Ուրուգվայական թերթն անդրադարձել է ղարաբաղյան հակամարտության խնդրին
Ուրուգվայական «180» օրաթերթն, անդրադարձ կատարելով Ադրբեջանի արտգործնախարար Էլմար Մամեդյարովի` Ուրուգվայ կատարած այցին, իր` «Ազերի արտգործնախարարի այցն անհանգստացնում է հայերին» վերնագրով հոդվածում ընդգծում է ուրուգվայահայության շրջանում առկա մտահոգությունները:
Հոդվածը մանրամասն անդրադարձ է կատարում ԼՂՀ հակամարտության պատմությանը` նշելով, որ Լեռնային Ղարաբաղը 1921 թ. Ստալինի որոշմամբ Հայաստանից անջատվեց և տրվեց Ադրբեջանին, որի շնորհիվ ավելի քան 100 հազար հայեր հայտնվեցին ամբողջովին տարբեր մշակույթ ունեցող տիրապետության ներքո: «1988 թ. այդ շրջանի բնակչությունը հանդես եկավ Հայաստանին վերամիավորվելու խնդրանքով, որին ի պատասխան Ադրբեջանի իշխանությունները սանձազերծեցին ռասսայական հետապնդումներ այդ երկրի տարբեր քաղաքներում ապրող հայերի նկատմամբ: ԽՍՀՄ փլուզումից հետո կոնֆլիկտը առավել սրվեց և Ադրբեջանի կառավարությունը, ձեռք բերելով խորհրդային բանակի սպառազինությունը, օգտագործեց այն Լեռնային Ղարաբաղի քաղաքացիական բնակչության դեմ»- նշվում է հոդվածում:
1991 թ. այդ շրջանը հռչակեց անկախություն և մինչև 1994թ. տևած արյունալի պատերազմից հետո, որի արդյունք էին մոտ 30 հազ զոհերը և հազարավոր տեղահանվածներ, 3 ներգրավված կողմերը ստորագրեցին հրադադար (Ադրբեջան, Լեռնային Ղարաբաղ և Հայաստան):
Հոդվածում նշվում է, որ հրադադարը պահպանվում է առայսօր և խնդրի լուծման շուրջ բանակցությունները տարվում են ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի շրջանակներում (Ֆրանսիայի, ԱՄՆ-ի և Ռուսաստանի համանախագահությամբ):
«Ներկայումս բանակցություններն անարդյունք են արդբեջանական կողմից հնչող ռազմական ուժի կիրառման սպառնալիքների պատճառով: Ադրբեջանը բանակցություններում չի ճանաչում Լեռնային Ղարաբաղի իշխանությունը, քանզի այն համարում է իր տարածքի մասը:
Միևնույն ժամանակ, Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությունը արդեն 20 տարվա անկախություն ունեցող պետություն է, որում այս ամիս տեղի ունեցան հերթական նախագահական ընտրությունները: ԼՂՀ-ն ունի ձևավորված խորհրդարան և ողջ Հարավային Կովկասում ժողովրդավարության մակարդակի ամենաբարձր ցուցանիշներից մեկը»- եզրափակում է հոդվածագիրը:

Аналитика 13:18 31/07/2012
Уругвайская газета: Нагорный Карабах имеет самые высокие показатели демократии на всем Южном Кавказе
Уругвайская газета «180», обратившись к визиту главы МИД Азербайджана Эльмара Мамедъярова в Уругвай, в статье под названием «Визит азербайджанского министра вызывает беспокойство у армян» представила опасения уругвайских армян.
В статье, в которой подробно представлена история карабахского конфликта, отмечается, что в 1921 году Нагорный Карабах по решению И.Сталина был отделен от Армении и передан Азербайджану, в результате чего более 100 тыс. армян оказались под властью государства, имеющего абсолютно другую культуру.
«В 1988 году население Нагорного Карабаха выступило с просьбой о воссоединении с Арменией, в ответ на это власти Азербайджана развернули расовые гонения на армян, живущих в разных городах страны. После развала СССР конфликт обострился еще больше и правительство Азербайджана, которое приобрело вооружение Советской Армии, использовало его против гражданского населения Нагорного Карабаха.
В 1991 году Нагорный Карабах провозгласил свою независимость, и после продлившейся до 1994 года кровавой войны, в результате которой погибли около 30 тысяч человек и тысячи граждан были выселены, три вовлеченные в конфликт стороны (Азербайджан, Нагорный Карабах и Армения) подписали соглашение о режиме прекращения огня», – отмечается в статье.
В статье отмечается, что режим соблюдается по сей день, а переговоры по решению конфликта ведутся в рамках Минской группы ОБСЕ (при сопредседательстве Франции, США и России).
«В настоящее время переговоры неэффективны из-за озвучиваемых азербайджанской стороной угроз о применении силы. В ходе переговоров Азербайджан не признает власти Нагорного Карабаха, так как считает его частью своей территории.
В то же время, Нагорно-Карабахская Республика на протяжении 20 лет обладает независимостью и государственностью. В этом месяце в НКР прошли очередные президентские выборы. В НКР действует сформированный парламент. Это республика, имеющая самые высокие показатели демократии во всем Южном Кавказе», – отмечено в статье.