Սպորտ 13:41 23/08/2012
Մոսկվայի «Սպարտակի» պաշտոնական կայքը երեկ ենթարկվել է հակերների հարձակմանը: Ենթադրվում է, որ դա «Ֆեներբախչեի» երկրպագուների ձեռքի գործն է, ովքեր նյարդայնացած են ռուս երկրպագուների վրա:
Թուրքերը պահանջում են ներողություն խնդրել` Չեմպիոնների լիգայի որակավորման փուլի փլեյ-օֆֆում «Սպարտակ» – «Ֆեներբախչե» (2:1) հանդիպման ժամանակ տեղի ունեցած միջադեպի համար: Ռուս երկրպագուները «Լուժնիկիի» տրիբունայում այրել էին Քեմալ Աթաթուրքի պատկերով պաստառը:
Ներկա պահին կայքն անհասանելի է, իսկ գլխավոր էջին` Աթաթուրքի նկարն է:
«Մենք թույլ չենք տա, որպեսզի նման հանցանքն անպատիժ մնա»,- գրված է էկրանին թողնված հաղորդագրության մեջ:

Sport 16:09 23/08/2012
Nine-time Russian champions Spartak Moscow on Thursday accused fans of their Champions League play-off rivals Fenerbahce of hacking into the club's website and threatening violence, the AFP reports.
The charges stemmed from a fiery first leg in Moscow on Tuesday, which the Russians won 2-1 after their fans set fire to a portrait of Kemal Ataturk, the first president of modern Turkey.
"The Father of All Turks" has the effective status of Turkey's national symbol, and portraits and pictures of him on horseback adorn family rooms and buildings across the country.
The Russian government's official newspaper said the Fenerbahce fans had hacked the website overnight on Wednesday and posted a message in Turkish reading: "We do not let crime go unpunished."