Օրվա թեմա 11:00 07/08/2012
2012թ. օգոստոսի 6-ին ԱՄՆ Մասաչուսեթս նահանգի Ներկայացուցիչների պալատը ընդունել է Ներկայացուցիչների պալատի անդամ Ջոնաթան Հեչթի հեղինակած բանաձևը, որում ԱՄՆ նախագահին և Կոնգրեսին կոչ է արվում սատարել Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշումն ու ժողովրդավար անկախությունը: Այս մասին հայտնում են ԱՄՆ-ում ԼՂՀ ներկայացուցչությունից:
Բանաձևը դատապարտում է հայերի կոտորածները Սումգայիթում, Կիրովաբադում, Բաքվում, ինչպես նաև բռնարարքները, որ Ադրբեջանը կիրառել է Լեռնային Ղարաբաղի ինքնորոշումը պահանջող խաղաղ ցուցարարների հանդեպ: Փաստաթուղթը շեշտում է, որ Ադրբեջանն իր թշնամական քայլերով ներկայումս նույնպես շարունակում է սպառնալ Լեռնային Ղարաբաղի անվտանգությանը: Բանաձևը բարձր է գնահատում, որ Լեռնային Ղարաբաղի ժողովուրդը, չնայած շարունակական բռնություններին, 1991թ. Դեկտեմբերի 10-ին համաժողովրդական հանրաքվեի միջոցով քվեարկեց հօգուտ անկախության, ազատության և ժողովրդավարության:
Բանաձևը ողջունում է Լեռնային Ղարաբաղի արձանագրած հաջողությունները ժողովրդավարության կառուցման ասպարեզում և այդ առումով մեծ քայլ է գնահատում 2012թ. հուլիսի 19-ին կայացած նախագահական ընտրությունները:
«Շնորհակալ ենք Մասաչուսեթսի Ներկայացուցիչների պալատին Արցախի ազատությունը սատարող բանաձև ընդունելու համար: Ընդունելով այս բանաձևը` Մասաչուսեթսի օրենսդիրները խրախուսել են մարդու իրավունքների և ազատությունների համընդհանուր արժեքները»,- բանաձևի ընդունման կապակցությամբ ասել է ԱՄՆ-ում Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետության մշտական ներկայացուցիչ Ռոբերտ Ավետիսյանը:
«Մեր երախտագիտությունն ենք հայտնում կոնգրեսական Հեչթին այս հարցում իր ցուցաբերած վճռական առաջնորդության համար: Բարձր ենք գնահատում մեր հայրենակիցներ և երկարամյա աջակիցներ Ջեյմս Գալուստյանի և Միդլեսեքսի շրջանի Շերիֆ Փիթեր Կուտուջյանի մեծ նվիրվածությունը ու շարունակական ջանքերը՝ ուղղված ԱՄՆ-ում Արցախի շահերի հետապանդմանը»,- ավելացրել է Ավետիսյանը:

Тема дня 11:25 07/08/2012
6 августа Палата представителей штата Массачусетс приняла резолюцию, автором которой является член Палаты представителей Массачусетса Джонатан Хечт, в которой призывает президента США и Конгресс поддержать самоопределение и демократическую независимость Нагорного Карабаха. Об этом сообщает представительство Нагорно-Карабахской Республики в США.
Резолюция осуждает погромы армян в Сумгаите, Кировабаде, Баку, а также насильственные действия, примененные Азербайджаном в отношении мирных демонстрантов, требовавших самоопределения Нагорного Карабаха. В документе подчеркивается, что своим враждебным поведением Азербайджан продолжает угрожать безопасности Нагорного Карабаха. Авторы резолюции высоко оценивают тот факт, что несмотря на систематические случаи применения насилия, 10 декабря 1991 года на всенародном референдуме народ Нагорного Карабаха проголосовал за независимость, свободу и демократию.
В резолюции приветствуется зафиксированный в Нагорном Карабахе прогресс в сфере построения демократии, в том числе и состоявшиеся 19 июля в НКР президентские выборы.
«Мы благодарим Палату представителей штата Массачусетс за принятие резолюции, поддерживающей независимость Арцаха. Принятием этой резолюции члены законодательного органа Массачусетса поддержали всеобщие ценности прав и свобод человека»,–заявил в связи с принятием резолюции постоянный представитель НКР в США Роберт Аветисян.
«Мы выражаем признательность конгрессмену Хечта за решительность в данном вопросе, а также наших соотечественников – Джеймса Галустяна и шерифа округа Мидлсекс Питера Кутуджяна - за преданность и усилия, направленные на защиту интересов Арцаха в США», – добавил Аветисян.