Հասարակություն 13:58 11/08/2012
Մեկը «հոգևոր զարյադկա» կստանա, մյուսը` ծովում` յոդ, իսկ ոմանք էլ կաշխատեն. Ինչպե՞ս են պատգամավորները հանգստանում
Մայիսին ձևավորված 5-րդ գումարման խորհրդարանն այժմ գտնվում է արձակուրդում: «ԱԺ կանոնակարգ օրենքի» համաձայն` ԱԺ հերթական նստաշրջանը կգումարվի սեպտեմբերի երկրորդ երկուշաբթի օրից՝ սեպտեմբերի 10-ից:
Ամառային թեժ հանգստի շրջանում փորձեցինք պարզել, թե ժողովրդի ընտրյալներն ինչպես են անցկացնում արձակուրդը. նրանց մի մասը Հայաստանում է, մյուս մասն էլ երկրի սահմաններից դուրս, իսկ ոմանց համար էլ արձակուրդ պարզապես չկա:
Ծնունդով Ջավախքից, այժմ Հանրապետական կուսակցության ցուցակով խորհրդարան անցած Տաճատ Վարդապետյանի համար ամառային արձակուրդները մշտապես անցնում են հայրենի Ջավախքում, «հայրական օջախում»: Այս տարի ևս բացառություն չէ: «Դա ոչ միայն ինձ համար արձակուրդ անցկացնել է, հանգիստ անցկացնել կամ վայելել է, նաև ուխտագնացության նման մի բան է, որտեղ ես լիցքավորվում եմ, որտեղ բացի ֆիզիկապես հանգստանալուց, նաև հոգևոր զարյադկա եմ ստանում», - ապրումներն է ներկայացնում պատգամավորը: Այս տարի մի փոքր զբաղված հանգիստ է լինելու, քանի որ ինչպես ինքն է ասում, իր հարազատ Փոքր Գոնդուրա գյուղում հայկական եկեղեցին են վերականգնում:
«Օրինաց երկիր» խմբակցության ղեկավար Հեղինե Բիշարյանը ամառային արձակուրդն անցկացնելու է ծովի ափին, իսկ թե հատկապես որ մասում՝ չի ասում: «Մի տեղ կհանգստանամ էլի, կարևորը հանգիստն է: Իմ այս տարվա հանգիստը ոչնչով չի տարբերվելու նախորդ տարվա հանգստից. ես իմ ընտանիքի հետ լինելու եմ ծովին ավելի մոտ, որովհետև, ես միշտ ասում եմ, որ յոդի խնդիր ունեմ»,- ասում է տիկին Բիշարյանը:
Մյուս կին պատգամավորը՝ ընդդիմադիր «Ժառանգություն» խմբակցության անդամ Զարուհի Փոստանջյանը մեզ հետ զրուցեց իր աշխատասենյակում և ասաց, որ չի պատրաստվում մեկնել հանգստի: «Աշխատելու եմ, ի՞նչ հանգիստ»,- ասաց տիկին Փոստանջյանը և նշեց, որ կան շատ գործեր աշնանային նստաշրջանին ընդառաջ:
Մեկ այլ ընդդիմադիր ԱԺ Հայ Ազգային կոնգրես խմբակցության անդամ, Լյուդմիլա Սարգսյանի համար ևս հանգիստ չի լինելու: «Անկեղծ ասած, այնքան խրված ենք տարբեր գործերի մեջ և հատկապես այս տղաների (նկատի ունի ՀԱԿ ազատազրկման դատապարտված ակտիվիստներին- հեղ.) գործով կայացրած վճռի համար այնքան անհանգստացած, որ նույնիսկ ժամանակ չենք ունենում մտածել, թե երբ և որտեղ պետք է մեր հանգիստն անցկացնենք: Ի տարբերություն իշխանությունների մենք երբևիցե ժամանակ չենք գտնում հանգստի, այնպես որ հանգիստը նույնպես իշխանության մենաշնորհն է»,- նկատեց տիկին Սարգսյանը:
Այնուամենայնիվ, պնդեցինք հարցը՝ այսինքն` որևէ տեղ չի՞ մենկնելու տիկին Սարգսյանը: «Դեռ ոչ մի ծրագիր չունեմ: Չի բացառվում, որ մի քանի օրով, միգուցե, Ծաղկաձոր գնամ բարեկամուհուս մոտ, ընդամենը` դա: Գործերը թույլ չեն տալիս, և ես ինքս ինձ էլ թույլ չեմ տալիս ավելի երկար բացակայել քաղաքից, որովհետև բազմաթիվ խնդիրներ կան, որոնք լուծման են սպասում առջևում էլ նախընտրական տարի է»,- պատասխանեց ընդդիմադիր խմբակցության անդամը:
Ավելի զբաղված է անցնելու դեռևս «Բարգավաճ Հայաստան» խմբակցության անդամ Սամվել Բալասանյանի ամառային շրջանը. սեպտեմբերի 9-ին կայանալիք Գյումրու քաղաքապետի ընտրություններում նա առաջադրվել է որպես քաղաքապետի թեկնածու և նրա ամառն անցնելու է նախընտրական քարոզարշավներում: «Այդ պատճառով էլ Սամվել Բալասանյանն այս ամառ հանգստի չի մեկնի»,- փոխանցեց Բալասանյանի օգնական Զոհրապ Եգանյանը:
Ազգային ժողովի պատգամավոր Արագած Ախոյանի ամառային հանգիստն անցնում է Արևմտյան Հայաստանից Հայաստան ճանապարհորդությունների մեջ. բոլորովին վերջերս է եկել և պատրաստվում է նորից մեկնել: «Իմ հանգիստն անցկացնում եմ Արևմտյան Հայաստանում` Վանա լճում, Դիարբեքիրում, Մուշում: Մուշում բավականին լիքը ընկերներ ունեմ, որոնք հայերեն մի բառ չգիտեն, բայց իրենք խոսում են իրենց հայկական պատկանելության մասին: Իմ ընկերն է Դիարբեքիրի քաղաքապետը, Վանի քաղաքապետը, ամբողջ քաղաքապետարանի մշակութային բաժնի աշխատակիցներ: Մի շարք մշակութային նախաձեռնություններ են համատեղ կազմակերպում»,- ասաց Ախոյանը:
