Լրագրողները Դավութօղլուին հարցրել են նրա հնարավոր հրաժարականի մասին
Թուրքիայի արտգործնախարար Ահմեթ Դավութօղլուն հանդիպել է լրագրողների հետ: Թուրքական «Ջումհուրիյեթ» (Cumhuriyet) օրաթերթի սյունակագիր Ութքու Չաքըրօզերն ընդգծել է, որ 3 ժամ տևած հանդիպման ժամանակ Դավութօղլուին հիմնականում ուղղվել են քննադատական բնույթի հարցեր: Ընդ որում ոչ միայն ընդդիմադիր, այլ նաև իշխանական լրատվամիջոցների ներկայացուցիչներն են քննադատել Դավութօղլուի ուղենշած Թուրքիայի արտաքին քաղաքականությունը:
Դավութօղլուն, սակայն, խոսել է իր իր պաշտոնավարման ձեռքբերումների մասին` բառացիորեն ասելով հետևյալը.
«Իմ պաշտոնավարման սկզբում մենք ընդամենը 93 պետությունում ունեինք թուրքական դեսպանատուն: Այժմ դրանց թիվը 131 է: Սա` մեկ: Երկրորդ` Ռուսաստանի հետ մուտքի արտոնագրայի (վիզային) ռեժիմի հանումը երազի պես բան էր, իսկ այսօր արդեն իրականութուն է: Կարողացել ենք նաև ապահովել մեր ներկայացվածությունը միջազգային բոլոր հարթակներում: Մենք վարում ենք ոչ թե երևակայության, այլ տեսլականի վրա հիմնված արտաքին քաղաքականություն»:
Լրագրողները Դավուօղլուին հիշեցրել են միջազգային փորձագետների գնահատականը, ըստ որի, Անկարայի «զրո խնդիր հարևանների հետ» արտաքին քաղաքականությունն անարդյունք է: Օրինակ` թուրք-սիրիական հարաբերությունների վատացումը: Դավութօղլուին հարցրել են նաև այն մասին, թե արդյոք արտաքին քաղաքական ձախողումների պատճառով հրաժարական կտա: Ի պատասխան Դավութօղլուն ասել է, որ «զրո խնդիր հարևանների հետ» արտաքին քաղաքականությունը ձախողված չէ: Չնայած Սիրիայի հետ հարաբերություններում կա ճգնաժամ, բայց Դավութօղլուն հիշեցրել է Եգիպտոսի, Հունաստանի և Ռուսաստանի հետ միջպետական հարաբերությունների մերձեցման մասին:
«Մեկ տարի առաջ «զրո խնդիր հարևանների հետ» քաղաքականության օրինակ էր ծառայում Իրաքի և Սիրիայի կառավարությունների հետ կազմակերպված նախարարների համատեղ խորհրդի ժողովները: Նոր շրջանում որպես օրինակ կարող են դիտվել Եգիպտոսի և Ռուսաստանի հետ հարաբերությունները»,- նշել է Դավութօղլուն:

Журналисты обратились к Давутоглу с вопросом о его возможной отставке
Глава МИД Турции Ахмет Давутоглу провел встречу с журналистами. Журналист турецкой газеты «Cumhuriyet» Утку Чакырозер подчеркнул, что в ходе продлившейся около трех часов встречи к Давутоглу в основном обратились с вопросами критического характера. Внешнюю политику Турции критиковали представители не только оппозиционных, но и провластных СМИ.
Ахмет Давутоглу, однако, говорил о достижениях в годы своего пребывания в должности главы внешнеполитического ведомства страны, буквально отметив следующее:
«В первые годы моего пребывания в должности министра наша страна имела посольства лишь в 93 странах мира. Теперь это число составляет 131. Во-вторых, отмена въездных виз в Россию казалась чем-то неосуществимым, а сегодня это реальность. Мы сумели также обеспечить вовлеченность нашей страны во все международные структуры. Мы ведем внешнюю политику, основанную не на фантазиях, а на реальности».
Журналисты напомнили Давутоглу и оценку международных экспертов относительно того, что внешняя политика Анкары, основанная на принципе «ноль проблем с соседями», неэффективна. Например, ухудшение турецко-сирийских отношений.
Кроме того, турецкого министра спросили и о том, уйдет ли он в отставку из-за провалов во внешней политике. В ответ на это Ахмет Давутоглу отметил, что основанная на принципе «ноль проблем с соседями» внешняя политика не провалилась. Несмотря на кризис в отношениях с Сирией, Давутоглу напомнил о тесных межгосударственных отношениях с Египтом, Грецией и Россией.
«Год назад примером политики, основанной на принципе «ноль проблем с соседями», служили организованные правительством Ирака и Сирии совместные встречи совета министров. В новый период в качестве примера могут рассматриваться отношения с Египтом и Россией», – резюмировал министр.