Սամվել Խաչատրյան. «Հրաժարական չեմ տա»
Լոնդոնի Օլիմպիական խաղերն անցան պատմության գիրկը: Հայաստանի հավաքականը նվաճած 1 արծաթե և 2 բրոնզե մեդալով գրավեց 60-րդ տեղը, սակայն սպասելիքներն ավելի շատ էին ու, հատկապես, ծանրամարտից:
Ինչպես գիտեք, Տիգրան Մարտիրոսյանը վնասվածքի պատճառով չմասնակցեց Օլիմպիադային, իսկ Մելինե Դալուզյանն ու Առաքել Միրզոյանը, ովքեր մեդալի հավակնորդներ էին, ձախողեցին իրենց մոտեցումերն ու ստացան 0 միավոր: Թե ինչո՞ւ այսպես ստցվեց, «Հայելի» մամուլի ակումբում այսօր կայացած մամուլի ասուլիսում լրագրողներին փորձեց բացատրել Հայաստանի Ծանրամարտի Ֆեդերացիայի նախագահ Սամվել Խաչատրյանը, ով լրագրողների հետ հանդիպմանը եկել էր մարտական տրամադրվածությամբ, իր իսկ խոսքերով` «կռվելու»: Ամեն դեպքում` Խաչատրյանն արդյունքները դրական գնահատեց:
«Նախ նշեմ, որ արդյունքները նորմալ եմ գնահատում: Պեկինի օլիմպիական խաղերում մենք նվաճեցինք 6 մեդալ, սակայն գրավեցինք 80-րդ տեղը, իսկ 1 արծաթե մեդալը շատ ավելին արժե, քան մի քանի բրոնզե մեդալները: Այդ իսկ պատճառով էլ, արդյունքը նորմալ եմ համարում: Հիասթափված չենք, չնայած կարող էինք ավելին անել: Գիտեմ, որ ծանրամարտից ակնկալիքները շատ էին, սակայն ունեինք մեդալի հավակնորդներ, ովքեր չկարողացան ցուցադրել իրենց հնարավորությունները:
Ես չեմ պատրաստվում հրաժարական տալ: Ոչ: Ես ընտրված անձ եմ, ընտրված նախագահ: Սեպտեմբերին տեղի կունենա Ծանրամարտի Ֆեդերացիայի արտահերթ նիստ, և եթե որոշվի, որ ես իմ կատարած աշխատանքում թերացել եմ, եթե ՀԱՕԿ-ի նախագահը համաձայնվի այդ որոշման հետ, որ պետք է հեռանամ, ապա ես դա կանեմ: Միաժամանակ կպահանջեմ, որպեսզի ինձ ասեն, թե որտեղ եմ թերացել` թե ուսումնամարզական հավաքների, թե վերականգնիչների ձեռքբերման ժամանակ և այլն: Ես ամեն ինչ արել եմ մեր մարզիկների համար: 6 տարվա ընթացքում 346 մեդալ ենք նվաճել: Ուսումնասիրեք ծանրամարտի վերջին 60 տարվա պատմությունը և նման արդյունք այլևս չեք տեսնի»,- նշեց Սամվել Խաչատրյանը:

Спорт 15:23 16/08/2012
Глава Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Хачатрян возмущен и подаст в отставку только при согласии Г. Царукяна
Олимпиада в Лондоне хотя и завершилась несколько дней назад, но все еще продолжает оставаться в центре внимания армянской общественности, особенно по части выступления тяжелоатлетов, от которых в Армении ожидали куда больших успехов.
Как известно, штангист Тигран Мартиросян в Лондон не поехал из-за травмы, а претенденты на медали Аракел Мирзоян и Мелине Далузян провалили свое выступление и получил 0 баллов. Причины неудач проанализировал сегодня на пресс-конференции председатель Федерации тяжелой атлетики Армении Самвел Хачатрян, который, по его словам, явился на встречу с журналистами «в боевом настрое».
С. Хачатрян оценил результаты выступления армянской команды как «нормальные», поскольку хотя на Олимпиаде в Пекине было завоевано 6 медалей, Армения заняла в общей таблице всего лишь 80-е место, а в Лондоне – 60-е место (в копилке 1 серебро и 2 бронзы).
«Одна серебряная медаль стоит больше, чем несколько бронзовых. Именно поэтому считаю результаты нормальными. Мы не разочарованы, хотя могли добиться большего. Знаю, что с тяжелой атлетикой надежд было связано больше, однако наши претенденты на медаль не смогли продемонстрировать свои возможности», – сказал С. Хачатрян.
Он также подчеркнул, что не намерен подавать в отставку. «Я лицо избираемое, избранный председатель. В сентябре состоится внеочередное заседание Федерации тяжелой атлетики Армении, и если будет решено, что я не должным образом выполнил свою работу, если с этим решением согласится председатель Национального олимпийского комитета Армении (лидер партии «Процветающая Армения» Гагик Царукян. – Примеч. ред.), то я уйду. Однако в то же самое время потребую объяснить, в чем именно я допустил упущения. Я сделал все для наших спортсменов. За 6 лет мы завоевали 346 медалей. Изучите историю тяжелой атлетики за последние 60 лет, и вы не найдете подобного результата», – подчеркнул С. Хачатрян.