Հրապարակվել է «Առողջ երկրների» վարկանիշային աղյուսակը. Հայաստանը երկրորդն է ԱՊՀ տարածքում
Bloomberg գործակալությունը կազմել է աշխարհի երկրների ազգաբնակչության առողջության վերաբերյալ սեփական վարկանիշային աղյուսակը: Աղյուսակի պատրաստման համար օգտագործվել է առողջության ընդհանուր ինդեքսը, դրանից հանելով առողջությանը սպառնացող ռիսկերի ինդեքսը: Ազգաբնակչության առողջական վիճակը պարզելու համար օգտագործվել են այնպիսի ցուցանիշներ, ինչպես, օրինակ, բնակչության կյանքի միջին տևողության ցուցանիշը, մահացության պատճառները, մահացության ցուցանիշները` 65 տարեկանից անց կանանց և տղամարդկանց մոտ: Որպես առողջությանը սպառնացող ռիսկային գործոն` հաշվի է առնվել տարեց ծխողների մոտավոր քանակը, ալկոհոլի օգտագործման ցուցանիշը, ճարպակալման մակարդակը, թույլ ֆիզիկական պատրաստվածությունը, ընդհանուր էկոլոգիական վիճակը, ինչպես նաև` մանկական հիանդությունների տարածումը:
Ըստ գործակալության տվյալների` ամենաառողջ երկիրը Սինգապուրն է: Դրան փոքր-ինչ զիջում են Իտալիան, Ավստրալիան, Շվեյցարիան և Ճապոնիան: Հայաստանը 145 երկրների ցանկում զբաղեցրել է 79-րդ հորիզոնականը` Լատվիայի ու Լիտվայի հարևանությամբ:
ԱՊՀ երկրներից Հայաստանը իր ցուցանիշով զիջում է միայն Վրաստանին, որ զբաղեցնում է աղյուսակի 71-րդ հորիզոնականը: Ադրբեջանը 87-րդն է, Ռուսատանը՝ 97-ը, Ուկրաինան՝ 99-ը, Ղազախստանը՝ 111-ը:

Общество 15:44 15/08/2012
Во всемирном рейтинге здоровья, составленном агентством Bloomberg, Азербайджан занимает 87-е место, а Армения – 79-е. У Азербайджана самый низкий показатель на Южном Кавказе. Грузия в этом рейтинге занимает 71-е место. Россия заняла 97-е место, Иран – 76-е.
Исследование проводилось на основе данных ООН, Всемирного банка и ВОЗ. Агентство взяло на рассмотрение 145 стран, численность населения которых превышает миллион человек. В основу методологии были положены два показателя – индекс здоровья и индекс риска. Индекс здоровья включает такие показатели, как продолжительность жизни и младенческая смертность, а также причины смертности, смертность по трем возрастным группам (младше 14 лет, от 15 до 64 лет и старше 65), соотношение показателя смертности среди мужского и женского населения, численность населения старше 65 лет.
В основе индекса риска лежат такие факторы, как употребление алкоголя и табака, число людей, страдающих ожирением, физически пассивных людей, а также число людей с повышенным уровнем холестерина, высоким артериальным давлением, сахарным диабетом, число ВИЧ-инфецированных, уровень загрязнения окружающей среды и так далее.
Первое место в рейтинге занимает Сингапур. В первую пятерку вошли также Италия, Австралия, Швейцария и Япония. На последних местах – Мозамбик, Чад, Демократическая республика Конго, Лесото и Свазиленд.