Գյումրիում, Էջմիածնում նախընտրական քարոզարշավը կմեկնարկի օգոստոսի 22-ից
Սեպտեմբերի 9-ին կայանալիք Արարատի, Արմավիրի, Շիրակի, Լոռու և Սյունիքի մարզերի տեղական ինքնակառավարման մարմինների ընտրություններում թեկնածուների գրանցման փաստաթղթերը ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողով պետք է ներկայացվեն օգոստոսի 5-ից 10-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այդ մասին տեղեկանում ենք Կենտրոնական ընտրական հանձնաժողովի սահմանած ժամանակացույցից:
Իսկ թեկնածուների գրանցումը կատարվելու է օգոստոսի 10-ից 15-ն ընկած ժամանակահատվածում: Այս մարզերի տեղական ինքնակառավարման համայնքների ղեկավարների ընտրություններում նախընտրական քարոզարշավը մեկնարկելու է օգոստոսի 22-ից մինչև սեպտեմբերի 7-ն ընկած ժամանակահատվածում:
Այս ընտրություններում բոլորի ուշադրությունը սևեռվելու է Գյումրիում կայանալիք քաղաքապետի ընտրություններում, որտեղ դեռևս երկու թեկնածուի անուն է շրջանառվում` «Բարգավաճ Հայաստանն» այստեղ առաջադրել է Սամվել Բալասանյանի թեկնածությունը, իսկ ՀՅԴ-ն` Շիրակի մարզպետարանի ֆինանսատնտեսական վարչության պետի տեղակալ Հովսեփ Սիմոնյանի թեկնածությունը: Ավելի վաղ քաղաքապետի ընտրություններում առաջադրվելու մասին հայտարարած Գյումրիի գործող քաղաքապետ Վարդան Ղուկասյանը առայժմ պասիվ է և չի պնդում առաջադրվելու իր որոշումը:
Մյուս խոշոր քաղաքը, որտեղ կայանալու են քաղաքապետի ընտրություններ, Էջմիածինն է լինելու. Այստեղ առաջադրվելու է գործող քաղաքապետ, գեներալ Մանվել Գրիգորյանի որդին` Կարեն Գրիգորյանը: Եվ եթե նախօրեին լրատվամիջոցներին նախկին ԱԺ պատգամավոր Հակոբ Հակոբյան (Ճոյտը) հայտարարել էր, որ չի բացառվում, որ կառաջադրվի քաղաքապետի ընտրություններում, ապա այսօր Panorama.am-ին նա հաստատ ասել է, որ չի առաջադրվի:

Тема дня 11:55 31/07/2012
Документы для регистрации в качестве кандидатов к предстоящим 9 сентбря выборам в органы местного самоуправления Араратской, Армавирской, Ширакской, Лорийской и Сюникской областей должны быть представлены в окружную избирательную комиссию в период с 5 по 10 августа. Об этом отмечено в календарном плане, установленном ЦИК Армении.
Регистрация кандидатов продлится с 10 по 15 августа, а предвыборная кампания кандидатов начнется 22 августа и продлится до 7 сентября.
Среди кандидатов на пост мэра Гюмри пока указываются имена члена партии «Процветающая Армения» Самвела Баласаняна и замначальника финансово-экономического управления областной администрации Ширакской области Овспепа Симоняна. Ранее заявивший о выдвижении кандидатуры действующий мэр города Вардан Гукасян пока пассивен и воздерживается от утверждений касательно своего решения баллотироваться.
На пост мэра города Эчмиадзин баллотируется действующий мэр города Карен Григорян – сын депутата НС, генерала Манвела Григоряна.Сегодня же бывший депутат НС РА от Республиканской партии Армении (РПА) Акоп Акопян (Чойт) в интервью Panorama.am опроверг муссируемые слухи о том, что он намерен выдвигать свою кандидатуру на выборах мэра города Эчмиадзин.