Նա Արևմտյան Հայաստանում նաև հարց լուծող է. վերջերս Աղթամարի Սուրբ խաչ եկեղեցու երկաթյա խաչի վրա ինչ-որ իր է տեսել և իր խոսքերով, միջնորդել է, որ այն անմիջապես հանեն: «Այդպես էլ եղավ և թերությունը վերացրին»,- փոխանցեց պատգամավորը:

Интервью 15:47 11/08/2012
Депутаты сформировавшегося в ходе выборов 6-го мая Национального Собрания (НС) находятся в отпуске. Согласно Закону РА «Регламент НС», очередная сессия НС стартует с 10 сентября.
В период летних отпусков сайт Panorama.am попытался выяснить, как проводят свой отдых народные избранники. Оказалось, что часть из них проводит свой отпуск в Армении, часть – за рубежом, а у остальных и вовсе нет отпуска.
Так, родом из Джавахка Тачат Вардапетян, прошедший в НС по пропорциональному списку Республиканской партии Армении (РПА), по традиции проводит свой отпуск в родном Джавахке, в родительском доме. «Это для меня не просто отдых или отпуск, а что-то вроде паломничества, где я заряжаюсь энергией, помимо физического отдыха получаю душевный заряд», – поделился своими переживаниями депутат. По словам Вардапетяна, в этом году у него отдых получится активным, поскольку в его родном селе восстанавливают армянскую церковь.
Заместитель председателя партии «Оринац еркир» Эгине Бишарян проведет свой отдых на берегу моря, однако какого именно, она уточнять отказалась. «Отдохну где-нибудь, для меня главное – отдых, и он в этом году ничем не будет отличаться от предыдущих. Я буду со своей семьей на море, поскольку у меня, как я всегда говорила, нехватка йода в организме», – отметила Э.Бишарян.
Другая женщина-депутат – член оппозиционной партии «Наследие» Заруи Постанджян – не собирается в отпуск. «Я буду работать, какой отдых?!» – сказала З.Постанджян, добавив, что в преддверии осенней сессии у нее накопилось много дел.
Не будет брать отпуск и член парламентской фракции оппозиционной партии Армянский национальный конгресс (АНК) Людмила Саркисян. «Честно говоря, я настолько погружена в разные дела и настолько обеспокоена вынесенным приговором в отношении этих ребят (имею в виду молодых активистов АНК), что у меня даже не остается времени на то, чтобы думать об отдыхе. В отличие от властей, мы никогда не находим времени на отдых, так что отдых тоже является прерогативой властей», – отметила она.
Еще более напряженным будет лето у члена парламентской фракции партии «Процветающая Армения» (ППА) Самвела Баласаняна. Он выдвинул свою кандидатуру на пост мэра города Гюмри Ширакской области Армении на предстоящих 9 сентября выборах. Все лето С.Баласанян будет занят своей предвыборной кампанией. «В связи с этим Самвел Баласанян не отправится в отпуск», – сказал Panorama.am помощник С.Баласаняна Зограб Еганян.
Летний отдых депутата НС Арагаца Ахояна проходит в путешествиях из Западной Армении в РА и обратно. «Я провожу свой отдых в Западной Армении, на берегах озера Ван, а также в Диарбекире и Муше. В Муше у меня достаточно много друзей, которые не знают и слова по-армянски, но говорят о своем армянском происхождении. Моими друзьями являются мэры Диарбекира, Вана, а также сотрудники отдела культуры мэрии города Ван», – сказал Ахоян.
А.Ахоян в Западной Армении, по его словам, решает и важные вопросы: так, недавно он увидел какой-то предмет на железном кресте на куполе церкви Сурб Хач на острове Ахтамар, и благодаря его вмешательству предмет был немедленно убран.