Հարցազրույցներ 13:33 06/08/2012
«Թալինի ընտրություններն անցել են բավականին դրական մթնոլորտում, իհարկե թեկնածուների միջև մրցակցություն կար և ակտիվ պայքար էր գնում, սակայն մրցապայքարը ազնիվ էր ու արդար, որևէ անօրինական փաստ չի արձանագրվել»,- ասաց Արագածոտնի մարզպետ, ՀՀԿ Արագածոտնի տարածքային կառույցի ղեկավար Սարգիս Սահակյանը, իսկ Panorama.am-ի հարցին, թե ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը հայտարարել է, որ Թալինում կայացած քաղաքապետի ընտրությունների ընթացքում իրենց վստահված անձինք բազմաթիվ խախտումներ են գրանցել, կարելի է ասել` կոչ արեց. «Ով էլ որ հայտարարում է, թե խախտումներ են եղել, թող բերեն փաստերով ապացուցեն, թող բերեն ցույց տան, որ այսինչ ընտրատարածքում այսինչ խախտումն են արձանագրել»։
Ըստ մարզպետի՝ ընտրություններին ներկա են գտնվել բազմաթիվ դիտորդներ, իսկ թեկնածուները գրեթե բոլոր ընտրատեղամասերում վստահված անձինք են ունեցել. «իսկ այդ պարագայում, նույնիսկ շատ մեծ ցանկության դեպքում անհնար էր խախտումներ թույլ տալ»:
Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ, թիվ 15 ընտրատարածքային ընտրական հանձնաժողովի քարտուղար Անդրանիկ Պետրոսյանը Panorama.am-ին ասել է, որ օգոստոսի 5-ին, Թալինում կայացած ընտրություններում, նախնական արդյունքներով հաղթանակ է տարել ՀՀԿ-ի առաջադրած թեկնածուն՝ Սարգիս Արամյանը` հավաքելով 1274 ընտրողի ձայն: ԲՀԿ թեկնածու Վազգեն Խաչատրյանն ստացել է 917 ձայն, իսկ Վորոշ Խաչատրյանը, ում, ըստ որոշ տեղեկությունների, աջակցում էր Թալինի նախկին քաղաքապետ, Հանրապետական կուսակցությունից ԱԺ պատգամավոր ընտրված Մնացական Մնացականյանը, ստացել է 840 ձայն: Անկուսակցականներ Գագիկ Կարապետյանը և Էդվարդ Գրիգորյանը ստացել են համապատասխանաբար` 190 և 28 ձայն:

Политика 14:04 06/08/2012
Губернатор Арагацотнской области: Никаких незаконных действий на выборах мэра Талина не было зафиксировано
«Выборы мэра города Талин прошли в довольно позитивной атмосфере. Между кандидатами велась активная борьба, было соперничество. Однако эта борьба была честной и справедливой, никаких незаконных действий не было зафиксировано», – отметил губернатор Арагацотнской области, руководитель территориальной структуры РПА в Арагацотнской области Саркис Саакян.
Отвечая на вопрос Panorama.am относительно многочисленных нарушений, зафиксированных доверенными лицами, о которых заявила секретарь фракции «Процветающая Армения», Саркис Саакян отметил: «Пусть приводят факты нарушений, зафиксированных конкретно на том или ином участке, и докажут».
По словам губернатора, на выборах присутствовало большое число наблюдателей, а у кандидатов были доверенные лица почти во всех избирательных участках. «В таком случае даже при большом желании невозможно допустить нарушений», – резюмировал он.
Напомним, что ранее секретарь окружной избирательной комиссии №15 Андраник Петросян сообщил Panorama.am, что на состоявшихся 5 августа внеочередных выборах мэра города Талин Арагацотнской области, по предварительным результатам, градоначальником был избран член Республиканской партии Армении Саркис Арамян, за которого проголосовали 1274 избирателя. Кандидат от партии «Процветающая Армения» Вазген Хачатрян получил 917 голосов, а Ворош Хачатрян, которого, по некоторым сведениям, поддерживал бывший мэр Мнацакан Мнацаканян, получил 840 голосов. Беспартийный Гагик Карапетян и Эдвард Григорян получили 190 и 28 голосов соответственно.