Սա 8 տարի ուշացած սանկցիա է. Ոստիկանության պաշտոնյան` «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքի փոփոխության մասին
«Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքում ու մասնավորապես 195.1 հոդվածում փոփոխություններին, որոնք ուժի մեջ են մտել դեռ այս տարվա հունիսի 1-ից, շարունակում են տարբեր գնահատականներ տալ: Սոցցանցերում կարծիք հնչեց, թե բյուջեն մնացել է խոպանչիների հույսին: Մեկ ուրիշն էլ նկատեց, թե այսպիսով սահմանփակվում է մարդկանց ազատ տեղաշարժի իրավունքը:
Բանն այն է, որ փոփոխված օրենքի տվյալ հոդվածը սահմանում է. «Հայաստանի Հանրապետության տարածքից դուրս 6 ամսից ավելի ժամկետով բնակության մեկնող կամ 6 ամսից ավելի ժամկետով բնակվող ՀՀ քաղաքացու կողմից այս մասին համապատասխան դիվանագիտական ներկայացուցչության կամ հյուպատոսական հիմնարկին գրավոր չտեղեկացնելը առաջացնում է տուգանքի նշանակում (սահմանված նվազագույն աշխատավարձի եռապատիկի չափով, այսինքն` 3000 դրամ): Մինչ այդ օրենքը սահմանում էր նախազգուշացում կամ տուգանքի նշանակում` սահմանված նվազագույն աշխատավարձի հիսուն տոկոսից մինչև նվազագույն աշխատավարձի չափով:
Ոստիկանության անձնագրային և վիզաների վարչության պետ Հովհաննես Քոչարյանը Panorama.am-ի հետ զրույցում մեկնաբանելով օրենքում փոփոխություն կատարելու անհրաժեշտությունը, ասաց. «Սա 8 տարի ուշացած սանկցիա է»:
Քոչարյանը բացատրեց, երբ ընդունվել է «Բնակչության ռեեգիստրի մասին» օրենքը, դրանով քաղաքացու վրա պարտականություն է դրվել, որ երբ քաղաքացին վեց ամսից ավելի ժամկետով բնակության է մեկնում այլ երկիր այդ մասին պարտավոր է տեղյակ պահել հյուպատոսական հիմնարկին կամ դիվանագիտական ներկայացուցչությանը:
Ոստիկանության պաշտոնյան հիշեցրեց, որ դրա վերաբերյալ «Վարչական իրավախախտումների մասին» օրենսգրքով փոքր տուգանք էր սահմանված, ընդամենը դրա չափն է վերանայվել: Իսկ մինչ օրս հյուպատոսական ծառայության չտեղեկացնելը եղել է զանգվածային:
«Հիշո՞ւմ եք, ընտրությունների ժամանակ երբ ընտրացուցակների մեջ գտնվող հանրապետությունից դուրս գտնվող քաղաքացիների մասին էին խոսում, ասում էին` նրանց ինչո՞ւ չեք հանել ցուցակներից: Քաղաքացիները իրենց վրա դրված պարտականությունը չէին կատարում, ռեգիստրը չէր իմանում, որ քաղաքացին հանրապետությունից դուրս է գտնվում, հաշվառումից չէր հանում, նրանք էլ մնում էին ցուցակներում: Հիմա այս փոփոխությամբ մենք ավելացրեցինք պատասխանատվության չափը, որ նման խնդիրները լուծվեն: Բայց շատ խիստ չէ, դա նվազ վնասակարություն ներկայացնող իրավախախտում է, և եթե 3 հազար դրամը քննարկման առիթ է հանդիսացել, ուրմեն սրա պատճառները հաստատ ուրիշ տեղ է պետք ման գալ: Ես չեմ կարծում, որ դա երեք հազար դրամի աղմուկ է: Այդ պատասխանատվությունը միշտ էլ եղել է 500-1000 դրամի չափով, բայց դուք ինքներդ էլ եք հասկանում, որ դա պատասխանատվության չափ չի»,- պարզաբանեց ոստիկանության գնդապետը:

О. Кочарян: Причины шумихи вокруг Кодекса РА об административных правонарушениях следует искать в другой плоскости
Вступившие в силу 1 июня этого года изменения в Кодекс Республики Армения об административных правонарушениях, особенно по части ст.195.1, продолжают оставаться в центре внимания общественности и получать самые различные оценки. В социальных сетях даже была озвучена мысль, мол, «бюджет оставлен на попечение уехавших на заработки лиц». Другие считают, что изменения ограничивают право граждан на свободное передвижение. В связи с этим пояснения в интервью Panorama.am дал начальник Паспортно-визового управления Полиции РА Ованнес Кочарян.
Комментируя необходимость изменений в Кодексе, О. Кочарян отметил, что «данная санкция запоздала на 8 лет». Он напомнил, что согласно принятому ранее Закону РА «О государственном регистре населения» гражданин при отъезде из страны на срок более 6 месяцев обязан известить об этом консульство или диппредставительство. Не извещение консульской службы, до сей поры носившее массовый характер, наказывалось небольшим штрафом. Согласно вступившим в силу изменениям в Кодексе, пересмотрен именно размер штрафа, не более того.
«Помните, во время парламентских выборов в мае говорилось о том, почему не были сняты из списков имена отсутствующих из страны граждан? Граждане не выполняли наложенных на них обязательств, регистр оставался без сведений об отъезде граждан, с учета эти лица не снимались и оставались в списках. Для решения подобных проблем новыми изменениями увеличивается степень ответственности. Однако это не слишком строго. Ранее размер штрафа равнялся от 500 до 1000 драмов. Сейчас чуть более. И если 3 тысячи драмов стали поводом для обсуждений, то причины следует искать не здесь. Не думаю, что причина шумихи в этом», – заявил О. Кочарян.