեկյանը`շեշտելով, որ բոլոր կանխատեսումները՝մասնակցության և Բակո Սահակյանի հավաքած ձայների առումով, իրականացան:
«Ես իմ կանխատեսումներով սխալվել եմ ընդամենը 5 տոկոսով: Քննադատությունից խուսափելու համար կարող էի ուղղակի ասել, որ Բակո Սահակյանը կհաղթի և վերջ, սակայն, ինչպես հիշում եք, նաև նշեցի նրա հավաքելիք ձայների մոտավոր քանակը: Ես նաև ասացի, որ ընտրությունները կկայանան մեկ փուլով, և այդպես էլ եղավ»,- ասաց Ադիբեկյանը:
Նա անհիմն համարեց ընդդիմադիր թեկնածու Վիտալի Բալասանյանի թիմակիցների հայտարարությունները, թե նման կանխատեսումներով ընտրություններից առաջ իշխանություններն իրենց ավելի շատ ձայն ապահովեցին:
«Տատանվող զանգվածի թիվը մեծ չէր և որևէ էական ազդեցություն ընտրությունների վրա այս դեպքում, որ ձայների հարաբերակցությունն այնքան նշանակալի էր, չէր ունենա», - ասաց նա`հերքելով նաև այն պնդումները, թե Վիտալի Բալասանյանի դեմ «սև PR»- ի տեխնոլոգիաներ են կիրառվել:
«Բակո Սահակյանի թիմը ոչ մի բացասական բան չի ասել Վիտալի Բալասանյանի հասցեին, թերևս նրանք կարող էին հրապարակել Պաշտպանության բանակի կոլեգիայի նիստի մի արձանագրությունը, որը կվարկաբեկեր Բալասանյանին», - նշեց բանախոսը: Նրա խոսքով` լավ կլիներ, որ Բալասանյանը հրապարակեր այն ծրագրերը, որն ինքը ներկայացրել է Բակո Սահակյանին, որոնք չեն ընդունվել: Նա նաև կարծիք հայտնեց, որ Վիտալի Բալասանյանի հաջողությունները պայմանավորված էին Հայաստանի որոշ քաղաքական ուժերի աջակցությամբ:
Սոցիոլոգը նաև չբացառեց, որ ԼՂՀ նախագահական ընտրություններից հետո Արցախի հասարակությունը տրոհման առջև կկանգնի, սակայն ամեն ինչ ցույց կտա ժամանակը: «Կտեսնենք` պատրա՞ստ է ղարաբաղցին գաղափարական հենքի վրա գնալ երկփեղկվածության, թե՞ կմնա առաջվա նման միահամուռ»,- ասաց նա:

Политика 16:29 26/07/2012
«Проведенные в связи с выборами в НКР социологические прогнозы были ошибочны лишь на пять процентов», – об этом на сегодняшней пресс-конференции заявил директор социологического центра «Социометр» Агарон Адибекян, добавив, что все прогнозы, в том числе и связанные с количеством голосов в пользу Бако Саакяна, оправдались.
«Во избежание критики я мог бы сказать, что Бако Саакян одержит победу и точка. Однако, как вы помните, я также указал лишь приблизительное количество голосов в его пользу. Я подчеркнул, что состоится лишь один тур выборов, и так и произошло», – сказал социолог.
По словам Агарона Адибекяна, заявления членов команды кандидата Виталия Баласаняна о том, что подобными прогнозами власти обеспечили себе еще большее количество голосов, являются безосновательными.
«Число несориентированных избирателей не было столько велико, и никакого существенного воздействия на соотношение голосов в данном случае оно не могло оказать», – заявил он, опровергнув утверждения о том, что против Виталия Баласаняна был применен черный PR.
«Команда Бако Саакяна не озвучила никаких негативных оценок в адрес Баласаняна. Быть может, они могли опубликовать один из протоколов заседания коллегии Армии обороны НКР, который бы подорвал авторитет Виталия Баласаняна», – считает социолог. По его мнению, было бы лучше, чтобы Баласанян опубликовал те программы, которые представил Бако Саакяну, но которые не были приняты.
Вместе с тем, как отметил Агарон Адибекян, успехи Виталия Баласаняна во многом были обусловлены поддержкой ряда политических сил Армении.
Социолог не исключил и того, что после выборов в НКР общество в республике столкнется с угрозой раскола, однако время все покажет.