Քաղաքական անբարոյականությունը Հ.Հովհաննիսյանի դեպքում անբուժելի է. Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ
«Բարգավաճ Հայաստան» կուսակցության առաջնորդ Գագիկ Ծառուկյանի մամուլի խոսնակ Իվետա Տոնոյանը հայտարարություն է տարածել, որով պատասխանում է խորհրդարանական ընտրությունների ժամանակ նույն կուսակցության համամասնական ցուցակում ընդգրկված, այնուհետև ինչ-ինչ պատճառներով ինքնաբացարկ հայտնած Հմայակ Հովհաննիսյանի հայտարարությանը: Տոնոյանը բացահայտում է, թե ինչու են Հովհաննիսյանին ԲՀԿ-ում ստիպել հրաժարվել մանդատից:
Նշենք, որ 1in.am-ի հետ հարցազրույցում Հ. Հովհաննիսյանը, խոսելով ինքնաբացարկի դիմում ներկայացնելու պատճառների մասին, ասել էր. «Իշխող ուժը, «կառուցողական այլընտրանքի» բիլակների գործադրմամբ, ինձ պարտադրեց հրաժարվել պատգամավորական մանդատից, ինչի համար անձամբ ես չեմ ափսոսում, քանզի ստիպված չեմ մականունավորների ժողովներին մասնակցել»:
Այնուհետև Aravot.am-ին Հովհաննիսյանն ասել էր. «Լավ, ասեմ իրականությունը` 5 տարի Ծառուկյանը ինձ խնդրել-աղաչել է, որ ես 5-րդ համարը լինեմ իր ցուցակում, այ դա է իրականությունը: 5 տարի: Միշտ ասել է, որ 5-րդ տեղը քո բրոնյան է, իմացա՞ք: Նա ասել է` դու կհամաձայնվես, թե չես համաձայնվի, բայց ես քեզ հրավիրում եմ 5-րդ համար` իմ ընտրական ցուցակում: 5 տարի շարունակ դա կրկնել է` ամեն մեր հանդիպման ընթացքում: Սա’ է իրականությունը»:
Տարածած հայտարարության մեջ Իվետա Տոնոյանը նշել է.
«Այն, որ Հմայակ Հովհաննիսյանը ներկայացված է եղել ԲՀԿ համամասնական ցուցակում, բնականաբար, դա եղել է Գագիկ Ծառուկյանի առաջարկով, և այլ կերպ չէր էլ կարող լինել: Այս մասով Հմայակ Հովհաննիսյանն, իհարկե, չի ստում: Ինչ վերաբերում է մնացյալին, ապա սույն գործիչը կարող էր մինչև վերջ անկեղծ լինել և խոստովանել, թե որո՞նք էին իրական պատճառները, որ վերջինս ինքնաբացարկի դիմում գրեց: Իսկ պատճառն այն էր, որ հերթական անգամ, ինչպես իր քաղաքական կարիերայի ողջ ընթացքում, Հմայակ Հովհաննիսյանը բացահայտեց քաղաքական լարախաղացի իր հմտությունները, փորձելով մանևրել քաղաքական տարբեր ուժերի միջև:
Բնականաբար, կան այս ամենի փաստական ապացույցները, որոնք ներկայացվել են հենց իրեն և Հմայակ Հովհաննիսյանը, իր քաղաքական անպարկեշտությունն ապացուցող լրջագույն փաստերի ներքո, լուռ և ինքնակամ ներկայացրել է ինքնաբացարկի իր դիմումը:
Իհարկե, Հմայակ Հովհաննիսյանի դեպքում քաղաքական պարկեշտությունից խոսելը երևի թե ավելորդ է, սակայն մարդ առնվազն տարրական երախտագիտության զգացում պիտի ունենա իրեն մշտապես և տևականորեն անշահախնդիր ֆինանսական և նյութական աջակցություն ցուցաբերած, իրեն քաղաքական դիակ դառնալուց փրկելու փորձեր արած գործչի հանդեպ: Սակայն, երևի թե ճիշտ է հայտնի այն իմաստնությունը, որ քաղաքական անբարոյականությունը քրոնիկ ախտորոշում է, և ինչպես պարզվեց Հմայակ Հովհաննիսյանի դեպքում` անբուժելի»:

Комментарии 14:58 23/08/2012
«Политическая проституция – хроническая и неизлечимая болезнь». Ответ партии «Процветающая Армения» А. Ованнисяну
Пресс-секретарь лидера партии «Процветающая Армения» (ППА) Гагика Царукяна – Ивета Тоноян – распространила заявление, в котором дается ответ на слова председателя Союза политологов Армении Амаяка Ованнисяна. Последний, как известно, был включен в пропорциональный избирательный список ППА на парламентских выборах 6 мая с.г., однако затем по ряду причин объявил самоотвод. В заявлении И. Тоноян поясняет, по каким причинам в ППА заставили А. Ованнисяна отказаться от депутатского мандата.
Напомним, что ранее А. Ованнисян в интервью некоторым СМИ, говоря о причинах своего отказа, выступил с рядом весьма резких заявлений. В частности, Aravot.am он сказал, что «на протяжении 5 лет Царукян просил-умолял стать пятым номером в его списке», что 5-е место – это его «броня», вне зависимости от того, согласится он или нет. «Он целых 5 лет повторял это на каждой нашей встрече. Такова действительность», – отметил А. Ованнисян.
В связи с этим в заявлении пресс-секретаря лидера ППА говорится:
«То обстоятельство, что Амаяк Ованнисян был представлен в пропорциональном списке ППА, естественно, было по предложению Гагика Царукяна, иного и быть не могло. По этой части Амаяк Ованнисян, безусловно, не лжет. Что касается всего остального, то этот политический деятель мог бы быть искренним до конца и признаться, в чем именно заключались истинные причины его заявления о самоотводе. А причина заключалась в том, что Амаяк Ованнисян в очередной раз, как и на протяжении всей своей политической карьеры, продемонстрировал свои плутовские навыки, пытаясь маневрировать между различными политическими силами.
Естественно, всему этому имеются фактические подтверждения, которые были представлены самому Амаяку Ованнисяну, и под давлением доказывающих его политическую нескромность фактов он молча и добровольно представил заявление о самоотводе.
Конечно, говорить о политической порядочности в случае с Амаяком Ованнисяном, пожалуй, излишне, однако у человека должно быть как минимум элементарное чувство благодарности в отношении деятеля, который длительное время постоянно и безвозмездно предоставлял ему финансовое и материальное содействие, а также пытался спасти от участи политического трупа. Но, по всей видимости, справедливо изречение о том, что политическая проституция – диагноз о хронической и, как выяснилось в случае с Амаяком Ованнисяном, неизлечимой болезни».