Տարածաշրջան 11:10 06/08/2012
Իրանցի պատգամավոր. Թուրքիան պետք է պատասխան տա Սիրիայում ձերբակալված թուրք գեներալի գործունեության համար
Թուրքիան պետք է պատասխան տա Սիրիայում ձերբակալված թուրք գեներալի գործունեության համար:
Այդ մասին իրանական «ՖԱՐՍ» լրատվական գործակալության հաղորդմամբ՝ հայտարարել է ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահ Մանսուր Հաղիղաթ Փուրը:
Իրանցի խորհրդարանականը, անդրադառնալով Սիրիայում թուրք գեներալի ձերբակալման փաստին նշել է. «Թուրքիան իրավունք չունի միջամտել Սիրիայի ներքին գործերին, ուստի պետք է Անկարան պատասխան տա, թե ի ՞ նչ գործունեություն ծավալելու նպատակով էր թուրք գեներալը գործուղվել Սիրիա»:
ԻԻՀ Մեջլիսի ազգային անվտանգության և արտաքին քաղաքականության հարցերով հանձնաժողովի փոխնախագահը, անդրադառնալով Թուրքիայի՝ Սիրիայի ներքին գործերին միջամտելու փաստին, նշել է. «Թուրքիայի բնակչությունն այդ երկրի վարած հակաիսլամական քաղաքականության հանդեպ չպետք է անտարբեր մնա: Քիչ հավանական է, որ Թուրքիայի բնակչությունը լռի, երբ պարզվի, որ ահաբեկչներին բոլոր զենքներով ապահովում է Թուրքիայի կառավարությունը»:
Նախորդող տեղեկատվություն՝ Իրանցի հոգևորական. Թուրքերի տրամադրած զենքով Ռամազանի օրերին Սիրիայում մարդասպանություն է կատարվում

Комментарии 11:33 06/08/2012
Иранский парламентарий: Анкара должна ответить за деятельность арестованного в Сирии турецкого генерала
Турция должна ответить за деятельность арестованного в Сирии турецкого генерала. Об этом, как сообщает иранское информагентство «ФАРС», заявил вице-председатель Комиссии по национальной безопасности и внешней политике исламского Меджлиса Ирана Мансур Хакикат-пур.
Комментируя факт ареста турецкого генерала в Сирии, иранский парламентарий добавил: «Турция не имеет права вмешиваться во внутренние дела Сирии, следовательно, Анкара должна дать ответ относительно того, с целью разворачивания какой деятельности турецкий генерал был командирован в Сирию».
Продолжая тему вмешательства Турции во внутренние дела Сирии, Мансур Хакикат-пур отметил: «Население Турции не должно оставаться равнодушным к антиисламской политике этой страны. Маловероятно, что оно будет молчать, когда выяснится, что террористов снабжает всеми видами оружия именно турецкое правительство».
Иранский духовник: В дни Рамазана поставленное Турцией оружие используется для совершения убийств в Сирии