Քաղաքական 12:35 14/08/2012
Երկխոսության գործընթացի առկախման հիմնական պատճառը անհրաժեշտ համբերության` երկուստեք չդրսևորվան պակասն էր: Panorama.am-ի հարցին, թե ո՞րն էր մեկ տարի առաջ ՀԱԿ-իշխանություն երկխոսության առկախման հիմնական պատճառը, նման տեսակետ հայտնեց ԱԺ ԲՀԿ խմբակցության քարտուղար Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Ես չեմ կարծում, որ հիմա ճիշտ է մեղավորներ փնտրելը: Ես կարծում եմ, որ երկուստեք չդրսևորվեց անհրաժեշտ համբերություն, երկու կողմերում էլ գերակշռեց կատեգորիզմը»,- նշեց Նաիրա Զոհրաբյանը:
«Երկխոսությունն իրապես շատ կարևոր նախաձեռնություն էր: Իհարկե, ճիշտ կլիներ, որ այն ունենար իր տրամաբանական շարունակությունը, չընդհատվեր: Դա, իմ խորին համոզմամբ, երկրում նոր քաղաքական մշակույթ ստեղծելու փորձ էր: «Մարտիմեկյան» իրադարձությաններից հետո, երբ հասարակությունը և քաղաքական դաշտը հայտնվեց բարիկադների տարբեր կողմերում, բաժանվեց հակամարտող ճամբարների, երբ մենք անընդհատ մեր ներսում թշնամիներ էինք փնտրում, երկխոսությունը փորձ էր քաղաքկան բանավեճը բարիկադներից տեղափոխել քաղաքակիրթ հարթակ»,- շեշտեց ԲՀԿ խմբակցության քարտուղարը:
Այնուհետև վերջինս հավելեց. «Կրկնում եմ, շատ ճիշտ կլիներ, որ երկխոսությունը շարունակվեր, որովհետև ես վստահ եմ, որ Հայաստանի քաղաքական օրակարգում չկա որևէ հարց, որևէ խնդիր, որը անգամ ամենաարմատական ընդդիմախոսները չկարողանան միմյանց հետ քննարկել: Այնուամենայնիվ, ես ողջունելի եմ համարում այն, որ գոնե հիմա խորհրդարանի մակարդակով նկատելի են տարբեր քաղաքական ուժերի համագործակցության փորձեր: Այս գործընթացը, իմ կարծիքով, պետք է շարունակական բնույթ կրի, որովհետև մենք իրավունք չունենք կրկին անգամ երկփեղկել մեր հասարակությունը»:
Այն հարցին թե այնումենայնիվ, ո՞ր կողմը առավելագույնը քաղեց երկխոսության գործընթացից,  Ն. Զոհրաբյանիը նշեց. «Ես չեմ կարծում որ որևէ մեկ ինչ-որ բան շահեց այս գործընթացից: Եթե գործընթացը շարունակվեր, կշահեր հայ ժողովուրդը»:

Комментарии 13:26 14/08/2012
Основной причиной приостановления процесса диалога была нехватка терпения у обеих сторон», – об этом в интервью Panorama.am заявила секретарь фракции «Процветающая Армения» Наира Зограбян в ответ на вопрос о том, в чем причина приостановления диалога между представителями Армянского национального конгресса и властями.
«Не думаю, что сейчас правильно искать виноватых. На мой взгляд, ни одна из сторон не проявила необходимого терпения, у обеих сторон преобладал категоризм»,– отметила Наира Зограбян.
«Диалог был действительно очень важной инициативой. Конечно, было бы правильнее, чтобы он имел свое логическое продолжение, не прерывался. Это, по моему глубокому убеждению, была попытка создания новой политической культуры в стране. После событий 1 марта 2008 года, когда общество и политическая арена оказалась по разные стороны баррикад, оно разделилось на конфликтующие лагеря. В момент, когда мы постоянно искали внутри нашей страны врагов, диалог был попыткой переместить политические дискуссии с баррикад в цивильную плоскость», – подчеркнула секретарь.
«Повторяю, было бы правильно продолжить диалог, так как я уверена, что в политической повестке Армении нет вопроса и проблемы, которую даже самые радикальные оппозиционеры не могли бы обсудить друг с другом. Тем не менее, я приветствую тот факт, что хотя бы сейчас на уровне парламента заметны попытки сотрудничества разных политических сил. Этот процесс, на мой взгляд, должен продолжиться, так как мы не имеем права вновь разделять общество на две части».
В ответ на вопрос о том, какая из сторон, тем не менее, больше извлекла уроки из этого процесса, Наира Зограбян отметила: «Не думаю, что кто-то выиграл что-то от этого. Если бы процесс продолжился, выиграл бы армянский народ».