Քաղաքական 11:20 01/08/2012
Եթե Ռուսաստանը կատարի իր պարտավորությունը և Իրանին հանձնի S300 հակահրթիռային պաշտպանության համակարգը, ապա Թեհրանը կվերանայի իր բողոքը:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ՌԴ-ում ԻԻՀ դեսպան Սեյյեդ Մահմուդ Ռեզա Սաջջադին:
Իրանի դեսպանը, խոսելով S300-ի առնչությամբ ընթացող դատական գործընթացների մասին, նշել է. «Թեհրանը որպես փոխհատուցում ռուսական կողմից պահանջել է ընդամենը 900 միլիոն դոլար, սակայն Ժնևի դատարանը որոշում է կայացրել հատուցման գումարն ավելացնել ևս 3 միլիարդ դոլարով. Սա դատարանի նախաձեռնությունն է, ոչ թե Թեհրանի: Այդ փաստը վկայում է, որ չպետք է Արևմուտքին վստահել»:
Նշենք, որ Իրանի և Ռուսաստանի միջև կնքված պայմանագրի համաձայն՝ ռուսական կողմը պետք է Իրանին տրամադրեր S300 ՀՀՊ համակարգեր, սակայն հետագայում Մոսկվան հրաժարվեց տրամադրել սույն համակարգերը, ինչից հետո Թեհրանը փոխահատուցում ստանալու նպատակով դիմեց միջազգային դատարան:
Նախորդող տեղեկատվություն՝ ՌԴ-ում Իրանի դեսպան. Եթե Իրանն Արևմուտքի նախանշած սցենարով զոհաբերվի, ապա հաջորդը Ռուսաստանի հերթն է

Разное 11:42 01/08/2012
Если Россия выполнит свое обязательство и поставит в Иран комплексы противовоздушной обороны S-300, Тегеран пересмотрит свой иск. Об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил посол Ирана в России Сайед Махмуд Реза Саджади.
Говоря о судебных процессах, связанных с поставкой комплексов S300, посол Ирана заявил: «Тегеран в качестве компенсации потребовал от российской стороны лишь 900 млн долларов, однако суд в Женеве принял решение увеличить сумму компенсации на 3 млрд долларов: это инициатива суда, а не Тегерана. Этот факт свидетельствует о том, что не следует доверять Западу».
Известно, что Россия и Иран заключили договор на поставку комплексов С-300 в 2007 году, однако в конце сентября 2010 года Россия отказалась от поставки, так как это подпадает под санкции СБ ООН. В ответ на такой шаг российской стороны Иран потребовал от России выплатить неустойку за срыв соглашения, а также объявил о скорых испытаниях собственной системы ПВО.