Եզդիները պահանջում են աղջիկների համար ամուսնության նվազագույն շեմ սահմանել 16, իսկ տղաների համար 17 տարեկանը
«Ժողովուրդ»-ի փոխանցմամբ՝ երեկ եզդիների մարզային կոմիտեների ղեկավարները եզդիների միության փոխնախագահ Գոգո Ասոյանի հետ միասին դիմում-առաջարկ են ներկայացրել ՀՀ կառավարություն, որով պահանջում են աղջիկների համար ամուսնության նվազագույն շեմը համարել 16 տարեկանը: «Գոնե աղջիկների համար 16, տղաների համար 17 սահմանեն: Մեր ավանդույթներն են այդ պահանջում, մեր ավանդույթներն են այդպիսին»,-ասաց նա: Ու եթե կառավարությունը եզդիների դիմումը մերժի, ապա նրանք բողոքի ակցիա կկազմակերպեն և կպահանջեն «հարցի արդարացի լուծում»:
Հիշեցնենք, որ 2012-ի հուլիսի 13-ն, «ՀՀ ընտանեկան օրենսգրքում փոփոխություններ կատարելու մասին» օրինագծին գործադիրը հավանություն է տվել, որով կանանց և տղամարդկանց համար սահմանվել է ամուսնության միևնույն տարիք`18 տարեկան: Օրենքի մեջ կատարվող փոփոխությունները պայմանավորված են տղամարդկանց և կանանց միջև գենդերային հավասարություն ապահովելու պահանջով:

Daily press 10:34 09/08/2012
Zhoghovurd: Yezidis demand reduction of legal minimum age for marriage to 16 for girls and 17 for boys
According to Zhoghovurd daily, heads of regional committees of Yezidis together with Yezidi Union's deputy chairman Gogo Asoyan submitted a proposal to the Armenian government suggesting a reduction of the legal minimum age for marriage to 16 for girls and 17 for boys.
“It is prescribed by our national traditions,” Asoyan told Zhoghovurd and added that if the government turns down their application, they will hold protests demanding a “fair solution to the problem.”
On July 13, 2012, the Armenian cabinet approved amendments to the RA Family Code establishing 18 years as the legal minimum age for marriage for both girls and boys.