Քաղաքական 11:08 30/07/2012
Հայաստանի արտգործնախարարությունը Սիրիացի դիվանագետի վերաբերյալ այս պահի դրությամբ որևիցե հայտագիր չի ստացել: Այդ մասին Panorama.am-ի հարցին ի պատասխան տեղեկացրեց ՀՀ ԱԳՆ լրատվության հետ կապերի պատասխանատու Տիգրան Բալայանը:
Նշենք, որ նախօրեին արաբական մի քանի լրատվամիջոցներ տեղեկություն էին տարածել, թե Հայաստանում Սիրիայի հյուպատոսն անցել է այդ երկրի ընդդիմության կողմը:
Հայաստանում Սիրիայի դեսպանատնից Panorama.am-ին տեղեկացրին, որ տեղեկությունը վերաբերում է դեսպանության խորհրդական, հյուպատոսության հարցերով պատասխանատու Մուհամմադ Հոսամ Հավեզին: «Նա այսօր դեսպանություն չի ներկայացել»,- փոխանցեցին դեսպանատնից: Հավելյալ մանրամասներ չփոխանցեցին` նշելով, որ իրենք էլ տեղեկությունն իմացել են լրատվամիջոցներից:
Ավելի վաղ սիրիական ընդդիմությանը միանալու մասին հայտարարել էին Կիպրոսում, Արաբական Միացյալ Էմիրությունների և Իրաքում Սիրիայի դեսպանները:

Политика 11:45 30/07/2012
Министерство иностранных дел (МИД) Армении к данному моменту не получало уведомления касательно перехода консула Сирии в Армении на сторону оппозиции. Об этом Panorama.am заявил пресс-секретарь МИД Армении Тигран Балаян.
Отметим, информацию о том, что консул Сирии в Армении перешел на сторону сирийской оппозиции, накануне, 29 июля, распространили арабские СМИ.
Из посольства Сирии в Армении сообщили Panorama.am, что речь идет о Мухаммаде Хосаме Хавези. «Он сегодня не приходил в посольство», – отметили в посольстве. Дополнительных подробностей сообщать не стали, добавив лишь, что и в посольстве эту новость узнали из СМИ.
Ранее о присоединении к оппозиции заявили сирийские дипломаты, аккредитованные в ОАЭ, Ираке и на Кипре.