Սասունի հայկական եղեղեցին` վանդալիզմի զոհ
Թուրքիայի կազմում գտնվող Բաթման նահանգի Սասուն շրջանի հայկական Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին ավերվել է. եկեղեցու ճակատամասը և առաստաղը զգալիորեն վնասվել է, մի մասն էլ` փլուզվել:
Այս մասին հայտնող թուրքական լրատվամիջոցները նշում են, որ «Սասունի հայերի միություն»-ը, որի կենտրոնակայանը գտնվում է Ստամբուլում, մեղադրական հայց է ներկայացրել Ստամբուլի հանրապետական դատախազություն:
Միության նախագահ Ազիզ Դաղջըն նշել է, որ եկեղեցու շինությունը վնասվել է անհայտ անձանց կողմից: Դեռ հուլիսի 29-ին էր, երբ թուրքահայ համայնքի ներկայացուցիչները հավաքվել և նշում էին եկեղեցու օրը: Դրանից օրեր անց հովիվներից լուր են բերում, թե եկեղեցու շենքը վնասվել է:
«Սասունի հայերի միություն»-ը թուրք իրավապահներից պահանջում են հայտնաբերել հանցագործներին և հսկողության տակ առնել պատմական եկեղեցու տարածքն ու շինությունը:

Право 13:14 25/08/2012
В Турции вандалы разрушили армянскую церковь. Союз армян Сасуна требует от полиции взять здание под охрану
В армянской области Сасун в турецкой провинции Батман разрушена армянская церковь Сурб Мариам Аствацацин (Пресвятой Богородицы): существенно поврежден фасад и купол, а часть здания просто превратилась в развалины. Об этом сообщают СМИ Турции, отмечая, что Союз армян Сасуна (центральный офис в Стамбуле) представил иск в стамбульскую прокуратуру.
Председатель Союза Азиз Дагджин заявил, что здание церкви подверглось нападению неизвестных лиц еще 29 июля, когда представители армянской общины собрались и отметили день этой церкви. Спустя несколько дней от пастухов пришло сообщение, что здание церкви повреждено.
Союз армян Сасуна требует от правоохранительных органов Турции установить личности злоумышленников и взять под контроль территорию и здание церкви.