Տնտեսություն 18:25 21/08/2012
Հայաստանի Հանրապետության տարածքում գործող բոլոր բանկերը, գտնվելով Կենտրոնական բանկի վերահսկողության ներքո, գործում են Հայաստանի Հանրապետության օրենքների, Կենտրոնական բանկի նորմատիվ և բանկերի ներքին իրավական ակտերի շրջանականերում:
ԿԲ մամուլի ծառայության տարածած հայտարարության համաձայն, Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկն առաջին հերթին պարտադրում է բանկերին և այլ ֆինանսական կազմակերպություններին իրականացնել բոլոր գործարքների մանրամասն ուսումնասիրություն՝ թույլ չտալու համար միջազգային հանրության կողմից ընդունելի չհամարվող գործառնություններում ներգրավումը:
«Մելլաթ բանկ» ՓԲԸ-ն Հայաստանում գործում է դեռևս 1996թ.-ից, բանկի հաճախորդները հիմնականում Իրան-Հայաստան առևտրաշրջանառության մեջ ներգրավված փոքր և միջին ձեռնարկատերեր են, զբոսաշրջիկներ, ուսանողներ: Բանկի գործառույթները և ակտիվների մեծությունը վերջին 3-4 տարիների ընթացքում կտրուկ նվազել են (բանկի ակտիվները 2010թ.-ի դեկտեմբերի 31-ից մինչև 2012թ.-ի հուլիսի 1-ը ընկած ժամանակահատվծում նվազել են ավելի քան 2 անգամ՝ 88 մլն ԱՄՆ դոլարից կազմելով 40 մլն ԱՄՆ դոլար). բանկը չունի որևէ թղթակցային հաշիվ ինչպես եվրոպական և ամերիկյան բանկերի, այնպես էլ Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բանկերի հետ:
Հայաստանի Հանրապետությունում գործող բանկերը, չունեն թղթակցային հարաբերություններ նաև Իրանում գրանցված բանկերի կամ ֆինանսական կազմակերպությունների հետ:
Հայաստանի Հանրապետության կենտրոնական բանկը շարունակելու է խստագույնս հետևել հայաստանյան բոլոր ֆինանսական կառույցների և նրանց հաճախորդների վարքագծին և իրականացվող գործառույթներին՝ Հայաստանի Հանրապետության ֆինանսական համակարգը զերծ պահելու համար կայունությանը վտանգող ցանկացած երևույթներից:
Հիշեցնենք, որ այսօր «Ռոյթերզ» գործակալությունը  «Բանկային սանկցիաները շրջանցելու Իրանի հույսը Հայաստանն » վերնագրով հոդված էր հրապարակել, որտեղ նշվում է, թե Իրանի դիվանագիտական քայլերը Հայաստանի ուղղությամբ վկայում են այն մասին, որ միջազգային սանկցիաների տակ կքած իսլամական այս հանրապետությունն իր բանկային համակարգի և բիզնես բնագավառների ընդլայնման հարցում մեծ հույսեր է կապում Հայաստանի Հանրապետության հետ:

Центробанк Армении ответил Reuters: Неприемлемые для международного сообщества операции недопустимы
Центральный банк Армении ответил на публикацию одного из ведущих мировых информационных агентств – Reuters. «Все действующие на территории РА банки находятся под контролем Центробанка, действуют согласно законодательству республики, в рамках нормативов ЦБ и внутренних банковских нормативных актов», – заявляет пресс-служба Центрального банка Армении.
Напомним, сегодня Reuters опубликовало статью Луи Шарбонно под названием «Иран стремится обойти банковские санкции через Армению», в которой говорилось о росте интереса ИРИ к РА. Отмечалось, дипломатические шаги оказавшегося под давлением международных санкций Ирана в отношении Армении свидетельствуют о том, что Тегеран по части расширения своей банковской системы и бизнеса связывает с РА большие надежды.
В связи с этим в сообщении пресс-службы ЦБ РА подчеркивается, что Центральный банк Республики Армения в первую очередь обязывает банки и другие финансовые организации проводить детальный анализ всех сделок, чтобы избежать вовлечения в операции, которые не являются приемлемыми для международного сообщества.
Согласно информации, ЗАО «Меллат банк» функционирует в Армении с 1996 года, клиентами банка в основном являются вовлеченные в торговый оборот РА-ИРИ представители малого и среднего бизнеса, туристы, студенты. Банковские сделки и активы за последние 3-4 года резко сократились (банковские активы с 31 декабря 2010 года по 1 июля 2012 года уменьшились в более чем 2 раза, с уровня $88 млн. достигнув $40 млн.). Банк не имеет корреспондентского счета как в американских и европейских банках, так и в банках, действующих на территории Армении.
«Действующие в Республике Армения банки не имеют корреспондентских отношений также с зарегистрированными в Иране банками или финансовыми организациями. Центральный банк Республики Армении продолжит строжайшим образом следить за поведением всех армянских финансовых структур и их клиентов, а также за всеми осуществляемыми операциями – с целью отведения финансовой системы РА от всех ставящих стабильность под угрозу явлений», – говорится в заявлении ЦБ РА.